środa, 21 marca 2018 r.

Kraj Świat

Ziobro i Gowin łączą siły. Sprawiedliwa Polska

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lipca 2014, 20:11
Autor: (PAP)

Solidarna Polska i Polska Razem zdecydowały o utworzeniu w Sejmie klubu parlamentarnego Sprawiedliwa Polska - poinformowali w piątek liderzy tych formacji Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin. Ani Ziobro ani Gowin nie pojawią się na organizowanej w sobotę przez PiS konwencji.

"Obserwujemy narastający kryzys państwa. Informacje, które ukazują się codzienne, choćby dzisiejsze informacje o tym, co dzieje się na Podkarpaciu pokazują, że ta koalicja rządowa wyczerpała już swój polityczny, a przede wszystkim moralny mandat do sprawowania rządów" - ocenił Gowin na wspólnej z Ziobrą konferencji prasowej w Sejmie. Wyraził oczekiwanie, że wkrótce rządzącą koalicję zastąpi "szeroka koalicja prawicowa".

Ziobro przekonywał, że odpowiedzią opozycji: wszystkich środowisk prawicowych, centro-prawicowych, patriotycznych na "skompromitowany moralnie, nieudolny, po prostu zły rząd Donalda Tuska" powinno być znalezienie wspólnego sposobu na odesłanie tego rządu "na karty historii".

Liderzy Solidarnej Polski i Polski Razem zapewniali, że ich nieobecność na konwencji organizowanej w sobotę przez PiS nie oznacza braku woli uczestniczenia w procesie jednoczenia się prawicy. "Jesteśmy gotowi do dalszych rozmów z Prawem i Sprawiedliwością" - podkreślił Gowin. "Wydaje się nam obu, że trochę zabrakło czasu. Rozmowy w ostatnim tygodniu były być może zbyt pośpieszne, stąd pewnie wzajemne niezrozumienie własnych stanowisk. Nasze intencje są jednoznaczne: uważamy, że powinien powstać obóz wielkiej prawicy" - mówił.

Gowin ocenił, że rozmowy z PiS powinny być pilnie kontynuowane z uwagi na zbliżające się wybory samorządowe oraz wybory uzupełniające do Senatu. "Warto pomyśleć, aby te trzy partie: Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Polska Razem wspólnie wystawiły, czy poparły tych samych kandydatów" - powiedział.

Lider Polski Razem mówił także, że jeśli nie powstanie jeden, szeroki obóz prawicowy, jego partia i SP są gotowe na współpracę w wyborach samorządowych. "Planujemy w wielu regionach Polski rozpocząć prace nad wystawieniem wspólnych list samorządowych" - powiedział Gowin.

Zaprzeczył, jakoby warunkiem porozumienia PR i SP z PiS były miejsca na listach wyborczych w nadchodzących wyborach. "Wszyscy - politycy Polski Razem i Solidarnej Polski - zdajemy sobie sprawę, że nadrzędne jest dobro Polski, a nie interes partyjny, czy poszczególnych osób" - powiedział. Zaznaczył, że bardzo ważne jest, aby trzy formacje wypracowały wspólny program uwzględniający nie tylko dorobek programowy PiS, ale także SP i PR.

Gowin powiedział też, że podczas rozmów z PiS miał wrażenie, iż w PiS są dwa stanowiska dotyczące zjednoczenia prawicy: "przekonanie, że dla dobra Polski warto podjąć szeroką współpracę i przekonanie, że najważniejsze jest, żeby PiS zachował pozycję monopolistyczną".

Posłowie niezrzeszeni należący do Polski Razem to - oprócz lidera tej formacji - także Andrzej Dąbrowski i Jacek Żalek. Do koła Solidarnej Polski należy 12 posłów.

Klub parlamentarny tworzy minimum 15 posłów. Wiceprzewodniczącymi klubu Sprawiedliwej Polski zostali Beata Kempa, Arkadiusz Mularczyk i Żalek.

Na konwencję zjednoczeniową prawicy, która ma się odbyć z inicjatywy PiS, zostali zaproszenie przedstawiciele Polski Razem, Solidarnej Polski i klubów Gazety Polskiej. Udział w konwencji liderzy PR i SP uzależniali od uwzględnienia przez PiS ich postulatów.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!