środa, 21 lutego 2018 r.

Kraśnik

FIRST Robotics Competition: Kolejne sukcesy kraśnickiej drużyny

Dodano: 13 kwietnia 2017, 18:48

(fot. Starostwo Powiatowe w Kraśniku)
(fot. Starostwo Powiatowe w Kraśniku)

Uczeń z Zakrzówka Szymon Szostak, który dowodził kraśnicką drużyną podczas mistrzostw FIRST Robotics Competition w Kanadzie ma szansę studiować na najlepszych uczelniach w Stanach Zjednoczonych. To nagroda za odniesione sukcesy na międzynarodowym polu.

Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Kraśniku odbyło się spotkanie z udziałem Szymona Szostaka i mentorów drużyny Spice Gears, która już po raz drugi uczestniczyła w mistrzostwach FIRST Robotics Competition w Calgary w Kanadzie. Jest to międzynarodowy konkurs dla młodzieży łączący naukowe podejście w dziedzinie robotyki z nowoczesnymi technologiami i etyką pracy w zespole opartą na kooperacji i zabawie. Polska ekipa rywalizowała ze swoimi rówieśnikami na Uniwersytecie w

Calgary. Na 50 drużyn z 7 krajów tylko dwie reprezentowały Europę. Była to drużyna z Polski – z Kraśnika i z Turcji.

Kraśnicką drużyna złożona z uczniów szkół powiatowych dowodził Szymon Szostak, który jest uczniem Technikum Geodezyjnego w Zakrzówku.

– Byłem po raz drugi na zawodach FRC w Kanadzie w roli kapitana i bardzo się cieszę, że jako drużyna tak dobrze wypadliśmy w konfrontacji z innymi ekipami – mówi Szymon Szostak. – To trudna rywalizacji, bo podczas meczu trzeba być bardzo skupionym i wykonywać kilka czynności jednocześnie, cały czas pracując w zespole i współpracując z innymi drużynami. Chciałbym razem z koleżankami i kolegami ze Spice Gears i naszymi mentorami zaangażować się w promowanie idei FIRST i namawianie innych młodych ludzi do udziału w tej zabawie.

 Szymon zdobył prestiżową Dean’s List Award, nagrodę ufundowaną przez twórcę FIRST Deana Kamena. Dzięki bardzo dobremu występowi drużyny i sukcesom Szymona nasza ekipa została zaproszona do udziału w finałach FIRST Robotics Competition, które jeszcze w tym miesiącu odbędą się w USA.

– To nie tylko wielki sukces Szymona, ale całej drużyny złożonej z uczniów szkół powiatowych – kraśnickich ZS nr 3, ZS nr 2 oraz technikum w Zakrzówku. – To również dowód jak zdolną mamy młodzież i dobre szkoły – podkreśla Andrzej Maj, starosta kraśnicki. – Okazało się, że nie musimy mieć żadnych kompleksów jako Polacy a nasza młodzież świetnie odnajduje się w kontaktach i rywalizacji z Amerykanami, czy Kanadyjczykami.

Dzięki sukcesom Szymon otrzyma rekomendację na najlepsze amerykańskie uczelnie, m.in. Yale i MIT. Ma również szansę na stypendium.

Starostwo Powiatowe w Kraśniku i Urząd Marszałkowski pracują obecnie nad wyjazdem Szymona do Stanów, bo ze względów finansowych nie uda się zorganizować wyprawy całego Spice Gears.

gosc
gosc
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gosc
gosc (19 kwietnia 2017 o 09:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pajace że starostwa napewno polecą
Rozwiń
gosc
gosc (19 kwietnia 2017 o 09:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pajace że starostwa należności polecą
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2017 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ze względów finansowych nie poleci cała drużyna, bo poleci po raz kolejny pan starosta
Rozwiń
Gość
Gość (14 kwietnia 2017 o 07:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
gratulacje chłopaku i kontynuuj swoje dzieło tylko odetnij się jak najszybciej od pępowiny psl-owskiej bo nie ma kasy na wysłanie twojej ekipy ale poleci z tobą cała ekipa starosty i marszałka z "robocza wizytą"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!