środa, 21 marca 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Kogo dotknie reforma edukacji

Dodano: 27 lutego 2017, 15:19

Gimnazjum nr 1 w Kraśniku
Gimnazjum nr 1 w Kraśniku (fot. Google Street View)

Nie będzie nowej szkoły podstawowej, ma zaś powstać miejskie liceum ogólnokształcące. W związku z reformą oświaty nieco zmienią się obwody szkół. Zmiany związane z wygaszeniem gimnazjów najbardziej mogą dotknąć nauczycieli wychowania fizycznego i języka angielskiego.

Podczas ostatniej sesji miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

– Wszystkie szkoły podstawowe istniejące w mieście chcemy utrzymać, nie przekształcając w żadną filię, nie łącząc z żadną inną placówką – powiedziała radnym Marzena Pomykalska, zastępca burmistrza Kraśnika.

W mieście działa obecnie sześć podstawówek, jedna ze szkół wchodzi w skład zespołu. W związku z reformą oświaty, która wejdzie w życie we wrześniu, nie powstanie żadna nowa podstawówka. Z kolei Gimnazjum nr 2, które wschodzi w skład Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 (w starej dzielnicy Kraśnika) stanie się od 1 września ośmioletnią szkołą podstawową z oddziałami gimnazjalnymi. Natomiast drugie, funkcjonujące jako samodzielna szkoła – Gimnazjum nr 1 (dzielnica fabryczna), władze miasta chcą z dniem 1 września 2018 r. przekształcić w trzyletnie liceum ogólnokształcące, o ile na założenie i prowadzenie takiej szkoły przez miasto wyrazi zgodę powiat kraśnicki.

Ponieważ w dzielnicy fabrycznej funkcjonują dwie duże szkoły – SP nr 5 i SP nr 6, a po wygaszanym PG nr 1 zostanie budynek, władze Kraśnika analizowały różne scenariusze. Jednym z nich miało być połączenie SP 5 i PG nr 1. – W wyniku konsultacji odstąpiliśmy od niego. Mając na uwadze głosy mieszkańców dzielnicy fabrycznej uszanowaliśmy autonomię tej szkoły – tłumaczyła Pomykalska.

Pomysł ten pojawił się również w kontekście „troski o pracę nauczycieli”. – I może rzeczywiście byłoby to najlepszym pomysłem, gdyby nie fakt, że Gimnazjum nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 5 nie są szkołami co do wielkości równoważnymi – podkreślała Pomykalska. – Czyli jeśli z Gimnazjum nr 1 wychodzi 6 oddziałów, to w „piątce” od 1 września mamy 3 klasy siódme. I to absolutnie żadnego problemu kadrowego nam nie rozwiąże.

Zdaniem urzędników z przeprowadzonych przez nich analiz – trzecia podstawówka w dzielnicy fabrycznej również nie wchodzi w grę. Nie będzie aż tylu uczniów.

Poza kwestią nowego liceum, w związku z reformą mają zmienić się nieco obwody szkół podstawowych.

A co z nauczycielami? – Będziemy w stanie, w zdecydowanej większości zapewnić pracę nauczycielom – mówi Pomykalska.

Problem jest z nauczycielami wychowania fizycznego i języka angielskiego, ponieważ w gimnazjach zajęcia z tych przedmiotów odbywają się w grupach.

anonim
ABC
Użytkownik niezarejestrowany
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

anonim
anonim (7 marca 2017 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Mają, ale nie powstaną... mogżna się zakładać. Tak samo jak miało nie być zwalniania nauczycieli, a okazuje się że i owszem będą zwolnienia. Skoro minister Zalewska zrobiła, to co zrobiła, to samorząd winien pomyśleć rozsądnie. Mają wspaniały, duży budynek, super bazę sportową, stołówkę i wymyślili że podstawówkę nadal będą trzymać w jakiejś klitce na skraju lasu, na końcu miasta, bez sali gimnastycznej, gdzie trzeba będzie gonić dzieci na dwie zmiany. BEZ SENSU!!! Rozmawiam na mieście z ludźmi i nikt nie ma nic przeciwko, w tym rodzice dzieci obecnie uczących się w SP5 żeby przenieść się do nowego budynku. Szkoła w środku miasta, nikt daleko by nie miał. No ale myśliciel na Lubelskiej wymyślił i całkowicie się z tym zgadza. Inną sprawą jest, że nikt w tym kraju nie wie i nie usłyszał wiarygodnego uzasadnienia tej reformy.
Rozwiń
ABC
ABC (4 marca 2017 o 15:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Odnośnie czego? A co sie tyczy reformy edukacji, to mają przeciez powstac szkoły branżowe, w których część nauczycieli gimnazjum pewnie tez znajdzie zatrudnienie.
Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2017 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jakieś propozycje? Przykłady? Bardzo proszę. Chętnie przeczytam.
Rozwiń
ABC
ABC (4 marca 2017 o 09:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Człowieku my rozmawiamy o miescie i jego samąrzadzie, a nie o władzy centralnej i jej dokonaniach, w których nie masz najmniejszego udziału. Gdyby czas przemian w kraju, a jak wiadomo swego czasu bardzo bliskimi współpracownikami Wałesy byli bracia Kaczyńscy, nie pozbawiał polskich rodzin godnosci, nie musieli by jej odzyskiwać poprzez rozdawnictwo publicznych pieniedzy. I jest mase rodzin, którym tej godnosci nie zwrócono i wielu już nie żdążą zwrócic. 500+ doprowadziło do sytuacji, ze leniom, którym sie nie chce podjac pracy lepiej sie zyje niz rodzinom cieżko pracującym i płacącym podatki. Inna sprawa to to, ze godność ludzka nie polega na przyjmowaniu rozdawanych pieniędzy i to niezaleznie czy sa one komus potrzebne czy tez nie. Godnosc ludzka to praca dla ludzi i godne wynagrodzenie za tę pracę, które pozwoli na godne życie rodzinom. A tak pojmowana godność przez PiS, w formie rozdawnictwa rodzi tylko cwaniaków, kombinatorów i naciągaczy. I o przywracaniu godnosci ludziom przez PIS mogłabym ci jeszcze duzo powiedziec, jak chociazby o utrzymywaniu niekonstytucyjnych przepisów, które preferują cwaniaków i naciągaczy.
Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2017 o 08:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie dbam o to co ci się wydaje. Twoje zwidy to twój problem. Ale pora uszanować to, co obecna władza w kraju zrobiła dla ludzi: rodziny odzyskały godność i jeśli wypali m+, to młodzi ludzie będą mogli zakładać rodziny i żyć w miarę normalnie. Robią to, o czym PO z PSL gadali przez 8 lat. Wrzaski złodziejskiej sitwy łatwo wyciszyć oglądając np. nocną zmianę. Polecam. Krótko, a dobitnie.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!