poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraśnik

Gdzie trafią zbiory 24 Pułku Ułanów w Kraśniku?

Dodano: 11 maja 2015, 15:13
Autor: aa

(fot. Archiwum Marka Soleckiego)
(fot. Archiwum Marka Soleckiego)

Na doroczne święto 24 Pułku Ułanów w Kraśniku 6 lipca na pewno będzie wystawa w mieście – informuje w komunikacie do mediów rzecznik wojewody lubelskiego. Gdzie będzie ekspozycja? Pod uwagę branych jest kilka lokalizacji, w tym szkoły w Kraśniku należące do powiatu.

– Rozważamy dwa miejsca w niedalekiej odległości od muzeum. Jednak przed rozmową z właścicielami nie chciałbym podawać o które miejsca chodzi – mówi Andrzej Maj, starosta kraśnicki. – Jeśli to się nie uda to zbiory będą przeniesione do którejś ze szkół powiatowych. Mamy trzy szkoły na terenie miasta. To, że miejsce, gdzie będą prezentowane zbiory zabezpieczymy nie oznacza jednak, że starostwo przejmie to muzeum.

O problemach lokalizacyjnych Muzeum 24 Pułku Ułanów w Kraśniku już pisaliśmy. Ze względu na zły stan techniczny budynku przy ul. Piłsudskiego 7, w którym znajdą się zbiory, muzeum jest od stycznia zamknięte.

Muzeum jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Kraśniku i podlega pod Muzeum Lubelskie w Lublinie. Działa od 1995 roku. Zbiory liczą ponad 2 tys. eksponatów i fotografii. Wśród najcenniejszych są m.in. mundury żołnierzy 24 Pułku Ułanów, który stacjonował w Kraśniku w latach 1922-1939. Jest też kolekcja osobistych pamiątek i odznaczeń ułanów.

W związku ze zbliżającym się świętem pułkowym – organizowanym na początku lipca, dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska – Czerniak zwróciła się do burmistrza Kraśnika o pomoc. Chciała aby wskazał miejsce, gdzie mogłaby powstać izba pamięci. W miniony piątek miało odbyć się spotkanie w Kraśniku w tej sprawie, ale w rezultacie do niego nie doszło.

Dzisiaj o przyszłości Muzeum 24 Pułku Ułanów rozmawiali wojewoda lubelski Wojciech Wilk, dyrektor Muzeum Lubelskiego Katarzyna Mieczkowska – Czerniak, starosta kraśnicki Andrzej Maj i radny sejmiku województwa Marek Kos.

W przesłanym do mediów komunikacie rzecznik wojewody lubelskiego Marcin Bielesz informuje, że ekspozycja tego muzeum na pewno będzie prezentowana podczas święta pułkowego. Jest też zapowiedź, że zostaną poczynione starania aby pozyskać pieniądze na remont budynku.

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 maja 2015 o 17:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PROSZE PANSTWA, "MZEUM 24 PULKU" TO NIE TYLKO PAMIATKI ULANSKIE, POWINNY SIE TAM ZNAJDOWAC TEZ INNE WOJSKOWE EKSPONATY, A WSROD NICH BARDZO CENNA, KOLEKCJA MUNDUROW WOJSKOWYCH Z OKRESU DRUGIEJ WOJNY SWIATOWEJ, STWORZONA PRZEZ PANA KURYLLE. POSZCZEGOLNE SKLADNIKI UMUNDUROWANIA KOMPLETOWAL PRZEZ LATA, ORINALNE GUZIKI DO MUNDUROW SCIAGAL ZZA GRANICY. PO JEGO SMIERCI , PANI KURYLOWA ZAUFALA MUZEUM I PRZEKAZALA UNIKALNA KOLEKCJE W DEPOZYT, A POZNIEJ WG MOICH ZRODEL , MUZEUM JA ZAKUPILO. WIELU ZAPALENCOW PRACOWALO NAD STWORZENIEM MUZEUM REGIONALNEGO W KRASNIKU, NIE TYLKO EKSPONATY HISTORYCZNE, W LATACH 70TYCH, 80TYCH DWUDZIESTEGO WIEKU, POZNIEJ WSZYSTKO SIE ZMIENILO - MUZEUM NIEPOTRZEBNE W KRASNIKU CZY JAKIES PARTYKULARNE INTERESY.? BOLESNE WSPOMNIENIA
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!