środa, 21 lutego 2018 r.

Kraśnik

Do gimnazjum po trawkę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 marca 2007, 16:27
Autor: Fabian Plapis

Licealiści anonimowo przyznają: już wiemy, jak smakuje alkohol, papierosy i narkotyki. Próbowaliśmy tego wszystkiego w gimnazjum.

W Zespole Szkół nr 2 w Kraśniku przeprowadzono anonimową ankietę wśród uczniów. Pytano w niej o styczność z alkoholem, papierosami i narkotykami. Okazało się że licealiści pierwszy kontakt z używkami mieli już w gimnazjum.
- Obniża się wiek osób, które po raz pierwszy sięgają po używki. Już w szkole podstawowej dzieci zaczynają sięgać po narkotyki - mówi Jolanta Herda, zastępca dyrektora Lubelskiego Centrum Zdrowia Publicznego w Lublinie, które przeprowadziło ankietę. - Podobne badania przeprowadziliśmy we wszystkich szkołach regionu. Zbiorcze wyniki znane będą już niedługo. Ale już te z Kraśnika pokazują skalę problemu.
Z ankiet wypełnionych przez kraśnickich uczniów można zaobserwować niepokojącą tendencję: coraz więcej przypadków okazjonalnego spożywania alkoholu. Szczyt tego zjawiska przypada na młodych ludzi miedzy 15 a 18 rokiem życia. W tym wieku mają już za sobą pierwszy kontakt z papierosami i narkotykami. Badających bardzo zdumiał fakt, że młodzież używa papierosów i alkoholu w... domu.
Podobna sytuacja przedstawia się z narkotykami. Największe zainteresowanie przejawiają nimi młodzi ludzie między 15 a 17 rokiem życia. Co ciekawe, gdy ankietowani trochę wydorośleją, zmieniają stosunek do narkotyków. U 18-latków częstotliwość sięgania po narkotyki obniża się o połowę!
Z ankiet jednoznacznie wynika, że czas przebywania w gimnazjum, to czas, kiedy młodzież zaczyna sięgać po używki.
- Badania zrobiliśmy na swoje własne potrzeby. Mam jednak nadzieję, że te wyniki posłużą do opracowania miejskiego programu profilaktycznego. Nie ukrywam tych wyników i widzę potrzebę, a nawet konieczność, nasilania różnorodnych działań wychowawczych - podkreśla dyrektor Marzena Siejewicz z Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku.
Pani dyrektor ma doświadczenie w prowadzeniu takich badań, bo robiła podobne jako dyrektor gimnazjum i potem realizowała program profilaktyczny "Bezpieczne gimnazjum”. Działania przyniosły efekt, bo uświadomiły rodzicom skalę zagrożenia. - Zamierzam podobnie działać w szkole średniej. Na początek zaczęłam od zbadania problemu. Teraz po zebraniu wyników powstanie program profilaktyczny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!