sobota, 24 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik chce spłacić kredyty nowym kredytem. Prawie 22 mln zł

Dodano: 22 grudnia 2015, 18:45

Blisko 22 miliony złotych. Takiej wysokości kredyt konsolidacyjny planuje zaciągnąć w 2016 roku Kraśnik. Urzędnicy chcą w ten sposób spłacić część długu. Istnieje bowiem ryzyko przekroczenia indywidualnego wskaźnika zadłużenia, co w konsekwencji może oznaczać brak możliwości uchwalenia budżetu miasta.

Projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego długoterminowego w 2016 roku zostanie przedstawiony radnym na najbliższej sesji – 30 grudnia. Chodzi o blisko 22 miliony złotych, które magistrat przeznaczony na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów.

– We wstępnej propozycji złożonej Radzie Miasta zaplanowano skonsolidować trzy najstarsze kredyty – pisze w odpowiedzi na nasze pytania Barbara Jarosz, skarbnik miasta Kraśnik. – Dwa z tych kredytów były zaciągnięte jeszcze w czasie obowiązywania 15 proc. wskaźnika obsługi zadłużenia, co oznaczało, że gmina nie może przeznaczyć na spłatę rat kredytów, pożyczek oraz odsetek, więcej niż 15 procent dochodów ogółem – tłumaczy skarbnik.

Dodaje, że po wejściu w życie Wieloletniej Prognozy Finansowej obowiązują indywidualne wskaźniki zadłużenia. W przypadku Kraśnika wskaźnik jest na poziomie 5,06 proc.

Tymczasem w przedłożonym Regionalnej Izbie Obrachunkowej projekcie w sprawie zmian wieloletniej prognozy finansowej, wskaźnik spłat rat kredytów i pożyczek miasta wraz z odsetkami ma wynieść w przyszłym roku 5,05 proc. Relacja określona prawem jest spełniona, a zatem projekt uzyskał pozytywną opinię RIO.

– Jednak różnica pomiędzy faktycznym a dopuszczalnym wskaźnikiem spłaty zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek jest niewielka. Wynosi 0,01 procent – podkreśla Dorota Cichoń, członek Kolegium RIO w Lublinie. – Istnieje więc ryzyko przekroczenia wskaźnika dopuszczalnego, co oznaczałoby naruszenie relacji określonej w art. 243 ustawy o finansach publicznych, a w konsekwencji uniemożliwiałoby to Radzie Miasta uchwalenie budżetu na 2016 rok.

– Zbliżona wartość tych wskaźników daje sygnał, że należy podjąć działania zmierzające do obniżenia wskaźnika planowanej obsługi zadłużenia, co można osiągnąć poprzez wzrost dochodów lub obniżenie w danym roku kosztów obsługi długu – wyjaśnia Jarosz.

Stąd decyzja władz miasta o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego, który miasto ma spłacać do 2033 roku. – Do dokonania takiej konsolidacji, oprócz uchwały w sprawie zaciągnięcia takiego kredytu, konieczne jest też wprowadzenie zmian w uchwale budżetowej, jak i w wieloletniej prognozie finansowej. Takie nie zostały dotąd przedstawione radnym, a dopiero w tych uchwałach będzie można określić sposób rozłożenia rat tego kredytu i po ich podjęciu będzie możliwe ogłoszenie przetargu na ten kredyt – wyjaśnia skarbnik miasta.

Kredyt konsolidacyjny nie spowoduje wzrostu zadłużenia Kraśnika. Obecnie miasto spłaca pięć kredytów komercyjnych, jedną pożyczkę z NFOŚiGW i jedną pożyczkę z WFOŚiGW. – Łączne zadłużenie na koniec roku 2015 wyniesie 38 640 683,16 zł – precyzuje skarbnik miasta Kraśnik.

Urzędnicy nie wykluczają, że o ile będzie taka konieczność to zostaną zaciągnięte kredyty na „prefinansowanie przedsięwzięć realizowanych z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych”. – W takich przypadkach każdorazowo Rada Miasta będzie podejmowała decyzje w formie uchwał, przy czym kredyty takie nie mają wpływu na kształtowanie się omawianych wskaźników, gdyż podlegają wyłączeniu – dodaje skarbnik Barbara Jarosz.

38,6 mln zł tyle wyniesie łączne zadłużenie Kraśnika na koniec 2015 roku

Czytaj więcej o: pieniądze Kraśnik
James
Ja
Użytkownik niezarejestrowany
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

James
James (14 października 2016 o 10:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzień dobry, Nazywam się James Lil jestem obywatelem Słowacji, chcę zeznawać dobrej pożyczki Pożyczkodawcy który pokazał światło do mnie po został oszukany przez 2 różnych Internet międzynarodowego pożyczkodawcy, wszyscy obiecują dać mi kredytu po dokonaniu mnie zapłacić dużo opłat, które dają nic i wyniosły bez pozytywnego rezultatu. Ja straciłem dysk zarabiać pieniądze i to w sumie € 2.150 Euro. Pewnego dnia, gdy byłem przeglądania internetu szuka forsterated, gdy natknąłem się na zeznania człowieka, który był również oszukany i ostatecznie został połączony z legit firmy pożyczki nazywa panią Jenny Kim Trimark Usługi finansowe (jkim007042@gmail.com), gdzie w końcu dostał swoją pożyczka, więc postanowiłem skontaktować się z tą samą firmę kredytową, a następnie opowiedział im swoją historię o tym, jak ja zostały oszukany przez 2 różnych kredytodawców, którzy nie zrobili nic lecz oczywiście mi więcej bólu. Wyjaśnię do firmy za pośrednictwem poczty i wszyscy powiedzieli mi było płakać nie więcej, bo dostanie pożyczkę w ich towarzystwie, a także mam prawo wyboru z nimi kontaktu. Wypełniłem formularz wniosku o pożyczkę i udał się wszystko, co było o mnie i dano mi kwotę pożyczki w wysokości € 35.000 przez tego wielkiego Spółki (Trimark Financial Services} zarządzanej przez Panią Jenny Kim i tu dzisiaj jestem zadowolony z mojej rodziny, ponieważ pani Jenny Kim Trimark Usługi finansowe dał mi kredyt tak zrobiłem ślub mojej jaźni, że będę potwierdzającego w internecie o tym, jak dostałem pożyczkę. Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? uprzejmie i szybko skontaktować się z panią Jenny Kim Trimark Financial Services teraz kredytu za pośrednictwem poczty elektronicznej: (jkim007042@gmail.com) wierzę, że inni ludzie też daje świadectwo o tym samym uczciwego pożyczkodawcę
Rozwiń
Ja
Ja (27 września 2016 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ile jest na dziś z tego zadłużenia ??
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2016 o 01:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cześć. Jestem prywatnym finansowej. Robię pożyczek między szczególności i osób w trudnej sytuacji finansowej może być w stanie dokonać zwrotu pożyczonej kwoty. Moje warunki kredytu są proste i dobrze zdefiniowane. € 10,000 do € 500 mln, przy oprocentowaniu w wysokości 2% bardzo prostych warunkach. Jestem wielkim biznesmenem, którzy oferują pożyczki dla osób w potrzebie. Oferuję punktowe krótko-, średnio- i długoterminowej. Nie wiemy, swój cel i nasze przesyłki są ubezpieczone przez bank za bezpieczeństwo transakcji. Dla wszystkich Twoich zgłoszeń propozycji dotyczących organizacji płatności i pomogę. A my nie necessitation wiele dokumentów, ale następnie potwierdzenia poświadczoną przez notariusza lub advocate.Just uczciwy i wiarygodny długu. Skontaktuj się ze mną już dziś i daj mi znać kwotę, którą chcesz pożyczyć. Jesteśmy gotowi do spełnienia naszych kandydatów w ciągu 6 godzin od otrzymania aplikacji sformułowane. Jeśli jesteś zainteresowany, prosimy o kontakt poprzez e-mail: E-mail: alexburnt07@gmail.com
Rozwiń
Gość
Gość (8 sierpnia 2016 o 01:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy próbował pozyskać kredyty z banków bez sukcesu? Pilnie potrzebują pieniędzy, aby wyjść z długów? Potrzebujesz pieniędzy na rozwój lub utworzenie własnej firmy? Uzyskać pożyczkę od jednego z wiodących brytyjskich firm pożyczkowych. Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt poprzez e-mail: larryfox2016@hotmail.com
Rozwiń
Gość
Gość (29 grudnia 2015 o 20:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PiS na pewno nie skontroluje, bo nie ma czym - wszystkie narzędzia do inwigilowania są w rękach postkomuny z SLD, PO i PSL.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!