sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraśnik

Chcą koncertu na budowie kościoła. Nadzór budowlany odpowiada

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 maja 2014, 15:30

Pół miliona złotych na dach budowanego kościoła w Kraśniku nie może pochodzić z budżetu miasta - orzekła we wtorek Regionalna Izba Obrachunkowa. Tymczasem są plany, by w budowanej świątyni w czerwcu odbył się koncert charytatywny. Do tej inicjatywy zastrzeżenia ma jednak inspektor budowlany.

W Kraśniku w tym roku debiutuje tzw. budżet obywatelski. Mieszkańcy mogli zgłaszać projekty, które ich zdaniem warte są wsparcia z miejskiej kasy. Do rozdysponowania mieli 2 mln zł. Potem radni zatwierdzili listę wniosków i poddali je pod głosowanie mieszkańców.

Jednym z wniosków było sfinansowanie kwotą w wysokości 500 tys. zł dachu budowanego kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, choć inwestycja nie mieści się zadaniach gminy. Jednak ten projekt uzyskał największą liczbę głosów - poparło go 1130 osób.

Niezgodne z prawem

Mimo poparcia większości radych, do sfinalizowania tej inwestycji nie dojdzie. RIO uznała, że takie działanie jest niezgodne z prawem. I stwierdziła nieważność uchwały budżetowej w punkcie dotyczącym kościelnego wydatku.

- Od tej decyzji radni mogą się odwołać do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Dorota Cichoń, członek kolegium RIO w Lublinie.

RIO wszczęło też kolejne postępowanie w tej samej sprawie, wpłynęła bowiem kolejna uchwała, gdzie zapis o kościelnym wydatku funkcjonuje.

Plan awaryjny

Tymczasem Kraśnik ma "plan awaryjny”. Niebawem ma rozpocząć działalność Społeczny Komitet Budowy Kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej. Będzie zbierać pieniądze na dokończenie budowy świątyni.

Inicjatywę parafian popierają urzędnicy. - Nie jestem w tym komitecie, ale będę wspierał jego działania - zapewnia Mirosław Włodarczyk (PiS), burmistrz Kraśnika i deklaruje, że sam wpłaci pieniądze na konto komitetu. - Nie chcę mówić, jaka to będzie kwota, żeby nie wyznaczać jakiegoś pułapu. Niech każdy przekaże na ten cel, ile może, niech to będzie nawet ten przysłowiowy wdowi grosz.

Zdaniem Teresy Poseniak, jednej z inicjatorek powstania społecznego komitetu, wpłacać powinni też radni, którzy głosowali za budżetowym finansowaniem dachu, a które okazało się sprzeczne z prawem. - Niech naprawią błąd, który popełnili - podkreśla Poseniak.

Bez odbioru

Jest też kilka innych pomysłów. - Na pewno będą cegiełki - zapowiada Michał Mulawa, p.o. dyrektora kraśnickiego Centrum Kultury i Promocji. - W planach jest też koncert charytatywny. O ile się uda - w murach budowanego kościoła.

Są jednak zastrzeżenia do tej koncepcji. - Możliwe jest wszystko. Tylko, jakie będą tego skutki? - komentuje inż. Eugeniusz Śliwka, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Kraśniku. - Obiekt byłby użytkowany bez odebrania. Takiego koncertu być nie powinno.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Kościół Kraśnik
Gość
cegłowy stary
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (10 maja 2014 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy przymykał np. na samowolę budowlaną na Granicznej? Mam na myśli "dom jednorodzinny" o kubaturze sporego bloku.

Rozwiń
cegłowy stary
cegłowy stary (10 maja 2014 o 20:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Autostrady też nie były skończone ,a dopuścili do ruchu.Niech inspektor budowlany poczyta na jakich prawach ich dopuszczono.A jeszcze lepiej zobaczy w kalendarz kiedy są wybory samorządowe.Ta funkcja jest kadencyjna zależna od opcji politycznej w samorządzie.

Otóż pan inspektor budowlany jest w powiecie od niepamietnych czasów można rzec. A jest tak długo bo głupot nie robił a co mozna było to przymykał oko fachowo.

Rozwiń
Gość
Gość (9 maja 2014 o 21:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

co do wypowiedzi "Jana" to bardzo dobrze, że takie władze są, bo nasze społeczeństwo nie jest gotowe na demokracje, oczywiście to starsze. Jako młody mieszkaniec Kraśnika mam nadzieję, że nie dojdzie do jakiegokolwiek dofinansowania tej budowli oraz, że zacofani emeryci skończą robić z naszego miasta cyrk. Również tyczy się to naszego szanownego burmistrza. Zajmij się społeczeństwem, brakiem pracy i brudem na ulicach a nie wspieraniem fanatycznych katoli

No Krzysiu, to się twój mentor zapewne ucieszy, jak się dowie, że taki "nowoczesny Krzyś" uważa starszych za zacofanych i fanatycznych katoli.

No, ale starsi są zbyt mało delikatni dla takich "nowoczesnych" i urażają ich krytyką.

Nie płacz Krzysiu, wytrzyj nosek:(

Rozwiń
folkatka
folkatka (9 maja 2014 o 16:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sukienkowi do roboty , a nie na żebry

Na całym swiecie działalność pozyskiwania funduszy od prywatnych darczyńców, czyli tzw. fundraising, jest rzecza normalną. Tylko w naszym porąbanym kraju nazywa się to żebractwem - w sytuacji, kiedy fundraiserów zatrudniaja najwieksze instytucje na świecie - Luwr, Oksford, etc.

Życze parafianom wszystkiego najlepszego, pokazcie urzędasom co potraficie!

Rozwiń
janka
janka (9 maja 2014 o 10:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sukienkowi do roboty , a nie na żebry

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!