poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Awaria w oczyszczalni ścieków. Kto zawinił?

Autor: aa

Oczyszczalnia ścieków w Kraśniku
Oczyszczalnia ścieków w Kraśniku (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Awaria w oczyszczalni w Kraśniku spowodowała, że osady ściekowe trafiają na lagunę. Urządzenie, którego część się popsuła, jest na gwarancji. Z tych powodów Kraśnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie może usunąć usterki we własnym zakresie. – Nie jest to żadne zaniedbanie – podkreśla burmistrz miasta.

O to, czy rzeczywiście w oczyszczalni ścieków doszło do awarii, dopytywał podczas czwartkowej sesji radny Tadeusz Członka. – Czy to prawda, że z uwagi na to, iż nie zakupiono taśmy, stoi nowoczesna prasa i suszarnia, a ścieki zrzuca się na lagunę. Lagunę, która jak pamiętamy prezentację sprzed kilku lat, miała spowodować ekologiczną, makabryczną katastrofę.

W ubiegłym roku została oddana do użytku zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Kraśniku. Była to warta kilkadziesiąt milionów unijna inwestycja, w ramach której został m.in. zmodernizowany ciąg osadowy. Władze KPWiK i miasta podkreślały wówczas, że należało to jak najszybciej zrobić, ponieważ pojemność laguny, gdzie były deponowane płynne osady ściekowe praktycznie się wypełniła.

Podczas sesji Waldemar Suchanek, prezes KPWiK, potwierdził informację o awarii prasy do mechanicznego osuszania ścieków.

– Awaria nastąpiła cztery tygodnie temu – wyjaśnia prezes. – Pękła taśma na tej prasie.

– Nie możemy tego naprawić sami, bo urządzenie jest na gwarancji – dodaje Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika.

– Zgodnie z umową, którą mamy z generalnym wykonawcą, zgłosiliśmy tę awarię, aby została usunięta – mówi prezes Suchanek. – Generalny wykonawca był na oczyszczalni. Uznał tę gwarancję. Taśma do prasy została zamówiona.

Zerwany element taśmy jest sprowadzany z zagranicy. – W poniedziałek przyjadą serwisanci. I w poniedziałek ta awaria zostanie usunięta – zapowiada prezes Suchanek.

Burmistrz Kraśnika wyjaśnia, że „w umowie z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska jest wyraźnie napisane, że jest taka procedura – zrzucania ścieków do laguny podczas awarii”.

– W sytuacji awaryjnej, a z taką mamy do czynienia, nie ma innej możliwości wywożenia tego osadu gdziekolwiek indziej – dodaje prezes Suchanek. – Jest to osad płynny, w ponad 90 procentach odwodniony.

Po usunięciu awarii osad ściekowy ponownie będzie odwadniany i suszony. 

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(14) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 października 2017 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz dowiadujemy się że jest jest procedura zrzucanie ścieków na lagunę ( czy jak to się tam nazywa) uzgodniona na dodatek z wojewódzkim funduszem ochrony środowiska !!!!!!!. Czyli co można!!!! A przed modernizacją to była katastrofa, zdjęcia i lamenty o zagrożeniu ekologicznym. A tu proszę w tym samym czasie ( bo umowa z funduszem na kasę musiała być przecież przed modernizacją) piszemy że na lagunę jednak można wylewać. Tak więc do kamery jedno a poza kamerą i tak będziemy robić swoje. Bo nikt nam nie powie przecież że "czarne jest czarne a białe jest białe" - jak mawiał klasyk. To jest właśnie mamienie suwerena-który wszystko przyjmie.
Rozwiń
Gość
Gość (28 października 2017 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Prezes Suchanek mówi a dziennik pisze "Jest to osad płynny , w ponad 90 procentach odwodniony". Ktoś tu chyba nie wie o czym mówi albo nie wie o czym pisze.
Rozwiń
Gość
Gość (27 października 2017 o 21:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co ci włodarze miasta i spółki opowiadają!! Jest zagrożenie KATASTROFĄ EKOLOGICZNĄ ( wylewają te ścieki na lagunę która jak przypomina radny Członka jest już od dawna przepełniona i zaraz może się przelać) a oni nie mogą sami usuwać awarii bo urządzenie na gwarancji i CZEKAJĄ JUŻ PONAD 4 TYGODNIE!!!!! TAM CHYBA NIE MA NIKOGO KOMPETENTNEGO-jest zagrożenie dla środowiska i zagrożenie katastrofą ekologiczna to akcje się podejmuje natychmiast a później dochodzi kto zawinił i kto zapłaci za to wszystko.
Rozwiń
starczy?
starczy? (27 października 2017 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Miło czytać wściekłe z rozpaczy i bezsilności ujadanie koderastów :) To najlepszy dowód, że sprawy idą w dobrą stronę i w Polsce ludziom żyje się coraz lepiej:)
 Taki ze mnie Marcin, jak z ciebie Kraśniczanin, Polak, katolik. Czyli: ja to zwykły, normalny człowiek, a ty? Takie byle co bez wartości, tożsamości i godności.
Rozwiń
Prawdziwy Polak Katolik
Prawdziwy Polak Katolik (27 października 2017 o 18:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Woda ze ściekami w Kraśniku jest za tania i dlatego  uszkadzają się gorszej jakości taśmy bo na lepsze nie ma pieniędzy. Dziwne tylko, że nie interweniował w tej sprawie u patrona zawierzenia miasta pan poseł z Polskiej Zjednoczonej Partii Prawicy (PiS i przybudówki).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (14)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!