piątek, 23 marca 2018 r.

Kraj Świat

Zmiana czasu 2017: Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Autor: Kurier PAP

W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej (fot. Dorota Awiorko/archiwum)
W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej (fot. Dorota Awiorko/archiwum)

W nocy z soboty na niedzielę będziemy spali godzinę dłużej, bo zmieniamy czas z letniego na zimowy. 30 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz. 2.00. Do czasu letniego wrócimy 26 marca 2017 roku.

W całej Unii Europejskiej do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016.
Zmiana czasu, odbywająca się dwa razy w roku, ma się przyczynić do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii.

Dziś rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. Z informacji dostępnych na portalu WorldTimeZone.com wynika, że rozróżnienie na czas letni i zimowy obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja, dzięki czemu teraz Rosjanie nie muszą przestawiać już swoich zegarków.

W USA, Kanadzie i Meksyku czas zimowy i letni stosuje się z wyjątkiem pewnych regionów. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w Chile, Paragwaju i niektórych regionach Brazylii. Większość krajów na tym kontynencie zmieniała dawniej czas na letni, ale już z tego zrezygnowała.

W Afryce czas letni stosują m.in. Maroko, Libia i Namibia. W Azji zmiany czasu obowiązują tylko w niektórych krajach Bliskiego Wschodu, m.in. w Izraelu i Iranie. W większości krajów azjatyckich, w tym w Japonii, Indiach i Chinach, czasu letniego nie stosuje się.

Czytaj więcej o: zmiana czasu czas
Henio
Użytkownik niezarejestrowany
osk
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Henio
Henio (30 października 2016 o 12:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tiaaaaa....  idiotyzm. Gdyby w zimie obowiązywał czas letni, to przez spory kawałek grudnia i stycznia słonko wschodziłoby kilkanaście minut przed dziewiątą.
Rozwiń
Gość
Gość (30 października 2016 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Idiotyzm. Czas letni powinien być u nas na stałe.
Rozwiń
osk
osk (29 października 2016 o 22:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a ja to pitole i nie będe u siebie w pokoju przestawiał zegara
Rozwiń
Gość
Gość (29 października 2016 o 20:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Polsce powinien obowiązywać czas letni przez cały rok. Przez najbliższe miesiące powrót z pracy/szkoły będzie wiązał się spacerkiem przy zapalonych latarniach. Idziesz do pracy/szkoły - ledwo widno, wracasz do domu - ciemno :(
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!