niedziela, 25 marca 2018 r.

Kraj Świat

Żydówka uratowana przez Polaka spędza Dzień Dziękczynienia ze swym wybawcą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 listopada 2010, 13:43

Dziś w Ameryce Dzień Dziękczynienia. Bohaterem dnia jest Polak – prof. Władysław Misiuna – który przybył do Nowego Jorku, by po 67 latach spotkać uratowaną przez siebie Żydówkę, Zofię Stupicką, dziś – Sarę Marmurek z Toronto.


Kiedy Hitler napadł na Polskę, Władek Misiuna nie miał nawet ukończonych 15 lat. Mieszkał w Radomiu w sąsiedztwie tamtejszego getta. Trafiła tam zaprzyjaźniona z Misiunami rodzina żydowskiego krawca Szmula Pinkusa.

Władek ze swymi braćmi dostawał się przez plot do getta i dostarczał Pinkusom jedzenie, lekarstwa, mydło. Żydowska rodzina przeżyła likwidację getta, później jednak została zgładzona.

W 1942 roku Władysław Misiuna został przez okupanta skierowany do pracy w... królikarni urządzonej w jednym z budynków radomskiej fabryki broni. Dzięki sprytowi i swoistej sile perswazji, udało mu się przekonać niemieckiego administratora do przyjęcia do pracy w królikarni kilku innych osób.

Były to Żydówki: Dworka Zalcberg, Rachela Micmacher i właśnie Zofia Stupicka (Sara Marmurek). Serdecznie się nimi zaopiekował. Nie tylko dostarczał im pożywienia i odzieży, ale przede wszystkim wsparcia duchowego, pisał nawet dla nich wiersze.

Niemcy aresztowali Misiunę i bestialsko torturowali. Ostatecznie wysłali do obozu. Udało mu się uciec. Ratowane przezeń Żydówki trafiły do KL Auschwitz-Birkenau.

Zofia Stupicka przeżyła. Po wyzwoleniu wyjechała z Polski, by ostatecznie osiedlić się w Toronto. Tam jej nowe życie ułożyło się szczęśliwie. Jest matką dwojga dzieci, trojga wnuków i dwojga prawnuków.

Władysław Misiuna po wojnie robił karierę naukową w dziedzinie ekonomii, koncentrował się na problematyce wsi, gospodarstw wiejskich i rolnictwa, dochodząc do stopnia naukowego profesora.

Był pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. Po przejściu na emeryturę wrócił do rodzinnego Radomia. Założył tam Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Izraelskiej.

Za ratowanie Żydów podczas Holocaustu, Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie uhonorował go tytułem "Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata”. Prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył profesora Komandorią Orderu Odrodzenia Polski.

– Nie zrobiłem nic wielkiego. Po prostu zachowałem się, jak człowiek, który może pomóc innemu człowiekowi, a nie tylko się przyglądać – powiedział podczas konferencji prasowej na nowojorskim lotnisku im. Johna F. Kenned'yego prof. Misiuna.

Stupicka-Marmurek uważa, że spotkała na swej drodze... anioła. Postanowiła mu osobiście podziękować w amerykański Dzień Dziękczynienia – Thanksgiving.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!