wtorek, 20 marca 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik im. Jana Pawła II. Wycięli lipy, postawią rzeźby

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 kwietnia 2014, 06:30

Dwanaście rzeźb przedstawiających papieża Polaka stanie w parku im. Jana Pawła II. Figury powstaną z drzew, które tam właśnie wycięto. - Lipy wrócą do parku w innej postaci - tłumaczą urzędnicy

Rzeźby powstaną w czasie pleneru rzeźbiarskiego. Od 22 do 29 kwietnia nad swoimi papieżami będzie pracować dwunastu artystów. - M.in. z Włodawy, Chodla i Szczytna. Każdy z nich będzie autorem co najmniej jednej rzeźby. Gwarantuję, że są to dobrzy artyści, bo wszystkich znam - zapewnia Szczepan Ignaczyński, rzeźbiarz i współorganizator imprezy. Ignaczyński tłumaczy, że Ojciec Święty zostanie przedstawiony jako aktor, górski turysta, czy kajakarz. - Postaci będą miały do 180 cm wysokości, bo nie mamy większych klocków. Mimo to, jeden z rzeźbiarzy przymierza się do zrobienia dwumetrowego papieża - zdradza. - Rzeźby powstaną z lip wyciętych z parku miejskiego, który od ubiegłego czwartku nosi nazwę Jana Pawła II - mówi Michał Mulawa, p.o. dyrektora Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. I podkreśla: - Drzewa wrócą do parku w postaci rzeźb. Wycinka, na którą kraśnicki magistrat dostał zgodę pod koniec lutego, objęła 231 drzew. - 68 chorowało, pozostałe były zdrowe. Kolidowały jednak z planami inwestycyjnymi miasta - tłumaczy Agnieszka Mochol ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku. - Na urząd został nałożony obowiązek nasadzenia 213 nowych drzew. 27 kwietnia, w dniu kanonizacji papieży Jana Pawła II i Jana XXIII, rzeźby zostaną zaprezentowane mieszkańcom miasta. - Bez względu na to, czy będą już skończone czy też nie - zaznacza Ignaczyński. Główne papieskie uroczystości miasto organizuje wspólnie z parafią p.w. Miłosierdzia Bożego. - Uroczystości z Watykanu będzie można oglądać na telebimie. Będzie też koncert Eleni - zapowiada Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. O wartość artystyczną figur burmistrz się nie martwi. - Ci rzeźbiarze nie są nowicjuszami - przekonuje. Nie wszyscy jednak są tego tak pewni. - Siedem setek, w większości miernych i kiczowatych pomników Jana Pawła II, z plastiku, kamienia i brązu naprawdę może męczyć - zauważa dr Kazimierz Ożóg, historyk sztuki z Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, który swój doktorat poświęcił pomnikom papieża powstałym za jego życia. - Uważam, że pomysł na szybki plener i zwielokrotnienie papieża w drewnie jest odbiciem naszej nieskomplikowanej i lichej świadomości znaczenia przyszłego świętego. Może to i jakiś hołd, ale czy na pewno kompletny i mądry? Niby w drewnie przez tydzień można coś zdziałać, ale raczej nie będzie to nawet cień klasy ołtarza mariackiego, ale zwykły świątek. Ile będą kosztować kraśnickie rzeźby? - Budżet przeznaczony na ten cel to ok. 20 tys. zł. Przedsięwzięcie sfinansuje wspólnie miasto i powiat - mówi Mulawa. - Na rękę rzeźbiarze dostaną po 1300 zł - zdradza Ignaczyński. Na rzeźbach się nie skończy. W miejskim parku papieskich elementów ma być więcej. - Na ławkach chcemy umieścić tabliczki, na których znajdą się cytaty z encyklik Jana Pawła II - zapowiada Łukasz Wyka, kierownik Wydział Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Kraśniku.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: papież Jan Paweł II Kraśnik
Monika
gość
marta
(69) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Monika
Monika (2 maja 2014 o 10:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Coś strasznego! 

Myślę, że papież potępiłby taki pomysł! Jak można wycinać drzewa by zrobić pomnik. Ludzie czy Wy oszaleliście???  

Rozwiń
gość
gość (28 kwietnia 2014 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

czy redaktor piszący ten artykuł był w ogródku jordanowskim i widział te lipy, nad którymi ubolewa??? jeśli nie to mu w skrócie opiszę :

siedlisko wron , w godzinach popołudniowych nie dało się bezpiecznie przejść ze względu na latające odchody ,pod drzewami brak trawy - efekt braku dochodzącego słońca , za to pełno odchodów i gałęzi rozrzuconych przez ptactwo

czy warto żałować tych drzew???? skoro w perspektywie mają być nowe nasadzenia???

Rozwiń
marta
marta (14 kwietnia 2014 o 12:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Bardzo głupi żart na Prima Aprilis. Ewidentnie jego celem jest wywołanie negatywnych emocji w związku ze zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II. Jak nie blibordy palikociarni, to głupie żarty w Dzienniku Wschodnim...

niestety to nie żart ;(

Rozwiń
77
77 (8 kwietnia 2014 o 21:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Po owocach ich poznacie" - ta co najmniej dziwna decyzja urzędników z Kraśnika powiedziała mi o nich właściwie wszystko.

Rozwiń
gość
gość (8 kwietnia 2014 o 15:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JPII to Wielka postać. Samo wykonanie twarzy i podobieństwa zajmuje mnóstwo czasu, a w ciągu tych kilku dni zrobicie tylko kukły profanujące tą Wielką postać. Nachlastać klocków to żadna sztuka, tylko po co? Żałosny pomysł i będzie żałosne wykonanie w morderczym tempie. Sam jestem rzexbiarzem i wiem o czym piszę. Zaniechajcie tego pomysłu póki jeszcze czas.

No bo ten Ignaczyński + 12 kolesiów dostanie z kasy Miasta po 1.300zł + 2 -tyg. wczasy nad zalewem. A za projekt, nadzór nad wykonaniem tego poronionego pomysłu, czyli czegoś tam niby dla dzieci to znowu jacyś tam zarobią kasę, a drewno pozyskuje ktoś systematycznie w mieście patrz - wycięta aleja kasztanowców na osiedlu bloków, wycięte dorodne drzewa dęby, inne szlachetne wokół dawnej bazy PKS, i w ogóle w całym mieście trwa systematyczna wycinka całkiem zdrowych dużych drzew. Ktoś na to zapotrzebowanie zgłasza (klepka podłogowa?, okleina meblowa?, drewno kominkowe?, do rzeźbienia? )

Naklepią tych maszkaronów, kasę wezmą, a potem to obesr. wrony, psy obsikają i będzie pomnik głupoty mieszkańców godny.

 
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (69)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!