wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Miasto uruchomi komunikację nocną?

Dodano: 21 czerwca 2017, 14:27

Decyzję o kursach autobusów po północy MPK Kraśnik podejmie do końca tygodnia<br />
Decyzję o kursach autobusów po północy MPK Kraśnik podejmie do końca tygodnia
(fot. Maciej Kaczanowski)

Czy jeszcze w tym roku autobusy miejskiego przewoźnika w Kraśniku będą wykonywać kursy w nocy? Przygotowana jest już petycja w tej sprawie do prezesa miejscowego MPK.

„W imieniu własnym i niżej podpisanych mieszkańców zwracamy się do Pana z petycją dotyczącą uruchomienia kursów nocnej komunikacji miejskiej na terenie miasta Kraśnik” – tak zaczyna się pismo skierowane do prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kraśniku. Inicjatorem obywatelskiej akcji jest grupa mieszkańców miasta, w tym pasażerowie dojeżdżający autobusami MPK z dworca kolejowego.

Obecnie petycja jest udostępniona na Facebooku, na profilu Transport Publiczny w Kraśniku. – Jest ona umieszczona po to, aby zorientować się, jakie jest zainteresowanie. Informacje o liczbie osób zainteresowanych i udostępnieniach chcemy przekazać burmistrzowi Kraśnika i prezesowi MPK – mówi administrator profilu. – Chcemy dać czas przewoźnikowi na wdrożenie nowego rozkładu jazdy i przeanalizowanie możliwości uruchomienia takiej komunikacji zarówno pod względem kadrowym, jak i finansowym. Gdy poznamy oficjalną opinię MPK w tej sprawie, podejmiemy decyzję o dalszym działaniu. Gdyby opinia ta była negatywna, rozważamy uruchomienie akcji zbierania podpisów zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Zdaniem pomysłodawców akcji, powodów, aby uruchomić komunikację nocną w Kraśniku jest kilka.
„Obecna sytuacja stwarza trudności w powrocie do domu z różnego rodzaju restauracji, barów, pubów i imprez okolicznościowych – czytamy w petycji. „Brak komunikacji publicznej w porach nocnych utrudnia także dojazd do apteki dyżurnej czy szpitala osobom, które nie posiadają własnego środka transportu.”

– Decyzja dotycząca nocnych kursów autobusów należy do prezesa spółki, która jest od nas niezależna – mówi Emilia Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Kraśniku.

Nocne kursy autobusów w Kraśniku już były. – Komunikacja nocna funkcjonowała codziennie aż do końca 2008 r. – przypomina Andrzej Kołodziejczyk, prezes MPK Kraśnik. – Ostatnio była w okrojonej wersji – w weekendy: w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę. W tym roku zastanawiam się, czy takie kursy wprowadzić.

Prezes podaje dane statystyczne nocnych kursów za ubiegły rok. – Jeden kurs był około północy z dworca PKP i ok. godz. 1 z ul. Racławickiej. Łącznie w 2016 roku było 18 dni, kiedy nasze autobusy jeździły w nocy. W tym czasie sprzedaliśmy 129 biletów. Czyli na dwa kursy w ciągu nocy przypadało średnio 7 pasażerów – wylicza Kołodziejczyk.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 czerwca 2017 o 18:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nocny kurs PKP.Piłsudskieg.Urzedowska Raclwaicka Np.24.2.4 godzina
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dobrym pomysłem jest tak jak wcześniej ktoś napisał niech będzie komunikacja całodobowa i niech w nocy jeździ jeden autobusu i będzie po problemie (niech ustawią najpierw rozpiskę pod rozkład pociągów a reszta przystanków się dostosuje).
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 17:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1. wracam z wesela ze Starego Kraśnika na fabryczny-brak autobusu nocnego, 2. chce jechać na ryby w nocy -brak autobusu nocnego, 3. wracam z restauracji lub z rynku po festynie- brak autobusu nocnego 4. chce wrócić od znajomych po imprezie urodzinowej-brak autobusu nocnego 5. wracam w nocy z innego miasta, wysiadam na dworcu w starym Kraśniku (np. z Kielc, z Chełma itd-autobusy rejsowe) - brak autobusu nocnego 6. jestem na fabrycznym w restauracji muscic cafe przy kosciele i nie mam jak wrócić na stary Kraśnik- brak autobusu nocnego Dobrym pomysłem jest tak jak wcześniej ktoś napisał niech będzie komunikacja całodobowa i niech w nocy jeździ jeden autobusu i będzie po problemie (niech ustawią najpierw rozpiskę pod rozkład pociągów a reszta przystanków się dostosuje).
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
autobusy powinny nocne wrócić w weekendy i dodatkowo powinny jeździć całą dobę tylko rzadziej. Niech jeździ tak jak kiedyś dwójka jeździła na trasie z dworca kolejowego-rondo w starym kraśniku-racławicka. Jeden autobus niech jeździ z jednym kierowcą na jednej trasie ( najwięcej straca taksówkarze).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!