niedziela, 25 marca 2018 r.

Kraśnik

Piotr Czubiński, prominentny działacz PO, wziął bezpodstawnie
153 tys. zł za kierowanie związkiem międzygminnym Strefa Usług Komunalnych - uznał wojewoda. Burmistrz Kraśnika zapowiada, że pieniądze odda.

O sprawie piszemy od kilku tygodni. Burmistrz Kraśnika Piotr Czubiński brał pieniądze z SUK od 2003 roku. Dopiero na początku października tego roku zgromadzenie związku przegłosowało uchwałę sankcjonującą te wypłaty.
Ale we wtorek wojewoda ją unieważnił. Jego prawnicy nie mieli wątpliwości: "uchwała została podjęta bez podstawy prawnej”. Zgromadzenie nie miało prawa dać przewodniczącemu Czubińskiemu etatu. Przysługiwała mu tylko dieta. Co dalej? - Jest błąd, trzeba go naprawić. Jestem człowiekiem uczciwym i z mojej strony nie było złej woli - tłumaczy Piotr Czubiński. I zapewnia: Najpóźniej w przyszłym tygodniu oddamy z posłem Wojciechem Wilkiem kwotę netto mojego wynagrodzenia. Ile to będzie, oblicza właśnie skarbnik związku. Skoro podatek został naliczony od niesłusznie wypłaconej kwoty, to wystąpię do urzędu skarbowego o jego zwrot. Te pieniądze też oddam do kasy związku.

Kredyt na spłatę należności weźmie Wilk. - On ustalił wysokość mojego wynagrodzenia jako przewodniczący zgromadzenia związku (był nim do wyboru na posła jesienią 2005 roku - red.). Zawrę z nim umowę cywilnoprawną i spłatą podzielimy się po połowie - mówi Czubiński.
Dziennik Wschodni opisał nie tylko sprawę wynagrodzenia przewodniczącego Czubińskiego, ale i inne nieprawidłowości w SUK. Bałagan w rachunkowości, pieniądze wypłacane bez pokwitowania i upoważnienia, opłacanie ludziom spoza związku wyjazdów na zagraniczne targi - to odkryli kontrolerzy z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Mimo bałaganu, nagrody za pracę dostawali Czubiński i skarbnik SUK. Prokuratura zastanawia się, czy wszcząć śledztwo.
Czubiński sugeruje, że sprawa celowo wypłynęła przed wyborami. Jest kandydatem z komitetu "Lubię Kraśnik”. Jednak kontrolę RIO zaplanowano w styczniu, objęła cały kraj, a na Lubelszczyźnie prześwietliła trzy największe związki międzygminne.
Strefę Usług Komunalnych tworzy Kraśnik i siedem okolicznych gmin. Związek prowadzi wysypisko śmieci i obraca publicznymi pieniędzmi pochodzącymi m.in. ze składek członkowskich.

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!