niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraj Świat

ZUS przestaje wydawać książeczki zdrowia

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 stycznia 2010, 09:39
Autor: (tom)

Możemy już zapomnieć o papierowych legitymacjach ubezpieczeniowych. ZUS 1 stycznia przestał je wydawać i potwierdzać.

Skąd ta zmiana? ZUS stwierdził, że dane przekazywane Narodowemu Funduszowi Zdrowia na temat czy ktoś ma ubezpieczenie czy nie w formie elektronicznej wystarczy.

Co to zmienia dla pacjentów? Zgłaszając się do lekarza, gdzie wymagane jest potwierdzenie ubezpieczenia będziemy musieli mieć przy sobie zaświadczenie o ubezpieczeniu. A jest to np. dla osoby zatrudnionej – zaświadczenie ZUS ZUA + RMUA z ostatniego miesiąca; dla członka rodziny osoby ubezpieczonej – ZUS ZCNA (ZCZA) + RMUA osoby ubezpieczonej; dla osoby pracującej na własny rachunek – ZUS ZUA + dowód opłacenia ostatniej składki; dla członka rodzi-ny osoby prowadzącej działalność gospodarczą – ZUS ZCNA (ZCZA); dla emeryta/ rencisty – legitymacja emeryta/rencisty; dla osoby zarejestrowanej w UP – zaświadczenie z UP o podleganiu ubezpieczeniu zdrowotnemu; dla osoby otrzymującej zasiłek stały, świadczenie pielęgnacyjne - zaświadczenie z MOPR – czytamy w komunikacie NFZ.

W przyszłości zamiast papierowych legitymacji ubezpieczeniowych i zaświadczeń każdy ubezpieczony będzie miał elektroniczna kartę ubezpieczenia zdrowotnego. NFZ jednak od kilku lat zwleka z ich wprowadzeniem.

Osoby, które już mają książeczki wciąż będą mogły się nimi posługiwać. Tak jak i teraz dokument ten będzie ważny przez miesiąc od podbicia go przez firmę. Dlatego jeśli ktoś chce książeczki używać jak najdłużej powinien "oszczędzać” rubryki w książeczce. Innego rodzaju dokumenty potwierdzające płacenie składek ubezpieczeniowych będzie musiała mieć osoba świeżo zatrudniona albo prowadzący działalność gospodarczą.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!