poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraj Świat

Żydzi bronią szwajcarskich minaretów

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 grudnia 2009, 15:39

Zakaz budowy minaretów w Szwajcarii budzi protesty na całym świecie. Spotkał się także z jednoznacznym potępieniem środowisk żydowskich. W tej sprawie wypowiada się wpływowa Liga Przeciw Zniesławianiu (ADL).

Przewodniczący ADL Robert Sugerman i dyrektor Abraham Foxman piszą w nim m.in.: „29 listopada br. muzułmanie szwajcarscy padli ofiarą szerzącej nietolerancję religijną, populistycznej kampanii politycznej kierowanej przez skrajnie prawicową Szwajcarską Partię Pracy (SVD).

Rząd szwajcarski zaprotestował przeciwko tej kampanii i podkreślił swoje przywiązanie do wolności religijnych w oświadczeniu po głosowaniu.

Nawołujemy rząd do zdecydowanej obrony tych wolności, nawet gdy SVP pozostaje największą partią Parlamentu Szwajcarii oraz posiada dwóch spośród siedmiu ministrów zasiadających w sprawującym władzę gabinecie.”

ADL przypomina także, że Szwajcarska Federacji Gmin Żydowskich (FSJC) protestowała przeciwko referendum w sprawie zakazu budowy minaretów od chwili publicznego ogłoszenia takiego pomysłu. Wyraziła też swoje kategorycznie negatywne stanowisko po ogłoszeniu wyników głosowania.

Liga Przeciw Zniesławianiu przypomina także, że referendum używane było w Szwajcarii do siania nietolerancji religijnej i narodowej także w przeszłości. W 1893 roku uchwalono wymierzony we wspólnotę żydowską zakaz uboju koszernego. Celem było skłonienie Żydów, aby w tym kraju się nie osiedlali czy nawet w ogóle się z niego wynieśli.

W 2003 roku usiłowano poczynić krok dalej i przeforsować w referendum nawet... zakaz sprowadzania do Szwajcarii mięsa z koszernego uboju i jego przetworów. Dotknąłby on także religijnych muzułmanów przestrzegających religijnych zasad uboju.

Szwajcarska Partia Ludowa i grupy obrońców praw zwierząt prowadzili krzykliwą kampanię określającą taki ubój jako „bestialski”, „niehumanitarny” i zachęcały, tych którzy go przestrzegają by „zostali wegetarianami, albo wyjechali ze Szwajcarii”.

– Użyjemy wszelkich dostępnych środków, aby uświadomić Szwajcarii niedopuszczalne w cywilizowanym świecie łamanie religijnych praw człowieka oraz skłonić władze tego kraju do zaprzestania takich praktyk. Wierzymy, że zakaz budowania minaretów w Szwajcarii nigdy nie zostanie zrealizowany – powiedział nam Abraham Foxman.

Podobną nadzieję wyraziła także Organizacja Narodów Zjednoczonych, która zakomunikowała, iż w przypadku próby realizacji zakazu stawiania minaretów w Szwajcarii, rozważy sens dalszego prowadzenia działalności na terenie tego kraju. Jak wiadomo, po Nowym Jorku, szwajcarska Genewa jest drugą siedzibą ONZ.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!