piątek, 19 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Czyje wnioski przeszły, jakie inwestycje w miejskim budżecie

Dodano: 27 grudnia 2016, 07:36

(fot. archiwum)
(fot. archiwum)

Nic z zaplanowanych wydatków inwestycyjnych całkowicie nie zniknęło, ale niektóre kwoty się zmniejszyły. W uchwalonym w przedświąteczny czwartek budżecie miasta na 2017 rok pojawiły się też nowe inwestycje, zaproponowane przez radnych. Jak chociażby budowa ul. Niecałej.

Zdaniem radnego opozycyjnego Tadeusza Członki przedłożony do uchwalenia Radzie Miasta projekt budżetu na 2017 r. jest „klasycznym budżetem śródkadencyjnym”. – Czyli bez wyborczych fajerwerków i bez powyborczej posuchy – oceniał radny Członka. – Jego dokładna analiza pozwala przyjąć taką ocenę, że jest on mocno pobożno-życzeniowy.

Radny Tadeusz Członka zwracał uwagę na rosnącą z roku na rok dopłatę miasta do oświaty. Odniósł się też do zaplanowanych na przyszły rok wydatków inwestycyjnych. – Jest prawie 25 mln zł, więc można powiedzieć, że dla każdego coś miłego – komentował.

Okazało się jednak, że nie wszyscy będą mieć to, o co prosili. Reprezentująca w radzie lewicę radna Agnieszka Lenart przyznała, że liczyła, iż w autopoprawkach burmistrz uwzględni prośbę mieszkańców osiedla Kolejowego tak aby w 2017 r. można było zmodernizować najbardziej zniszczony odcinek chodnika przy ul. Kolejowej. Tak się jednak nie stało. – My mieszkańcy osiedla Kolejowego o każdy kawałek chodnika, o każdą modernizację musimy się dopraszać – ubolewała radna Lenart.

Ostatecznie także radni nie poparli jej wniosku dotyczącego zwiększenia o 40 tys. zł dotacji na inwestycje.

Tymczasem wnioski radnych z Prawa i Sprawiedliwości (PiS ma większość w radzie) zostały przegłosowane. I tak m.in. radna Anna Baluch zaproponowała aby umieścić w budżecie dwie nowe inwestycje. Pierwsza dotyczy opracowania dokumentacji projektowej budowy ul. Batalionów Chłopskich. Druga to budowa ul. Niecałej. – Są to ulice, po których chodzi się po błocie – podkreślała radna Baluch.

Z poparciem większości spotkał się też wniosek wiceprzewodniczącego rady Tomasza Saja dotyczący przebudowy chodnika przy ul. Gmeinera. Rada zgodziła się też na propozycje radnego Jarosława Jamroza, który wnioskował aby w przyszłym roku została opracowana dokumentacja projektowa modernizacji-remontu sali gimnastycznej przy ZPO nr 1.

Część pieniędzy na nowe zadania ma być przesunięta z wydatków na zakup gruntów – np. rozbudowa oświetlenia na osiedlu Piaski (wniosek wiceprzewodniczącego Jacka Zająca z PiS).

Część, jak w przypadku budowy ul. Niecałej – z inwestycji, które już w projekcie budżetu na 2017 r. były zapisane. W tym przypadku o 100 tys. zł z planowanych 150 tys. zł zmniejszył się zapisany budżet na budowę parkingu przy budynku na ul. Krasińskiego 14 (na zdjęciu).
– Mieszkańcy od blisko 10 lat proszę o tę inwestycję – zaznaczała radna opozycyjna Angelika Marcinkowska. I przekonywała, aby w przypadku ul. Niecałej jednak zmienić źródło finansowania: Są inwestycje, na które ludzie czekają latami. Zmiany jednak nie było.

Budżet Kraśnika na 2017 r.

• Dochody – 133.067.290,84 zł
• Wydatki – 134.709.861,84 zł
• Deficyt - 1.642.571 zł. Źródłem pokrycia planowanego deficytu są przychody z lokaty

Inwestycje - zaplanowane na 2017 r. (przykłady)

• Termomodernizacja budynków oświatowych - 1 565 000 • Tworzenie i uzupełnienie wyposażenia placów zabaw oraz miejsc rekreacji do prowadzenia zajęć sportowo –zabawowych dla dzieci i młodzieży - 130 000 • Poprawa jakości środowiska w Mieście Kraśnik poprzez odnowę i rozwój terenów zielonych - 5 391 606 • Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej - 3 000 000 zł

Użytkownik niezarejestrowany
bny
Użytkownik niezarejestrowany
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (16 stycznia 2017 o 08:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zamiast bzdurnego, nikomu niepotrzebnego kolumbarium może warto zadbać o żyjących? Ścieżka dla mieszkańców? Ale jest jeden problem: radna Posyniak nie ma tu wyborców...
Rozwiń
bny
bny (28 grudnia 2016 o 19:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Mieszkańcy osiedla E-wschód od ponad 30 lat dopraszają się o budowę łącznika między Aleją Młodości, a ul. Graniczną.
30 lat to za mało?
Rozwiń
Gość
Gość (27 grudnia 2016 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
******krasnik24.pl/world/5065-szesc-naszym-samorzadow-otrzyma-dofinansowanie-z-rpo-na-instalacje-oze
Rozwiń
Gość
Gość (27 grudnia 2016 o 11:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Faktycznie: okropny ten burmistrz! Nie dość, że specjalnie chodzi po mieście i brudzi, to jeszcze psuje chodniki tak doskonale ułożone przez pieszczochów poprzednika. Ale jedno jest pewne: Członka już dawno powinien znaleźć się na śmietniku historii Kraśnika, a wszelkie popłuczyny po Czubińskim odejść w niechlubną niepamięć. Kraśnik nie dorobił się radnych, którzy byli by prawdziwymi gospodarzami: to tylko partyjne marionetki utrzymywane przez podatników po to by się lansować. To aktyw partyjny niższego szczebla. Zbyt głupi by się wybić wyżej. Ale gotów za nieopodatkowaną dietę splamić nazwisko.
Rozwiń
Gość
Gość (27 grudnia 2016 o 11:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kraśnik miasto pełne błędów.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!