Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

22 stycznia 2009 r.
18:17
Edytuj ten wpis

Annopol: Stara kopalnia zagraża miastu

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis
0 22 A A

Przez ponad dwadzieścia lat w Annopolu wydobywano fosforyty. Dziś kopalniane szyby i zawalające się podziemne chodniki stwarzają zagrożenie dla mieszkańców.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kopalnia fosforytów działała w Annopolu w latach 1952-1972. Zamknięto ją, bo była nierentowna. Po zakończeniu eksploatacji złóż nikt nie zadbał jednak o zabezpieczenie szybów wydobywczych.

- W ostatnim czasie zabezpieczyliśmy kilka wejść do tych szybów. Były one w tragicznym stanie, w większości zniszczone i rozgrabione przez zbieraczy złomu - podkreśla Wiesław Liwiński, burmistrz Annopola.

Samorządowcy szukali pomocy u marszałka województwa, wojewody, w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Przede wszystkim potrzebują pieniędzy na sporządzenie projektu, przeprowadzenie badań i ekspertyz oraz na odpowiednie zabezpieczenie szybów i chodników kopalni.

- Szyby badali już specjaliści z kopalni "Bogdanka”. Potwierdzili, że są niebezpieczne. Ale największym problemem mogą być podziemne tunele, które biegną pod drogą wojewódzką 824 z Annopola do Puław. Aż strach pomyśleć, co będzie, jeśli zaczną się zapadać - dodaje Liwiński.

- Podstawowy błąd ówczesnych władz był taki, że kopalnia nie uległa likwidacji, tylko wydobycie zostało wstrzymane. A w takim przypadku nie było wymogu zabezpieczenia terenu - tłumaczy Jerzy Owinowski, niegdyś górnik, a dziś radny Annopola. - W ubiegłym roku sam zbadałem prawą część kopalni, sporządziłem dokumentację i przesłałem ją do wojewody. Otrzymałem odpowiedź, że lewa część jest nie do zbadania z powodu częściowego zasypania. A ja podejrzewam, że po tej właśnie stronie wybijane były chodniki doświadczalne i to one teraz mogą stanowić największe zagrożenie - ostrzega Owinowski.

- To trudna sprawa - mówi Henryk Cholewa, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie. - Byliśmy na miejscu kilka razy, ale niewiele możemy zrobić. To nie jest czynna kopalnia, więc nie mamy żadnej mocy decyzyjnej. Sprawą zajmuje się nasz radca prawny.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 września 2009 o 22:47
Marceli napisał:
co ta w słychać w kopalni? podobno wnuk żyda Rosenberga ma ją odkupić.

Nie tylko kopalnię ma kupić ale też i las..... i psa.
Tylko ile na tym interesie można stracić????
Pies na to wszystko mordę lizał....
Avatar
Marceli / 16 września 2009 o 22:21
co ta w słychać w kopalni? podobno wnuk żyda Rosenberga ma ją odkupić.
Avatar
nielogistyk / 7 lutego 2009 o 08:54
jolka napisał:
widać I CZUĆ ŻE TE PRZYZIEMNE I ZŁOŚLIWE POSTY PISZĄ "PIćki"


Jakiś ten uśmieszek....bezzębny. Wyleciały koleżance??? Ja bym takich nie pokazywał bo wstyd!!! Nowe trzeba wstawić "państwowe" - dla bezpieczeństwa gastrologicznego i wizerunku osobistego" Pa...
yd!!! Nowe trzeba wstawić "państwowe" - dla bezpieczeństwa gastrologicznego i wizerunku osobistego" Pa... rozwiń
Avatar
nieeeee / 4 lutego 2009 o 20:57
jolka napisał:
widać I CZUĆ ŻE TE PRZYZIEMNE I ZŁOŚLIWE POSTY PISZĄ "PIćki"

A to już jest chamskie, koleżanko. Ni zabawne ni mądre... Ale jaki kraj tacy pisarze. Pa lalka, nic tu po mnie
Avatar
jolka / 4 lutego 2009 o 18:10
widać I CZUĆ ŻE TE PRZYZIEMNE I ZŁOŚLIWE POSTY PISZĄ "PIćki"
Avatar
obserwator2 / 31 stycznia 2009 o 08:59
obserwator napisał:
(...) to co robi Burmistrz i pozostałe osoby w tej kwestii zasługuje na wielką pochwałę.(...)To sprawa nie tylko Annopola lecz również bezpieczeństwa logistycznego kraju.

....."to mówił Jarząbek". "U-bu-du-bu, u-bu-du-bu niech żyje prezes naszego klubu...." O kurczę, coś tu "Misiem" zalatuje. U-bu-du-bu, u-bu-du-bu.........
Avatar
nielogistyk / 29 stycznia 2009 o 15:34
obserwator napisał:
Moi drodzy czy nie potraficie zostawić polityki w obliczu zidentyfikowanej katastrofy w Annopolu (tfu!) To problem wielkiej skali i to co robi Burmistrz i pozostałe osoby w tej kwestii zasługuje na wielką pochwałę. Za chwilę ci którzy tak politykują zamiast popierać projekt identyfikacji szkód górniczych i zapobieganiu zapadnięcia się drogi krajowej - mogą wołać o pomoc z czeluści kopalni fosforytów gdy zapadnie się grunt pod nogami.
To sprawa nie tylko Annopola lecz również bezpieczeństwa logistycznego kraju.

Nie przesadzaj pan. To problem lokalny i peryferyjny... strona dziewiąta w dziesięciostronicowej gazecie. Do czasu gdy coś w tę dziurę wjedzie. A co miałby do powiedzenia ktoś ze Śląska. Tam byłych kopalń i na nich dróg więcej... Myślę, że cały naród nie będzie łatał dróg w gdziekolwiek. A może jakiś czyn samorządowców...dla dobra wspólnego i bezpieczeństwa logistycznego? Pomożecie??????

Nie przesadzaj pan. To problem lokalny i peryferyjny... strona dziewiąta w dziesięciostronicowej gazecie. Do czasu gdy coś w tę dziurę wjedzie. A co miałby do powiedzenia ktoś ze Śląska. Tam byłych kopalń i na nich dróg więcej... Myślę, że cały naród nie będzie łatał dróg w gdziekolwiek. A może jakiś czyn samorządowców...dla dobra wspólnego i bezpieczeństwa logistycznego? Pomożecie?????? rozwiń
Avatar
obserwator / 29 stycznia 2009 o 14:51
Moi drodzy czy nie potraficie zostawić polityki w obliczu zidentyfikowanej katastrofy w Annopolu (tfu!) To problem wielkiej skali i to co robi Burmistrz i pozostałe osoby w tej kwestii zasługuje na wielką pochwałę. Za chwilę ci którzy tak politykują zamiast popierać projekt identyfikacji szkód górniczych i zapobieganiu zapadnięcia się drogi krajowej - mogą wołać o pomoc z czeluści kopalni fosforytów gdy zapadnie się grunt pod nogami.
To sprawa nie tylko Annopola lecz również bezpieczeństwa logistycznego kraju.
Avatar
rzałązny / 27 stycznia 2009 o 13:42
ZAnnopola napisał:
Myślałem że to temat o Annopolu i konkretnym problemie. Ale Kraśniczanie wszystko sprowadzą do kłótni i polityki. Jesteście żałośni.

Problem pewnie i konkretny, ale chyba niewielu Was obchodzący.... Spadam, bul, bul... Sorki, dzięki za gościnę!
Avatar
1_..2_..3_ / 26 stycznia 2009 o 12:45
ZAnnopola napisał:
Myślałem że to temat o Annopolu i konkretnym problemie. Ale Kraśniczanie wszystko sprowadzą do kłótni i polityki. Jesteście żałośni.

Przepraszam, masz pan rację!!! Zostałem sprowokowany powszechnie sianymi linkami.... gdzie tylko wlezie - ni przypiął ni dopiął. Znikam...
Avatar
Gość / 16 września 2009 o 22:47
Marceli napisał:
co ta w słychać w kopalni? podobno wnuk żyda Rosenberga ma ją odkupić.

Nie tylko kopalnię ma kupić ale też i las..... i psa.
Tylko ile na tym interesie można stracić????
Pies na to wszystko mordę lizał....
Avatar
Marceli / 16 września 2009 o 22:21
co ta w słychać w kopalni? podobno wnuk żyda Rosenberga ma ją odkupić.
Avatar
nielogistyk / 7 lutego 2009 o 08:54
jolka napisał:
widać I CZUĆ ŻE TE PRZYZIEMNE I ZŁOŚLIWE POSTY PISZĄ "PIćki"


Jakiś ten uśmieszek....bezzębny. Wyleciały koleżance??? Ja bym takich nie pokazywał bo wstyd!!! Nowe trzeba wstawić "państwowe" - dla bezpieczeństwa gastrologicznego i wizerunku osobistego" Pa...
yd!!! Nowe trzeba wstawić "państwowe" - dla bezpieczeństwa gastrologicznego i wizerunku osobistego" Pa... rozwiń
Avatar
nieeeee / 4 lutego 2009 o 20:57
jolka napisał:
widać I CZUĆ ŻE TE PRZYZIEMNE I ZŁOŚLIWE POSTY PISZĄ "PIćki"

A to już jest chamskie, koleżanko. Ni zabawne ni mądre... Ale jaki kraj tacy pisarze. Pa lalka, nic tu po mnie
Avatar
jolka / 4 lutego 2009 o 18:10
widać I CZUĆ ŻE TE PRZYZIEMNE I ZŁOŚLIWE POSTY PISZĄ "PIćki"
Avatar
obserwator2 / 31 stycznia 2009 o 08:59
obserwator napisał:
(...) to co robi Burmistrz i pozostałe osoby w tej kwestii zasługuje na wielką pochwałę.(...)To sprawa nie tylko Annopola lecz również bezpieczeństwa logistycznego kraju.

....."to mówił Jarząbek". "U-bu-du-bu, u-bu-du-bu niech żyje prezes naszego klubu...." O kurczę, coś tu "Misiem" zalatuje. U-bu-du-bu, u-bu-du-bu.........
Avatar
nielogistyk / 29 stycznia 2009 o 15:34
obserwator napisał:
Moi drodzy czy nie potraficie zostawić polityki w obliczu zidentyfikowanej katastrofy w Annopolu (tfu!) To problem wielkiej skali i to co robi Burmistrz i pozostałe osoby w tej kwestii zasługuje na wielką pochwałę. Za chwilę ci którzy tak politykują zamiast popierać projekt identyfikacji szkód górniczych i zapobieganiu zapadnięcia się drogi krajowej - mogą wołać o pomoc z czeluści kopalni fosforytów gdy zapadnie się grunt pod nogami.
To sprawa nie tylko Annopola lecz również bezpieczeństwa logistycznego kraju.

Nie przesadzaj pan. To problem lokalny i peryferyjny... strona dziewiąta w dziesięciostronicowej gazecie. Do czasu gdy coś w tę dziurę wjedzie. A co miałby do powiedzenia ktoś ze Śląska. Tam byłych kopalń i na nich dróg więcej... Myślę, że cały naród nie będzie łatał dróg w gdziekolwiek. A może jakiś czyn samorządowców...dla dobra wspólnego i bezpieczeństwa logistycznego? Pomożecie??????

Nie przesadzaj pan. To problem lokalny i peryferyjny... strona dziewiąta w dziesięciostronicowej gazecie. Do czasu gdy coś w tę dziurę wjedzie. A co miałby do powiedzenia ktoś ze Śląska. Tam byłych kopalń i na nich dróg więcej... Myślę, że cały naród nie będzie łatał dróg w gdziekolwiek. A może jakiś czyn samorządowców...dla dobra wspólnego i bezpieczeństwa logistycznego? Pomożecie?????? rozwiń
Avatar
obserwator / 29 stycznia 2009 o 14:51
Moi drodzy czy nie potraficie zostawić polityki w obliczu zidentyfikowanej katastrofy w Annopolu (tfu!) To problem wielkiej skali i to co robi Burmistrz i pozostałe osoby w tej kwestii zasługuje na wielką pochwałę. Za chwilę ci którzy tak politykują zamiast popierać projekt identyfikacji szkód górniczych i zapobieganiu zapadnięcia się drogi krajowej - mogą wołać o pomoc z czeluści kopalni fosforytów gdy zapadnie się grunt pod nogami.
To sprawa nie tylko Annopola lecz również bezpieczeństwa logistycznego kraju.
Avatar
rzałązny / 27 stycznia 2009 o 13:42
ZAnnopola napisał:
Myślałem że to temat o Annopolu i konkretnym problemie. Ale Kraśniczanie wszystko sprowadzą do kłótni i polityki. Jesteście żałośni.

Problem pewnie i konkretny, ale chyba niewielu Was obchodzący.... Spadam, bul, bul... Sorki, dzięki za gościnę!
Avatar
1_..2_..3_ / 26 stycznia 2009 o 12:45
ZAnnopola napisał:
Myślałem że to temat o Annopolu i konkretnym problemie. Ale Kraśniczanie wszystko sprowadzą do kłótni i polityki. Jesteście żałośni.

Przepraszam, masz pan rację!!! Zostałem sprowokowany powszechnie sianymi linkami.... gdzie tylko wlezie - ni przypiął ni dopiął. Znikam...
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2018 r. 0 0

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje]
galeria

Rząd obiecuje 22 nowe mosty. Jeden ma powstać w woj. lubelskim [lokalizacje] 9 10

W ciągu najbliższych lat zaproponujemy program budowy 22 mostów na Wiśle, Odrze, Bugu, Narwi, Pilicy, Warcie i w wielu miejscach Polski – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Znamy lokalizacje nowych mostów.

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu

Puławy: Lista miejskich zadań do przeglądu 3 0

Puławscy radni w czwartek przyjmą raport o wykonaniu Programu Zamierzeń Inwestycyjnych. To dokument mówiący o tym, które z dziesiątek zaplanowanych zadań zostały już wykonane, a na które nadal czekamy. Wśród tych ostatnich jest m.in. przedłużenie ul. Powiśle, czy montaż windy w ratuszu.

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują

Przemytnicy stracili 475 podrabianych kurtek. Ale ubrania się nie zmarnują 21 1

Podrobione kurtki trafią do podopiecznych lubelskiego Polskiego Czerwonego Krzyża. Celnicy z Małaszewicz odebrali je przemytnikom.

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc

Lublin: Skradziono wózek inwalidzki, rodzina prosi o pomoc 30 2

Elektryczny wózek inwalidzki został skradziony z klatki bloku przy ul. Skautów w Lublinie.

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło?
galeria
film

Karczemna awantura, szarpanie i wyzwiska na przyjęciu komunijnym. O co poszło? 64 12

Poszło o rosół, który ponoć miał być nieświeży. Do tego nie wszyscy mieli dostać drugie danie. Przyjęcie komunijne w restauracji „Krokus” w Chełmie zakończyło się karczemną awanturą, szarpaniem i wyzwiskami. Sprawą zajęła się policja i prokuratura.

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków

Burze w woj. lubelskim: Spadł grad, wiele interwencji strażaków 32 2

Strażacy kilkanaście razy interweniowali po burzach, które przechodzą nad woj. lubelskim.

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu
25 maja 2018, 17:00

Lublin: Wystawa Grupy Twórczej w Galerii w Pasażu 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 25 maja o godz. 17 w Galerii w Pasażu (Pracownie Kultury Tatary, ul. Hutnicza 28A) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Grupy Twórczej pod tytułem Pasja tworzenia.

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują?
galeria

Mieszkanie Plus w Lubelskiem: Premier wręczy klucze. Dlaczego niektórzy lokatorzy rezygnują? 49 13

W sobotę pierwsi lokatorzy dostaną klucze do Mieszkań Plus. A wręczać je będzie premier Mateusz Morawiecki. Tyle że lokale są w stanie deweloperskim i trzeba jeszcze grubych tysięcy, żeby w nich zamieszkać.

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży
galeria
film

POP Arena: Alvaro Soler i Alphaville w Lublinie. Bilety na koncert już w sprzedaży 45 0

Dziś zaczęła się sprzedaż biletów na koncert POP Arena, którego główną gwiazdą będzie Alvaro Soler, przed którym wystąpi grupa Alphaville.

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal

Azoty po raz szósty zagrają o brązowy medal 5 0

PGNIG SUPERLIGA PIŁKARZY RĘCZNYCH Po raz szósty w historii Azoty Puławy zagrają o trzecie miejsce mistrzostw Polski. Zmierzą się z rewelacyjną Gwardią Opole

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 410 13

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 8 12

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!