piątek, 23 marca 2018 r.

Kraśnik

Budżet obywatelski w Kraśniku: Mieszkańcy wybrali, urzędnicy zignorowali. "To były wirtualne pieniądze"

Dodano: 10 września 2015, 16:34

Udało się przebudować Park im. Jana Pawła II i ul. Sikorskiego. Z 13 zwycięskich projektów pierwszej edycji budżetu obywatelskiego zrealizowano jedynie dwa. Bo miasto nie ma pieniędzy.

W ubiegłym roku po raz pierwszy mieszkańcy Kraśnika mogli wskazywać projekty do budżetu obywatelskiego. Do podziału było 2 mln zł. Propozycji było dużo. Wysoka była też frekwencja podczas głosowania.

– Burmistrz Kraśnika jest za budżetem obywatelskim, jednak w te działania została wplątana walka polityczna. Stąd problemy – mówi Michał Mulawa, rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku.

Chodzi o 500 tys. zł na dach kościoła Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku. Mimo, że nie jest to zadanie gminy, radni dopuścili ten wniosek do głosowania. Okazało się, że projekt poparło najwięcej mieszkańców – 1130. Po wszczęciu podstępowania przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Lublinie radni wykreślili inwestycję z budżetu. Na jego miejsce wskoczyły kolejne projekty, które uzyskały najwięcej głosów.

Z 13 zwycięskich projektów udało się do tej pory zrealizować jedynie dwa. – Jest to rewitalizacja Parku im. Jana Pawła II – podaje Mulawa. – Na tę inwestycję zostało przeznaczonych dużo więcej środków niż wskazane w budżecie obywatelskim 500 tys. zł. Przebudowana została też ul. Sikorskiego, co zrobiliśmy wspólnie z powiatem.

Realizacji nie doczekała się m.in. budowa placu zabaw przy ul. Krasińskiego 3, dwóch siłowni plenerowych dla seniorów na osiedlu „Młodych” i „Metalowiec”, ani zatoki parkingowej przy ul. Szpitalnej. Nie udało się też kupić zestawu komputerowego z tablicą multimedialną dla Szkoły Podstawowej nr 3.

– Nie udało nam się ich zrealizować, bo miasto nie ma pieniędzy. Te 2 mln zł zapisane w budżecie przez radnych to były wirtualne pieniądze – tłumaczy Mulawa. – Ale pamiętamy o tych projektach. Może uda się je zrealizować korzystając z unijnych dotacji – dodaje.

Zdaniem rzecznika kraśnickiego Ratusza, przedwyborczy czas „nie był najlepszym momentem” do wprowadzania budżetu obywatelskiego w mieście.

Innego zdania jest Jarosław Czerw, prezes stowarzyszenia Rozwój i Bezpieczeństwo, które było inicjatorem pierwszej edycji budżetu obywatelskiego.

– To był dobry moment. Założenia były dobre – przekonuje Czerw. – Zgodnie z prawem budżet obywatelski powinien być wykonany w całości.

Tydzień temu władze Kraśnika ogłosiły drugą edycję budżetu obywatelskiego. Projekt uchwały w tej sprawie będą opiniować poszczególne komisje. Trafi też pod obrady na wrześniowej sesji rady miasta.

Czytaj więcej o: budżet obywatelski Kraśnik
gosc
ja
Gość
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosc
gosc (14 września 2015 o 10:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Oprócz pracy w Lublinie jest jeszcze klimat. Sport, kultura, rozrywka dla każdego w każdym wieku. W Kraśniku sympatycy PiS wymyslają jak by tu sie spotkać, pokazać i nawtykać swoich "mądrości" aby garstka wyszła na miasto i powtarzała BZDURY

Ale w Krasniku nie brakuje pustych frazesów i głupich min.

Rozwiń
ja
ja (14 września 2015 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

PIS w akcji. Inwestycje nie dotyczące kościoła nie są i nie będą realizowane(remont dachu kościoła, wycinanie drzew w parku pod figurki JPII - takie inwestycje moooże przejdą)... W Lublinie Żuk realizuje wszystko co do BO wybiorą mieszkańcy. Dalej głupcy głosujcie na PIS. Lublin się rozwija, Kraśnik cofa. Za chwilę w Kraśniku zostaną same stare, schorowane mohery bo cała młodzież i ludzie w sile wieku pojadą za pracą do Lublina.

Oprócz pracy w Lublinie jest jeszcze klimat. Sport, kultura, rozrywka dla każdego w każdym wieku. W Kraśniku sympatycy PiS wymyslają jak by tu sie spotkać, pokazać i nawtykać swoich "mądrości" aby garstka wyszła na miasto i powtarzała BZDURY

Rozwiń
Gość
Gość (13 września 2015 o 18:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
głupi i brzydki ten park
Rozwiń
Gość
Gość (12 września 2015 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Osiedle młodych a siłownia dla seniorów a dlaczego nie dla wszystkich, a przy przychodni to by się przydał większy parking bo nie ma gdzie zaparkować, gdy zagrodzona wjazd na parking przy starej przychodni, do puki nie zacznie się praca remontowe dla instytut certyfikacyjnym pozwólcie ludziom tam parkować,coś ucichło z tym instytutem i chyba długo o otwarciu nie usłyszymy a parkować było by gdzie.
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2015 o 09:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Po pierwsze to nie miał być remont tylko budowa dachu na nowym kościele. Po drugie Mulawa kłamie że te 2 miliony to były wirtualne pieniądze. Bo skąd niby wzieli 2 miliony na Park im JPII? Z wirtualnej kasy?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!