sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Zdzisław Julian Starostecki polskim generałem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2009, 13:39

W piątek prezydent Lech Kaczyński podpisał nominację generalską dla Zdzisława Juliana Starosteckiego, bohatera kampanii wrześniowej spod Kocka i bohatera spod Monte Cassino. A w USA – konstruktora pocisku "Patriot”.

Po raz pierwszy w historii stopień generała Wojska Polskiego otrzymuje kombatant zamieszkały za granicą. Po raz pierwszy polskim generałem zostaje obywatel USA.

– Czuję się dumny i zaszczycony – mówi nam Zdzisław Julian Starostecki. – Przyjmuję to wyróżnienie w imieniu wszystkich kombatantów emigracji niepodległościowej, którzy po II wojnie światowej nie mogli do Polski powrócić i przez wiele lat myśleli, że nie doczekają wolnej ojczyzny.

Dokument kontrasygnował premier Donald Tusk. O uhonorowanie niemal już niemal 91-letniego bohatera upominaliśmy się na naszych łamach od trzech lat. Apelował o to do prezydenta RP Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Decydujące okazało się jednak zaangażowanie w sprawę posła Marka Borowskiego, przewodniczącego sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą. To on wypomniał prezydentowi Polski brak reakcji na apele prezesa KPA. Okazało się wtedy, że korespondencja w tej sprawie w ogóle do Lecha Kaczyńskiego nie trafiła. Co gorsza, okazało się też, że w 2007 roku – z nieznanych do dziś powodów – uległy zmianie przepisy o nominacjach kombatanckich ograniczające górny pułap awansowy do stopnia... pułkownika.

Szef prezydenckiej kancelarii Władysław Stasiak zadeklarował posłowi Borowskiemu współdziałanie w celu zmiany tego zapisu ustawy. Istotnie, w lipcu br. Sejm przyjął nową regulację, znów dającą szansę na generalskie szlify kombatantom, a w sierpniu br. ustawę podpisał prezydent.

– Dzięki wspólnemu wysiłkowi zrobiliśmy dla bohatera Polski to, na co od dawna zasługiwał – mówi poseł Marek Borowski. – Nominacja ta od dawna mu się należała. Pokazujemy także naszym amerykańskim partnerom, że polskie aspiracje współpracy wojskowej ze Stanami Zjednoczonymi nie są jakąś naszą "fanaberią”, a dążeniem opartym na konkretnych faktach. Jednym z nich jest walny udział płk. inż. Starosteckiego w powstaniu pocisku "Patriot”, powszechnie stosowanego w świecie, jako skuteczny oręż antyrakietowy, o który Polska też zabiega.

– Bardzo się cieszę, że sprawa nominacji wreszcie została sfinalizowana – mówi Krzysztof Lisek, dziś eurodeputowany a poprzednio szef sejmowej komisji spraw zagranicznych. – Tak, jak przed rokiem w imieniu premiera Donalda Tuska gratulowałem panu Starosteckiemu jego bohaterskich i jak najlepiej Polsce służących dokonań, tak teraz czynię to ponownie. Gratulujmy, Panie Generale!

Wręczenie nominacji generalskiej Zdzisławowi Julianowi Starosteckiemu odbędzie się w jego domu na Florydzie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!