piątek, 23 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Są inwestycje, jest podwyżka. Mieszkańcy zapłacą więcej niż w Lublinie

Dodano: 30 stycznia 2016, 10:25

Mimo że radni sprawą podwyżki się nie zajęli to i tak będzie drożej (fot. Archiwum)
Mimo że radni sprawą podwyżki się nie zajęli to i tak będzie drożej (fot. Archiwum)

Kraśniczanie będą płacić więcej za wodę i ścieki niż mieszkańcy Lublina. Nowy taryfikator zacznie obowiązywać od 1 marca. W czwartek na wniosek radnego Prawa i Sprawiedliwości punkt dotyczący zatwierdzenia nowych cen i stawek został zdjęty z porządku obrad. Mimo sprzeciwu opozycji.

– Powtórzyła się sytuacja z ubiegłego roku. Ten temat jest dla Prawa i Sprawiedliwości bardzo niewygodny – zauważał radny Zbigniew Marcinkowski (PO). (PiS to partia, która popiera burmistrza miasta Mirosława Włodarczyka, ma też większość w Radzie Miasta Kraśnik-red.).

Kraśniccy radni mieli zająć się tematem podwyżki cen wody i ścieków na czwartkowej sesji. Na wniosek zgłoszony przez radnego Ryszarda Irackiego (PiS) punkt ten został zdjęty z porządku obrad. Pozwala na to prawo. Radni mieli do wyboru też dwie inne możliwości – albo nowe taryfy zatwierdzić, albo propozycję miejskich wodociągów odrzucić.

Opozycja protestowała. Radny Tadeusz Członka (Lewica) przekonywał, aby rada tym tematem się zajmowała. – To jest nasza powinność – odkreślał radny Członka. – Nie powinniśmy tego punktu wyprowadzać z porządku.

– Uważam, że mieszkańcy mają prawo wiedzieć, jakie są przyczyny tej podwyżki – wtórowała mu radna Dorota Posyniak. – Cena wody wzrośnie o 16 procent, a ścieki o 26 procent. – Woda w Kraśniku będzie najdroższa w regionie.

Prezes tłumaczy

Dr Waldemar Suchanek, prezes Kraśnickiego Przedsioębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Kraśniku omawiając realizowane przez spółkę inwestycje podkreślał, że głównym czynnikiem, który ma wpływ na cenę wody i ścieków jest amortyzacja.

– Przy prowadzeniu inwestycji jesteśmy ustawowo zobligowani naliczać amortyzację, która jest głównym składnikiem przy tak wielkich inwestycjach, mających wpływ na cenę wody i ścieków – wskazywał prezes KPWiK w Kraśniku. – Oczywiście możemy się oburzać i dyskutować na ten temat, że jest taki czy inny wzrost cen wody i ścieków. W każdej gminie czy spółce, która prowadzi inwestycje, niezależnie z jakich środków, czy z dotacji czy z własnych, to i tak w pewnym momencie będzie górka, która spowoduje wzrost taryf i cen za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Prezes KPWiK podkreślał również, że podstawowym warunkiem obniżania kosztów w spółce jest włączanie, jak największej liczby odbiorów. Tymczasem Kraśnik jest wciąż w 30 procentach nieskanalizowany. – Nie można wymagać, by cena wody i ścieków spadała, kiedy tylko 70 procent mieszkańców składa się na system zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków – podkreślał prezes KPWiK w Kraśniku.

Drożej niż w Lublinie

Przedsiębiorstwo chce podłączyć do kanalizacji całe miasto do końca 2020 roku. Spółka chce to wykonać przy wsparciu środków unijnych.

Mimo że radni sprawą podwyżki się nie zajęli to i tak będzie drożej. Od 1 marca br. wzrośnie cena za dostarczenie wody i odprowadzanie ścieków. Będzie obowiązywać do 28 lutego 2017 r. Mieszkańcy miasta będą płacić za wodę 4,82 zł/m sześc. brutto (było 4,19 zł/m sześc.), w Lublinie cena wynosi 3,72 zł/m sześc. brutto.

Wyższa będzie też opłata abonamentowa. Dla odbiorców rozliczanych według wodomierza głównego będzie to 4,90 zł brutto za miesiąc. Teraz to 4,83 zł. W przypadku odprowadzania ścieków cena wyniesie 6,32 zł/m sześc. brutto (była 5,0 zł/m sześc.), w Lublinie jest to 5,19 zl/m sześc.

Inwestycje KPWiK w Kraśniku

KWPiK w Kraśniku ma już za sobą szereg inwestycji. Chodzi m.in. budowę ujęć wody, sieć wodociągowo-kanalizacyjnej, jak też modernizację stacji wodociągowych. Największą inwestycją o wartości ponad 50 mln zł i realizowaną przy dziale unijnych środków jest modernizacja oczyszczalni ścieków.

– W tej chwili jesteśmy po rozruchach sześciu węzłów technologicznych oczyszczalni ścieków gospodarki osadowej – wyjaśniał podczas ostatniej sesji dr Waldemar Suchanek, prezes KPWiK w Kraśniku. – Jesteśmy na etapie odbiorów.

W następnej kolejności będzie wystąpienie do starostwa o zgodę na użytkowanie.

mieszkaniec Kraśnika
Gość
kierownik
(38) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mieszkaniec Kraśnika
mieszkaniec Kraśnika (21 lutego 2016 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niedługo podwyżki w Lublinie więc raczej autor tego artykułu naplótł, że ceny w Kraśniku będą wyższe.

Zwróć uwagę na proporcje pomiędzy zarobkami a kosztami utrzymania w Kraśniku i w Lublinie a dopiero później wypowiadaj się na temat cen... Póki co to w Kraśniku około 90% pracowników dostaje za pracę minimalną pensję a podwyżki za media są systematycznie wprowadzane. Może zarządzający zrzekli by się części swoich premii i nie obciążali by tak budżetu miasta a także zlikwidowali ,,puste" etaty w urzędach to nie trzeba by było wprowadzać podwyżek i zaciągać nowych kredytów??? Balować i bawić się mogą przecież za swoje i tak wysokie pensje...

Rozwiń
Gość
Gość (17 lutego 2016 o 07:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
WODA W KRAŚNIKU NAJDROŻSZA W POLSCE I NAJBRUDNIEJSZA.PROPONUJĘ NALAĆ KUBEK TĄ WODĄ I ODSTAWIĆ NA 24 GODZ.NA DNIE KUBKA ZACZNĄ SIĘ TWORZYĆ GLONY.A TEN DYREKTOR PIERDZIELI O INWESTYCJACH I AMORTYZACJI.
Rozwiń
kierownik
kierownik (9 lutego 2016 o 09:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czyli powrót PO (bo kto inny realnie mógłby przejąć władzę w Mieście?). Zatem: niech twoja żona już zacznie się odchudzać, chodzić do solarium, kosmetyczki, upiększać się, etc. - w perspektywie mamy powrót wyposzczonego amatora kobiecych wdzięków, wprost z Alpejskich stoków (pod warunkiem, że go Duda ułaskawi) ;D


Czyli powrót PO (bo kto inny realnie mógłby przejąć władzę w Mieście?). Zatem: niech twoja żona już zacznie się odchudzać, chodzić do solarium, kosmetyczki, upiększać się, etc. - w perspektywie mamy powrót wyposzczonego amatora kobiecych wdzięków, wprost z Alpejskich stoków (pod warunkiem, że go Duda ułaskawi)

Gościu, tamtego amatora już zostaw w spokoju. Lepiej trzeźwo spójrz, że inny amator rządzi już 6 rok! I jak na razie tylko podwyżki, podwyżki, podwyżki. O miejscach pracy nikt nie słyszał, na mieście syf. Za to karuzela stołków kręci się aż miło, eksperci od wszystkiego kicają jak zające po instytucjach miejskich. I łykają pokaźne pensyjki.

Kolejne kredyty od kredytów.

Widzisz?

Rozwiń
krasniczanin
krasniczanin (5 lutego 2016 o 17:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

właśnie otrzymałem info ze spółdzielni czynsz wzrósł o 22 zł. Niezłe uzdrowienie. Gratuluje radzie i burmistrzowi!!!

Ja w ciągu roku zapłacę za wszystkie podatki, śmieci i wodę ok. 1000 złotych więcej. Skandal. Czas zająć się tą ekipą. Czas na zmianę!!!!

Rozwiń
Gość
Gość (5 lutego 2016 o 15:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czyli powrót PO (bo kto inny realnie mógłby przejąć władzę w Mieście?). Zatem: niech twoja żona już zacznie się odchudzać, chodzić do solarium, kosmetyczki, upiększać się, etc. - w perspektywie mamy powrót wyposzczonego amatora kobiecych wdzięków, wprost z Alpejskich stoków (pod warunkiem, że go Duda ułaskawi) ;D

Nie mierz wszystkich swoją miarą i twojej żony!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (38)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!