piątek, 23 marca 2018 r.

Kraśnik

Cmentarzysko drzew

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 września 2007, 16:13
Autor: FABIAN PLAPIS

Niedługo strach będzie chodzić na janowski cmentarz. I to nie z powodu duchów. Drzewa usychają, bo ktoś je podlał żrącym środkiem.

Suche gałęzie w każdej chwili mogą spaść na głowę osób odwiedzających groby.

Przy głównej cmentarnej alei rośnie kilkadziesiąt starych okazałych modrzewi. Drzewa pewnie rosłyby jeszcze długie lata, ale od pewnego czasu są systematycznie niszczone. Jakiś czas temu ktoś wywiercił otwory w korzeniach i pniach drzew i wlewa do środka nieznane substancje - najprawdopodobniej żrące, które niszczą system korzeniowy. Przez to drzewa usychają.
- To skandal - mówi zbulwersowany pan Janusz z Janowa. - W ubiegłym roku ktoś w ten sposób zniszczył trzy modrzewie przy moim rodzinnym grobie. Kto to może robić? Przecież te drzewa tak pięknie wyglądają.
Jedno z największych drzew już zupełnie uschło, z jednej strony jest nadpalone, a z drugiej systematycznie podlewane żrącymi płynami przez wwiercone otwory. W tym roku nawet nie wypuściło liści. Już wkrótce będzie stanowiło bardzo duże zagrożenie, ponieważ przy silnych powiewach wiatru zaczynają opadać gałęzie.
- Przecież te drzewa dają znakomity cień podczas upałów i zabezpieczają przed deszczem. Tym przypadkiem powinna zająć się policja; nie można bezkarnie niszczyć przyrody - dodaje pani Danuta.
Bezprawny proceder zauważyli również duchowni. Zaniepokojeni zawiadomili policję.
- Jeszcze w lipcu wpłynęło do nas zawiadomienie w tej sprawie. Obecnie policjanci prowadzą dochodzenie - wyjasnia Bogumił Polikarski, komendant policji w Janowie Lubelskim.
Podobny przypadek ujawniliśmy kilka tygodni temu w Dzwoli. Na terenie miejscowej parafii ktoś wywiercił kilkadziesiąt otworów w drzewie będącym pomnikiem przyrody pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków. W tym przypadku policję zawiadomili przedstawiciele gminy i służby konserwatora zabytków. Dochodzenie nadal się toczy. O ustalenie sprawcy w obu przypadkach będzie bardzo ciężko, bo drzewa znajdują się na ogólnodostępnych terenach.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(Anonimowy)
(Anonimowy)
(Anonimowy)
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

(Anonimowy)
(Anonimowy) (12 września 2007 o 09:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a czy pan jan wie, że modrzew to drzewo iglaste !!!!!!!!!!!!! a może redaktorewk by sie ocknął
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (11 września 2007 o 07:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przeciez to janow głąbie
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (8 września 2007 o 10:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Kraśniku też są naśladowcy... niestety...
Rozwiń
Marion
Marion (8 września 2007 o 08:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz pewnie już tak się niszczy zabytkowe drzewa. Proceder ten cały czas uprawiało się w Dzwoli (Komu przeszkadzał pomnik przyrody). Metoda okazała się b. skuteczna. Widocznie ktoś przeniósł ten styl na teren Janowa. Od czego jest policja i prokuratura. Za takie niszczenie drzew ktoś wreszcie powinien ponieść karę,
Rozwiń
Roland
Roland (8 września 2007 o 06:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co na to Wydział Ochrony środowiska Starostwa Powiatowego w Kraśniku. Urzędnicy w Kraśniku śpią i nic nie widzą Żenujące!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!