sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraśnik

12,5 miliona na ratowanie kraśnickiej fabryki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 czerwca 2010, 13:13
Autor: (mag)

Komisja Europejska zgodziła się na udzielenie pomocy finansowej mającej uratować Fabrykę Łożysk Tocznych w Kraśniku. Fabryka otrzyma pożyczkę w wysokości 12,5 mln zł.

Pomoc związana jest z koniecznością utrzymania płynności finansowej spółki. Środki przeznaczone zostaną m.in. na zakup materiałów i sprzętów niezbędnych do funkcjonowania fabryki oraz spłatę zobowiązań handlowych. Pożyczka zostanie udzielona przez Agencję Rozwoju Przemysłu z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców.

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku jest jednym z największych przedsiębiorstw w regionie – zatrudnia ok. 2000 osób. Zajmuje się przede wszystkim produkcją łożysk tocznych. Kryzys w fabryce spowodowany został zmniejszeniem zamówień rządowych.

Od wejścia Polski do UE udzielenie wsparcia przedsiębiorcy ze środków publicznych możliwe jest dopiero po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
kiks
waldi
melo
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kiks
kiks (21 czerwca 2010 o 09:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
melo napisał:
jasne, niech dają kasę bo z czego sie utrzyma WIELKI biurowiec z nierobami. jak ze 2 lata temu inwestor chciał kupić fabrykę to odmówiono mu bo biurowca z urzędasami nie chciał , to czego tu chcieć? po co komu nie produktywna załoga biura?

firma to nie tylko PRODUKCJA, która notabene robi mnóstwo braków i reklamacje typu "brudne łozysko", a gdyby pracownicy PRODUKCJI zaczeli zajmować się sprzedażą i obsługą działalności firmy -to juz dawno nie produkowano by łozysk w Kraśniku.
Niestety takich jak "melo" filozofow z produkcji jest w tej firmie mnóstwo, aż dziw bierze, że wiedza co powinni inni, a nie znaja swego miejsca w szyku.
Rozwiń
waldi
waldi (11 czerwca 2010 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W naszej firmie brakuje najważniejszego czyli dobrego zarządzania. Pozwalniało się dobrych pracowników fizycznych zostawiając ogromną rzeszę pseudofachowców i to najczęściej w biurach. Teraz gdy są zamówienia nie ma kto robić łożysk na wydziałach i ludzie uwijają się tam jak tylko mogą, bo chcą ratować zakład, a w pomieszczeniach biurowych jest tradycyjny luz i odliczanie od 7 do 15. Niektórzy "spece" zza biurek nawet po całodziennej "wytężonej pracy", głównie z internetem, zostają na nadgodziny bo tak się od zawsze przyjęło że niektórym wolno i już. Zawsze można powiedzieć się że się ma nawał roboty, a przecież wolne dni się przydadzą a i na zapracowanego się wyjdzie przed szefem. W FŁT nic się nie zmieni dopóki rządzić tam będą związki zawodowe i inne dziwne układy.
Rozwiń
melo
melo (10 czerwca 2010 o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jasne, niech dają kasę bo z czego sie utrzyma WIELKI biurowiec z nierobami. jak ze 2 lata temu inwestor chciał kupić fabrykę to odmówiono mu bo biurowca z urzędasami nie chciał , to czego tu chcieć? po co komu nie produktywna załoga biura?
Rozwiń
Jan
Jan (10 czerwca 2010 o 11:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
......74. ARP S.A. może zażądać od Beneficjenta pomocy zwrotu pomocy publicznej:
1) jeżeli Beneficjent pomocy wykorzysta ją niezgodnie z przeznaczeniem, tj:
a) wydatkuje otrzymane środki pieniężne tytułem pomocy publicznej niezgodne z postanowieniami stosownej umowy cywilnoprawnej w sprawie udzielenia pomocy publicznej,
w przypadku pomocy publicznej na restrukturyzację nie zrealizował lub nie realizuje planu restrukturyzacji w zaplanowanym terminie lub zakresie, albo nie wypełnia obowiązków nałożonych w decyzji przez KE, albo nie ma możliwości dokonania zmiany planu restrukturyzacji, która powodowałaby, że:
- zmieniony plan restrukturyzacji nadal będzie przewidywał powrót do rentowności beneficjenta pomocy, w rozsądnych ramach czasowych,
- zwiększenie wielkości pomocy publicznej będzie proporcjonalne do zwiększenia środków wyrównawczych, o których mowa w pkt. 38-42 Wytycznych.
2) w przypadku zaistnienia innych okoliczności szczegółowo uregulowanych w umowie cywilnoprawnej dotyczącej pomocy publicznej.
75. W przypadku decyzji KE nakazującej zwrot pomocy publicznej otrzymanej przez Beneficjenta pomocy, ARP S.A. zażąda od Beneficjenta pomocy zwrotu równowartości pomocy publicznej wraz z odsetkami naliczonymi według stopy procentowej zwrotu pomocy, o których mowa w rozporządzeniu Rady (WE) 659/1999 z dnia 22 marca 1999 ustanawiającym szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (Dz. Urz. L 83 z 27.03.1999), na warunkach określonych we wspomnianej decyzji KE.
76. ARP S.A. może zażądać od Beneficjenta pomocy zwrotu udzielonej pomocy publicznej w przypadku zaistnienia okoliczności określonych w pkt 74 Zbioru zasad. W związku z tym ARP S.A. może skorzystać z usług biegłego rewidenta lub niezależnego audytora w zakresie zbadania i oceny sytuacji finansowej przedsiębiorcy-Beneficjenta pomocy publicznej oraz wykorzystania przez niego pomocy publicznej zgodnie z przeznaczeniem, a także innych okoliczności określonych w pkt 74 Zbioru zasad.
77. W przypadku trudności pożyczkobiorcy ze spłatą pożyczki i odsetek umownych ARP S.A. ma prawo zatrudnić konsultanta, którego zadaniem byłaby ocena sytuacji ekonomicznej beneficjenta pomocy i zaproponowanie sposobu spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
78. Gdy zwrot pomocy publicznej następuje na żądanie ARP S.A. w przypadkach, o których mowa w pkt 74 Zbioru zasad, a zwrot dotyczy udzielonej pomocy publicznej w formie pożyczki i/lub poręczenia, uznaje się, że roszczenie ARP S.A. o zwrot pomocy publicznej jest zaspokojone, jeżeli zostanie zwrócona przez Beneficjenta pomocy kwota wypłaconej pożyczki i/lub wypłaconego poręczenia wraz z:
1) należnymi odsetkami umownymi w przypadku pożyczki lub prowizją w przypadku poręczenia za okres, na który została udzielona pomoc publiczna w formie pożyczki i/lub poręczenia, w wysokości określonej w danej umowie cywilnoprawnej w sprawie udzielenia pomocy publicznej,
2) innymi zobowiązaniami Beneficjenta pomocy wynikającymi z zawartej z ARP S.A. umowy cywilnoprawnej,
79. W przypadku braku spłaty zobowiązań wynikających z umowy pożyczki w wyznaczonym terminie, w sytuacji wypowiedzenia umowy, ARP S.A. ma prawo zaspokojenia swoich roszczeń finansowych wynikających z umowy, według swojego uznania z każdego ustanowionego zabezpieczenia, a także podwyższenia oprocentowania pożyczki do wysokości stopy odsetek ustawowych liczonych od całej niespłaconej kwoty kapitału pożyczki od dnia wskazanego w wypowiedzeniu jako dzień natychmiastowej spłaty pożyczki do dnia jej całkowitej spłaty.
80. Gdy zwrot pomocy publicznej następuje na żądanie ARP S.A. w przypadku, o którym mowa w pkt 74 Zbioru zasad, a dotyczy udzielonej pomocy publicznej w formie dokapitalizowania, uznaje się, że roszczenie ARP S.A. o zwrot pomocy publicznej
jest zaspokojone, jeżeli zostanie zwrócona przez Beneficjenta pomocy kwota równowartości otrzymanej pomocy publicznej, odpowiadającej ekwiwalentowi dotacji netto (EDN) obliczonemu zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej w różnych formach.
81. W przypadku, o którym mowa w pkt 80 Zbioru zasad, po zaspokojeniu roszczenia ARP S.A. o zwrot pomocy publicznej, ARP S.A. wyraża zgodę na umorzenie swoich akcji lub udziałów za wynagrodzeniem nie niższym niż wartość księgowa, uwzględniając fakt zwrotu przez Beneficjenta pomocy równowartości otrzymanej pomocy publicznej.
Rozwiń
Paweł
Paweł (10 czerwca 2010 o 10:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
~xyz~ napisał:
Oby nie skończyło się z tymi pieniędzmi jak w stoczniach. Jak na razie na tych pieniądzach chce zbić kapitał polityczny lokalna władza przed wyborami. Zarządowi dosyć kulawo idzie restrukturyzacja. Unia daje ale może kazać oddać pieniądze jak stwierdzi, że są wydawane niezgodnie z przeznaczenie. I nie interesować ich będą lokalne układziki burmistrza, posła i całej reszty darmozjadów.


Przeczytaj artykuł. To pożyczka której udziela agencja rządowa z naszych pieniędzy. Jednak aby polski właściciel(państwo czyli my) mógł własnymi pieniędzmi ratować swoją własną firmę musi dostać zgodę Niemców czyli Unii. Her Tusk taką zgodę otrzymał . Przypominam, że to zgoda na pożyczkę a nie dofinansowanie. Śmieszne ale prawdziwe.

Ps.Mam nadzieje że to nie pójdzie na spłatę zadłuzenia z nielegalnych opcjii walutowych.

Ktos wie na jakim etapie jest sprawa sądowa jaką FŁT wytoczyło bankom za oszustwo jakiego dopuszczono się zawierając tzw.opcje walutowe?.
Czy były menadżer i prezes FŁT już siedzi?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!