poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik chce być większy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 marca 2008, 17:51
Autor: FABIAN PLAPIS

Od kilku miesięcy burmistrz Kraśnika Piotr Czubiński i jego urzędnicy pracują nad realizacją planu powiększenia miasta.

Władzom Kraśnika zamarzyło się ponad 85 hektarów atrakcyjnych gospodarczo gruntów leżących w gminach wiejskich Dzierzkowice i Kraśnik.

W nowych granicach miasta miałyby się znaleźć leżący w Suchyni ponad 50-hektarowy teren zalewu i jego okolic, teren przy cmentarzu komunalnym oraz nieruchomość na Budzyniu. Działka na Budzyniu to 24-hektarowy grunt przeznaczony pod inwestycje. Władzom zależy na sprzedaży terenu dużemu inwestorowi tak, aby powstały nowe miejsca pracy, a do budżetu miasta wpływały podatki od nieruchomości. Rozpatrywany jest również pomysł włączenia tych gruntów do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro Park Wisło-San w Tarnobrzegu.

Miasto jest już właścicielem wszystkich tych gruntów, jednak leżą on poza granicami administracyjnymi Kraśnika, na terenie gminy Dzierzkowice i gminy wiejskiej Kraśnik. Obie gminy nie chcą za darmo oddać gruntów i od dłuższego czasu toczą się negocjacje pomiędzy samorządami.

- Wynegocjowaliśmy porozumienie w sprawie wspólnych inwestycji. Chodzi o budowę drogi na ul. Nadrzecznej, prowadzącej do zalewu od strony Suchyni, oświetlenie w Dąbrowie Bór oraz kanalizację sanitarną w Stróży. Ewentualny wkład miasta w te działania to 1 mln zł - wyjaśnia Jacek Dul, zastępca burmistrza Kraśnika.

Swoje żądania inwestycyjne przedstawiła również gmina Dzierzkowice.
Chodzi o inwestycje w miejscowości Wyżnianka Kolonia. Gmina żąda budowy dwóch chodników, oświetlenia oraz kanalizacji sanitarnej.

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta będą debatować radni. Jeśli Rada Miasta podejmie uchwałę intencyjną w tej sprawie, to Rada Gminy Kraśnik będzie mogła z czystym sumieniem wyrazić pozytywną opinię na temat zmiany granic administracyjnych Kraśnika.

Podczas przeprowadzonych w gminie konsultacji, lokalna społeczność wyraziła zgodę na takie zmiany. Pozytywnie też wypowiedzieli się mieszkańcy miasta Kraśnik, zaś w gminie Dzierzkowice konsultacje jeszcze trwają.

Ostateczną decyzję w sprawie zmiany granic podejmie Rada Ministrów. Jeśli miałyby one obowiązywać od 2009 roku, to wszystkie dokumenty i opinie w tej sprawie muszą trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca marca 2008 r.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
TEN
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

TEN
TEN (19 marca 2008 o 06:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oto nieco inna wersja tej samej informacji ze strony
[url="http://www.jaroslawstawiarski.pl/"]http://www.jaroslawstawiarski.pl/[/url]

Miasto Kraśnik: O was ale bez was?

W dniu 14 marca, w Wielki Czwartek, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Kraśnik, w której będą uczestniczyć również radni rolniczej gminy Kraśnik.

W trakcie wspólnego posiedzenia obu samorządów odbędzie się dyskusja na temat inwestycji na terenie gminy rolniczej, które finansowo wesprze miasto Kraśnik. Ma to być forma rekompensaty za utracone wpływy podatkowe, jakie poniesie gmina Kraśnik po rozszerzeniu granic miasta.

Miasto Kraśnik chce do swoich granic włączyć tereny, leżące na terenie gminy Kraśnik, których jest właścicielem. Jest to blisko 24 hektarowa działka na Budzyniu, pozyskana na początku lat 90. pod budowę przetwórni owoców oraz teren zajęty pod zalew i infrastrukturę wokół tego zbiornika.

Rada gminy Kraśnik tematem rozszerzenia granic, a dokładnie uchwałą w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do procedury zmiany granic i przeprowadzenia konsultacji społecznych, zajmowała się na sesji w dniu 29 lutego 2008 roku. Podczas sesji burmistrza miasta Kraśnik reprezentował jego zastępca, Jacek Dul.

Dyskusja nad tym punktem porządku obrad miała burzliwy charakter. Radni gminy Kraśnik sceptycznie wypowiadali się na temat inwestycji z miastem, z dystansem podchodzili do propozycji burmistrza, wspólnego finansowania pewnych inwestycji, bowiem dotychczas nigdy to się nie udawało. W kuluarach obrad mówiono natomiast, że gmina jest traktowana przez miasto z pozycji silniejszego i o wszystkim zadecydują wpływy polityczne.

Wynik głosowania, 6. radnych za podjęciem uchwały, 5. przeciwko i jeden głos wstrzymujący się, pokazuje brak pełnej aprobaty dla działań władz miasta.

Uchwałę podjęto 29 marca, konsultacje w gminie mogły rozpocząć się po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. Uchwała została upubliczniona w dniu 11 marca 2008 roku, w Dzienniku Nr 32. W dniu 18 marca na internetowej stronie miasta Kraśnik ukazała się następująca informacja: „Podczas przeprowadzonych niedawno w gminie konsultacji lokalna społeczność wyraziła zgodę na takie zmiany”. Trudno nie odnieść wrażenia, że miejscem odbycia się tzw. konsultacji społecznych były raczej gabinety urzędników.

Ostateczną decyzję dotyczącą zmiany granic podejmie Rada Ministrów. Dokumenty w tej sprawie do MSWiA muszą trafić do końca marca.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!