sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraśnik

Były burmistrz Kraśnika skazany na 3 lata więzienia. Łapówki, wyłudzenie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 stycznia 2015, 16:15

Na 3 lata więzienia skazał w poniedziałek sąd w Kraśniku Piotra Cz., byłego burmistrza za przyjmowanie łapówek, przekroczenie uprawnień i wyłudzenie publicznych pieniędzy na "szkolenie w Alpach. Sprawa jest medialna także ze względu na świadków w tej sprawie - wojewodę lubelskiego i kuratora oświaty

- Poza byłym burmistrzem Kraśnika nie kojarzę sprawy, w której zapadłby wyrok skazujący osobę na takim stanowisku na więzienie - przyznaje Artur Ozimek, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Kraśniku skazał byłego burmistrza Kraśnika - Piotra Cz. na 3 lata bezwzględnego więzienia i karę grzywny w wysokości 7,5 tys. zł. Urzędujący przez blisko 15 lat, do 2010 roku burmistrz Kraśnika ma też naprawić wyrządzoną szkodę - zwrócić miastu pieniądze ponad 17,5 tys. zł i blisko 3 tys. zł Starostwu Powiatowego w Kraśniku. Piotr Cz. na też pokryć koszta sądowe.

Sąd uznał, że Piotr Cz. od 2003 do 2007 roku przyjął łapówki w kwocie 19,5 tysiąca złotych - brał część diet od członków Rady Nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Wyrok skazujący byłego burmistrza dotyczy też tzw. sprawy alpejskiej. Sąd uznał, ze Piotr Cz. przekroczył swoje uprawienia, wyłudził z kilku szkół pieniądze w kwocie 20 643 zł na wyjazd do Austrii. "Pomimo, że wiedział, że żadnego szkolenia nie będzie” - czytamy w wyroku.
Zdaniem śledczych był to bowiem wyjazd na narty.

Z wyłudzonej kwoty Piotr Cz. uzyskał osobistą korzyść majątkową - blisko 3 tysiące złotych, które stanowiło refundację kosztów wyjazdu jego jak też jego żony.

Wyrok nie jest prawomocny. - Na pewno będzie odwołanie jeśli chodzi zarówno o pierwszy jak też o drugi zarzut - zapowiada z rozmowie z nami mec. Piotr Sendecki, obrońca Piotra Cz.

- Ten wyrok to nie jest dobra informacją dla Kraśnika - komentuje Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. - Oznacza on bowiem, że miastem przez wiele lat rządził burmistrz przestępca. Cały Kraśnik już dużo wcześniej o tym mówił. Teraz sprawa znalazł epilog w sądzie.

Tymczasem jak ustalili śledczy trzej członkowie KPEC mieli przekazywać "haracz” za pośrednictwem "ustalonych osób”. O kogo chodzi tego sąd w poniedziałkowym wyroku nie podaje.

- Gdyby były to osoby skazane prawomocnym wyrokiem byłyby ich nazwiska - tłumaczy Marzena Goleń, prezes Sądu Rejonowego w Kraśniku.

- W tym zakresie postępowanie zostało umorzone w sprawie, gdyż nie znaleziono dowodów wskazujących, że te osoby miały świadomość co przenoszą - mówi Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Jeden z głównych świadków w sprawie jest Dariusz Sz. wskazał, że byli to Wojciech Wilk, wojewoda lubelski i Krzysztof Babisz, kurator Oświaty w Lublinie - wówczas zastępcy burmistrza Piotra Cz. Obaj zeznawali przed sądem jako świadkowie. Zaprzeczają, aby brali udział w tym procederze.

W toczącym się 2 lata procesie na ławie oskarżonych zasiadał też były dyrektor techniczny Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Krzysztof. K. Prokuratura zarzuca mu, że miał wielokrotnie przekazywać pieniądze Piotrowi Cz. w kwocie 19,5 tys. zł. Sąd skazał go na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Piotra Cz. nie ma obecnie w Polsce. Jest w Szwajcarii. - Nie udzielę odpowiedzi na ten temat - ucina mec. Sendecki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: piotr cz. Kraśnik
krasniczanin
9628
Marcin
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

krasniczanin
krasniczanin (3 lipca 2016 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
to co będzie robił teraz biedny były burmistrz czubiński po wyjściu za półtora roku z więzienia może ktoś odpowie mi na to pytanie
Rozwiń
9628
9628 (1 czerwca 2015 o 10:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A wyrok jest prawomocny?

Rozwiń
Marcin
Marcin (1 czerwca 2015 o 09:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Takie prawo jaki rząd ,jaki premier. Co może baba dobrze zrobić ? jedynie chyba laskę i to nie każda.

Rozwiń
Gość
Gość (31 maja 2015 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A tymczasem Sąd swoje a ....rzeczywistość swoje,dziś widziałem szanownego pana Cz.na Krasniku rowerkiem z kolegą ,spokojnie sobie jezdzi i śmieje w twarz wymiarowi sprawiedliwosci :) I gdzie tu prawo???!

Rozwiń
!@#$%^&**
!@#$%^&** (23 marca 2015 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

No to teraz Czubek zacznie sypać kolegów, którzy mimo obiecanek nie zdołali zapewnić mu bezkarności.

Oj - zachwieją się niektóre ciepłe posadki !!! :D

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!