poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Co się stało z dotacją od Norwegów? Awantura, bo podali nazwiska urzędników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 marca 2013, 17:08

Zastępca byłego burmistrza i jego skarbnik – te m.in. osoby zdaniem urzędników z Kraśnika otrzymały najwyższe wynagrodzenia z pieniędzy, których zwrotu domagają się Norwegowie. Ich nazwiska padły na wtorkowej sesji rady miasta. Wybuchła awantura

– My już negocjujemy z Norwegami – zdradza Michał Mulawa, rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku, który we wtorek przedstawiał radnym działania ratusza ws. zapowiedzi zwrotu dotacji na projekt "Centrum Współpracy Polsko-Ukraińskiej” . Miasto realizowało go w latach 2009–2011 w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Chodzi o 686 802 euro.

Żądania Norwegów mają związek z wyrokiem, który zapadł w ub. r. Były burmistrz Kraśnika Piotr. Cz. został skazany na 3 lata więzienia w zawieszeniu na 6 lat. Większość zarzutów dotyczyła przestępstw korupcyjnych związanych z Centrum.

W czerwcu 2009 r. Piotr Cz. uzależnił powołanie na głównego koordynatora tego projektu od łapówki. Chciał połowy comiesięcznego wynagrodzenia za pracę. Od sierpnia 2009 r. do grudnia 2010 r. do jego kieszeni trafiło co najmniej 16,6 tys. zł. Zasada "pół na pół” obowiązywała również przy zlecaniu płatnych wykładów. Od października 2009 r. do listopada 2010 r. Piotr Cz. wziął od wykładowcy 10,5 tys. zł.

W Urzędzie Miasta w Kraśniku przeprowadzono już audyt.

– Na pewno jakieś pieniądze oddamy – zaznacza Mulawa. – Chcielibyśmy, aby ta kwota była jak najniższa, żeby była taka, jak w wyroku ws. byłego burmistrza.

Urzędnicy przeanalizowali umowy, które zostały zawarte w tamtym czasie z pracownikami Urzędu Miasta na wykłady i prelekcje, które były realizowane podczas projektu.

– W szkoleniach brało udział w sumie 7 osób. Ogólna kwota wynosiła 26 tys. 600 euro – wylicza Zbigniew Dżugaj, zastępca burmistrza Kraśnika.

Są wśród nich m.in. zastępcy burmistrza Piotra Cz., skarbnik miasta i dyrektor jednego z gimnazjum. Kwoty to od 2 tys. do ponad 9 tys. euro.

Opozycja grzmi.

– Czy któraś z tych osób została skazana? – pyta radny Mariusz Depta.

– Padają nazwiska osób, wobec których nie zapadły żadne wyroki – wskazuje radny Członka. I dodaje: To wobec nas jest nieuczciwa manipulacja.

Przewodniczący radny Prawa i Sprawiedliwości bronią urzędników. – Włos się jeży, jeśli wrócimy do tych kwot – stwierdza radny Jan Misiak.

Podczas dyskusji głos zabrał również jeden z urzędników magistratu, który brał udział w szkoleniach. – Za możliwość pracy nie dzieliłem się z nikim pieniędzmi. Nie miałem też takiej propozycji. Jego zdaniem żadnej z osób, których publicznie nazwiska zostały wymienione "o nic się nie oskarża”.

Sprawą norweskiej dotacji zajmie się komisja rewizyjna.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mieszkaniec
Czu-piradło
Marysieńka
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec
mieszkaniec (2 kwietnia 2013 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ta pani sekretarz Niedziałek ,sana w tym projekcie brała czynny udział a teraz udaje niewiniątko,.razem z resztą tych urzędników powinna za wszystko odpowiadać ,miasto (my wszyscy) nie powinniśmy ponosić z tego powodu odpowiedzialności finansowej,kto się nachapał niech płaci.
Rozwiń
Czu-piradło
Czu-piradło (27 marca 2013 o 17:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z jakiego powodu ta awantura, powinno być czysto i przejrzysto, a było to już wiemy- kto przy korycie ten doii ile wlezie,bardzo dobrze, że społeczeństwo sie dowiedziało o tych machlojkach, mam nadzieję, że dowiemy się jeszcze więcej. No i najważniejsze kasa do zwrotu!
Rozwiń
Marysieńka
Marysieńka (27 marca 2013 o 14:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oj cos nie wyszło nam na dobre , takie sądzenie Czu na siłę..
A dotację powinni zwracac donosiciele i łapówkarze w jednym., bo jakby nie ich brudy, to nie było by tego.
Rozwiń
Gożdzikowa
Gożdzikowa (27 marca 2013 o 13:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='olo' timestamp='1364368152' post='750672']
Dlatego powinien być wolny, i niczym nie ograniczony dostęp do broni palnej w tym kraju,nawet tej maszynowej.
[/quote]To ich środowisko należy jak najszybciej czyścić i to samym tylko DOMESTOSEM.
Rozwiń
senator niezależny
senator niezależny (27 marca 2013 o 13:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Jude' timestamp='1364384229' post='750800']
Trzy lata w zawieszeniu za taką kasę, jakiej większość miejscowych na oczy nie widziała ? Tyle zasądzał tzw "niezawisłym" sad kierującemu rowerem, który wcześniej wypił dwa browarki. Czasem jak czytam o takich wyrokach to obrzydzenie mnie bierze na samą myśl o takim wymiarze sprawiedliwości ! Czy sędziowie są tak głupi, skorumpowani czy w zamian za przysługi zatrudniał burmistrz bliskich osób tzw " niezawisłego" sądu ?
[/quote]To całe bydło to stara banda,jeszcze z nadania stalinowskiego,mści się teraz ogólny brak lustracji i dekomunizacji.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!