poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraśnik

Bystrzyca: W szkole uczy się 14 osób. Zamknąć?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 lutego 2011, 20:56

Patrycja z klasy 5 (po lewej) i Paulina z klasy 6 nie wyobrażają sobie przenosin do innej szkoły (Ma
Patrycja z klasy 5 (po lewej) i Paulina z klasy 6 nie wyobrażają sobie przenosin do innej szkoły (Ma

Szkoła Podstawowa w podkraśnickiej Bystrzycy ma tylko 14 uczniów. Utrzymanie jednego przekracza rocznie 20 tys. złotych. Szkół poniżej 70 uczniów jest w naszym województwie ponad 360.

– Jeśli dojdzie do zamknięcia szkoły, wszyscy idziemy na bruk – żali się Anna Goch, po. dyrektor SP w Bystrzycy (gm. Zakrzówek). – Żadna szkoła nie przyjmie do pracy nauczycieli, bo przecież ma swoich.
W podstawówce pracuje 14 osób, w tym 7 nauczycieli, którzy uczą 14 dzieci z klas 5 i 6. – Mielibyśmy więcej uczniów, ale od czterech lat nie prowadzimy naboru. Poza tym w 2009 roku niektórzy rodzice przenieśli do szkoły w pobliskim Zakrzówku 8 dzieci. Nie dziwię się, że to zrobili, skoro od kilku lat mówi się o likwidacji naszej szkoły – dodaje Goch.

Nauczycieli uważają, że sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby szkoła przyjmowała dzieci. – Zrobiłam zestawienie, z którego wynika, że gdyby nabór był prowadzony normalnie, obecnie mielibyśmy w szkole 41 dzieci z klas 1–6 wraz z pięciolatkami – wylicza Goch.

Prowadzenie placówki z tak małą liczbą uczniów to duży wydatek. – Koszt utrzymania dziecka w naszej szkole jest najwyższy w gminie, wynosi ponad 23 tys. zł – tłumaczy A. Goch. Dyrektorka nie wierzy, że szkołę przejmie stowarzyszenie. – Czarno to widzę. Wieś nie jest zorganizowana, ludzie ciągną do siebie – przewiduje przedstawicielka szkoły.

W środę odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości szkoły. Uczestniczyli w nim – poza nauczycielami i rodzicami – także m.in. przedstawiciele kuratorium i władze gminy. Z wójtem gminy Zakrzówek nie udało nam się wczoraj skontaktować.

Kuratorium uważa, że zamykanie małych szkół nie jest dobrym rozwiązaniem

– Popieram wszystkie działania mające na celu dalsze funkcjonowanie takich szkół – stwierdza Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty.

Uczniowie z Bystrzycy nie wyobrażają sobie zmiany szkoły. – Nie chcę się przenosić gdzie indziej – mówi Ewelina, uczennica 6 klasy. – Tu mam koleżanki i kolegów. Nauczyciele są mili.

Podobnie uważa jej kolega z klasy. – W naszej szkole jest fajnie – przekonuje Piotrek.

W podobnej sytuacji była Szkoła Podstawowa w Maszkach niedaleko Wojciechowa, w powiecie lubelskim. – Od 2000 r. szkołę prowadzi stowarzyszenie, które tworzą rodzice i mieszkańcy wsi – mówi Iwona Piech, nauczycielka ze SP w Maszkach. – Zaczynaliśmy z 17 dzieci, teraz mamy w szkole 55 uczniów.

W ciągu 10 lat szkołę udało się wyremontować. Powstał też kompleks sportowy.

Małe szkoły w województwie
W Lubelskiem są 364 szkoły, w których uczy się do 70 uczniów. 47 z nich znajduje się w powiecie kraśnickim. Takie szkoły organ prowadzący może przekazać stowarzyszeniu na zasadzie porozumienia stron.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
:)
zuza12
paula
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

:)
:) (14 marca 2011 o 23:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='future' timestamp='1297177776' post='434934']
Małe szkoły są zdecydowanie potrzebne!!! Tworzenie dużych szkół może i jest bardziej opłacalne ale na pewno nie lepsze dla wychowanków, to chyba o nich należy myśleć na 1 miejscu. Przez likwidację takich szkół niszczone są bardzo często jakiekolwiek perspektywy dla uczniów słabszych, tych mniej wygadanych i bardziej nieśmiałych. Już nawet nie wspomnę o atmosferze jaka panuje w takiej małej szkole gdzie wszyscy mówią do siebie po imieniu, wszyscy się znają i dbają o siebie nawzajem, dziecko czuje się bezpiecznie. Przez takie likwidacje i przenoszenie dzieci do większych szkół tworzą się "molochy" a wiadomo, że nauczyciel inaczej pracuje jak ma na głowie 1 klasę a inaczej jak ma 4 czy 5. Poza tym chyba logiczne jest, że im większe skupisko dzieci w 1 miejscu tym więcej jest problemów. I na koniec bym się jeszcze zastanowiła co będzie w przyszłości kiedy przyjdzie wyż demograficzny, na nowo szkoły będę otwierane?
[/quote]
Co to znaczy mała szkoła????? Myślę,że mała szkoła to 100 osób... kilka różnych klas...
Ale 14 osób??? To jest nienormalne, te biedne dzieci nie mogą nawet w piłkę zagrać, bo jest ich za mało. Nauczyciele to muszą mieć super w takiej 14 osobowej szkole, sprawdziany , to w 10min sprawdzą, wywiadówkę w 15min zrobią i zero problemów,bo ani wycieczki, ani zawodów, ani imprez w szkole, no bo z kim??? 14 osób??? śmiech!!!
Nawet gwaru nie ma na przerwie, bo tam mało dzieciaczków
Nie popadajmy w skrajności, wiadomo,że ogromna szkoła, to wyzwanie i stresy dla dzieci, ale mają tam większe szanse poznać świat, nowych kolegów,są różne koła zainteresowań, zajęcia pozalekcyjne, wyrównawcze dla słabszych, a w takiej 14osobowej to co jest????
Rozwiń
zuza12
zuza12 (4 marca 2011 o 18:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='xxx' timestamp='1297455646' post='436399']
Na Szastarce wciskają podobne kity, poprzedni wójt nie ma nic do likwidacji, tylko nowy wraz z nową radą (PO -likwidatorzy).
[/quote]
Rozwiń
paula
paula (1 marca 2011 o 20:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='derta' timestamp='1297770056' post='437588']
źle to już jest
[/quote]
Nigdy nie jest tak żle ,żeby nie mogło być jeszcze gorzej...
Rozwiń
derta
derta (15 lutego 2011 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
źle to już jest
Rozwiń
Gość
Gość (14 lutego 2011 o 20:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Kituś bajduś.' timestamp='1297511700' post='436548']
Podwyżki przygotował stary wójt. Nowa rada je przegłosowała. Wystarczyło przyjść na sesję i się zorientować. Tylko, że nikomu nie chce się tego zrobić i potem bajki są opowiadane.
[/quote]
Oj wciskają nam kity, wciskają- trzeba zacząć patrzeć władzy na ręce, bo źle się zapowiada!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!