poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraśnik

Co łaska na nowy kościół

  Edytuj ten wpis
Dodano: 14 lutego 2007, 20:08
Autor: Fabian Plapis

Każda rodzina w kraśnickiej parafii Matki Bożej Bolesnej płaci 10 złotych miesięcznie na budowę nowego kościoła.

O takie wsparcie zaapelował do wiernych proboszcz. Nie wszyscy są z tego zadowoleni.
Parafia istnieje 8 lat i nie doczekała się jeszcze świątyni. Nabożeństwa odbywają się w tymczasowej kaplicy. - Dlatego poprosiłem parafian o samoopodatkowanie się. Chodzi o niewielką kwotę. Podobnie zrobiono kilka lat temu w Janowie Lubelskim i kościół został szybko zbudowany - wyjaśnia proboszcz Wiesław Rosiński. - Najpierw zbierałem podczas wizyt duszpasterskich. Teraz ludzie sami się zorganizowali i są wyznaczone osoby, które co miesiąc zbierają składki.
Większości pomysł proboszcza przypadł do gustu. Parafianie chętnie dają nawet większe kwoty. Nie mogą doczekać się nowego, ładnego kościoła. - To bardzo niewiele. Nawet jak ktoś nie pracuje, to może te 10 złotych miesięcznie poświęcić. Już najwyższy czas, żeby stanął porządny kościół - podkreśla pani Barbara, mieszkanka ulicy Balladyny.
Jednak pojawiły się i głosy negatywne. - Najpierw była zbiórka, jak ksiądz chodził po kolędzie, a za kilka dni znowu zbiórka, - oburza się jeden z mieszkańców. Prosi o zachowanie anonimowości. - Trochę za często.
- To wszystko jest dobrowolne - tłumaczy proboszcz Rosiński. - Jeżeli ktoś chce, może dać. Ale ja nikogo do tego nie zmuszam. Mam już listę za styczeń i wynika z niej, że od wszystkich rodzin mam zebrane pieniądze. Są i tacy, którzy dają więcej, a nawet wpłacają z góry za cały rok - podkreśla ksiądz.
- No, bo jak tu nie dać, skoro ksiądz wszystko sobie notuje - komentuje inny z parafian.
W tym roku proboszcz chce wykonać projekt świątyni i uzyskać niezbędne pozwolenia. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w czerwcu można by było wykonać pierwsze wykopy - dodaje proboszcz. Nie wie jeszcze, jak długo może potrwać budowa nowej świątyni.
- Parafia jest na dużym plusie, mamy na koncie około 300 tys. złotych - mówi ks. Rosiński. - Ale jestem przekonany, że jeśli dalej będzie taka reakcja ludzi, to uwiniemy się bardzo szybko.
Proboszcz podkreśla, że dzięki pomocy mieszkańców udało się postawić już dom parafialny i tymczasową kaplicę. - Budowaliśmy to systemem gospodarczym, w ciągu tygodnia nawet do czterdziestu mężczyzn przewijało się przez plac budowy. Ludzie przychodzili i pytali, co mogą zrobić - podkreśla z dumą proboszcz. - Wierzę, że teraz będzie podobnie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
alojzy
alojzy
KK
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

alojzy
alojzy (26 stycznia 2008 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Lublinie na czubach w MBR juz 15 lat buduje i jeszcze będzie budował a wczesniej w wolce lubelskiej budował bo to super biznes nikt nie rozlicza i można dopiero żyć KASA SAMA WCHODZI.
Rozwiń
alojzy
alojzy (26 stycznia 2008 o 17:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W Lublinie na czubach w MBR juz 15 lat buduje i jeszcze będzie budował a wczesniej w wolce lubelskiej budował bo to super biznes nikt nie rozlicza i można dopiero żyć KASA SAMA WCHODZI.
Rozwiń
KK
KK (26 stycznia 2008 o 11:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
NASTęPNY FAJNY KLECHA.żąDAM PRZYWRóCENIA DZIESIęCINY.NIECH CIEMNOTA WIE KTO TU RZąDZI.TRZEBA JESZCZE JEDEN KOśCIół POSTAWIć BO TYLU SIę PCHA NA KSINDZA żE SIę POMIEśCIć NIE MOGą
Rozwiń
koli
koli (26 stycznia 2008 o 10:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli naród polski, potrzebuje oświecenia, niech buduje kościoły a szkoły niech burzy.
To będzie w polsce takie oświecenie,jak przed oświeceniem!!!.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!