wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraśnik

Dopłata miód-malina

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2007, 17:50
Autor: FABIAN PLAPIS

Rolnicy, którzy uprawiają truskawki i maliny, otrzymają od przyszłego roku dodatkowe pieniądze z Unii.

A to oznacza, że na sadownictwie zacznie się więcej zarabiać.

W naszym powiecie sadowników nie brakuje. Na dodatkowe dopłaty mogą liczyć ci, którzy uprawiają maliny lub truskawki na co najmniej 10 arach. Dodatkowe dopłaty otrzymają także producenci pomidorów, które są przeznaczone do przetwórstwa.
Pieniądze do podziału są duże - nawet 400 euro dopłaty do hektara uprawy malin i truskawek. Polska wynegocjowała, aby minimalny obszar objęty tą pomocą wynosił 10 arów. W pozostałych krajach UE obszar ten jest większy i wynosi aż 30 arów.
Lubelscy plantatorzy malin i truskawek już przeliczają złotówki. Nasz region, a zwłaszcza powiaty opolski i kraśnicki, to zagłębie malin. Najmniejsze uprawy liczą kilka arów, a największe mają po 10 do 15 hektarów. Rocznie na ponad 4 tys. hektarów zbiera się na cele przemysłowe ponad 33 tys. ton malin. To jest jedna trzecia całej krajowej produkcji.
- To bardzo dobra wiadomość, wreszcie ktoś o nas pomyślał - cieszy się pan Marek, plantator malin z Zalesia w gminie Wilkołaz. - Ten rok nie był zły, bo ceny były na dobrym poziomie, ale w latach wcześniejszych takie dopłaty bardzo rekompensowałyby nasze straty przy niskich cenach.
Pan Marek - wspólnie z rodziną - w uprawia maliny na areale 2 hektarów.
- Czekamy z niecierpliwością na więcej informacji na ten temat. Do tej pory Unia zapominała o producentach malin i truskawek, a tania chińska produkcja zaniżała ceny i psuła rynek. Teraz wreszcie uprawa tych owoców powinna stać się opłacalna - podkreśla z zadowoleniem Stanisław Toporek, prezes Ogólnopolskiego Zrzeszenia Producentów Owoców i Warzyw w Kraśniku.
Dodatkowe dopłaty otrzymają też plantatorzy truskawek. W regionie jest ich również dużo, w powiecie opolskim rocznie z 800 ha zbiera się około 2 tys. ton, a w kraśnickim z 400 ha 1 tys. ton.
Zrzeszenie wspólnie z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Izbą Rolniczą planują w najbliższym czasie szkolenie dla rolników. Chodzi o odpowiednią informację, aby jak najwięcej gospodarstw spełniło wymagania i otrzymało dodatkowe dopłaty.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(Anonimowy)
wif
amonimowa
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

(Anonimowy)
(Anonimowy) (12 listopada 2007 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
....pożeczki również są owocami miekkimi, i agrest też!!!!!!!!!!!!
Rozwiń
wif
wif (12 listopada 2007 o 07:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zapewniam Cię że ani moi rodzice, ani ja mieszkania od fabryki nie otrzymałem ! Ale czy Ty rozumiesz o co mi chodzi? Skoro ktoś ma kilkuhektarową plantację malin to chyba nie powiniem pracować na etacie w FŁT i domagać się urlopu w okresie zbiorów, blokując corocznie innym (nie mającym pola wogóle) możliwość wzięcia urlopu w tym terminie. A jeśli chce być plantatorem i pracownikiem to powiniem wziąć na ten okres urlop bezpłatny. Poza tym to chcę Cie zaskoczyć tym że ja wiem jak się pracuje przy malinach ale zaskakuje mnie to że Ty w deszcz zbierasz maliny (to taka cięższa papka malinowa? ), ale widocznie należysz to grupy zachłannych do kwadratu. Pozdrawiam
Rozwiń
amonimowa
amonimowa (11 listopada 2007 o 16:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jakim to dobrze? a czy Ty w zyciu swoim zbierales maliny? w upale i deszcu? jak nie wiesz to mow to nie jest latwy kawalek chleba- moi rodzice dzieki malinom maja dom nie czekali az DOSTANA z fabryki mieszkanie
Rozwiń
Laki
Laki (9 listopada 2007 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przetwórnia jest w Opolu Lub.
Rozwiń
plantator
plantator (8 listopada 2007 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
a o producentach poziomek zapomnieli? to przecież też owoce miękkie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!