niedziela, 25 lutego 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik. Powiat ręczy za szpitalne finanse

Dodano: 24 września 2015, 07:24
Autor: aa

Trwa remont pomieszczeń w głównym budynku szpitala przy ul. Chopina, gdzie będzie się mieścić oddział dziecięcy (Fot. D. Niedziałek/Starostwo Powiatowe w Kraśniku)
Trwa remont pomieszczeń w głównym budynku szpitala przy ul. Chopina, gdzie będzie się mieścić oddział dziecięcy (Fot. D. Niedziałek/Starostwo Powiatowe w Kraśniku)

Powiat poręczy szpitalowi kredyt w wysokości 5 mln zł. Wczoraj Rada Powiatu Kraśnickiego, w której większość mają radni z Polskiego Stronnictwa Ludowego, podjęła uchwałę w tej sprawie. Radni opozycyjni z Prawa i Sprawiedliwości także zagłosowali na „tak”.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

– Jeśli to jest kroplówka to niech ona będzie, ale niech będzie czytelna – mówi Jerzy Misiak, radny PiS. Jednocześnie dodaje, że taką decyzję należało podjąć już wcześniej.

Szpital bowiem starał się o kredyt pod hipotekę. Żaden z banków nie złożył jednak swojej oferty.
Władze powiatu i szpitala rozpatrywały różne rozwiązania. – Hipoteka, nie obciążałaby naszego budżetu – tłumaczy Andrzej Maj, starosta powiatu kraśnickiego. – Okazało się jednak, że najtańsze oferty na rynku są z poręczeniem.

Stąd też wniosek dyrektora SP ZOZ-u o poręczenie kredytu. Zarząd Powiatu Kraśnickiego rozpatrzył go pozytywnie. A wczoraj radni jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie.

Pieniądze z kredytu w wysokości 5 mln zł dyrekcja szpitala chce przeznaczyć na inwestycje i spłatę zobowiązań wymagalnych czyli tych, których termin zapłaty już minął. – To będzie niemalże pół na pół – podaje Marek Kos, dyrektor kraśnickiego SP ZOZ. – W tych zobowiązaniach wymagalnych mam sporą część zakupów inwestycyjnych.

Dyrektor szpitala chce przenieść oddział dziecięcy z dzielnicy fabrycznej. Obecnie trwa remont pomieszczeń gdzie będą leczone dzieci. Kolejna zaplanowana inwestycja to remont przychodni w starej części Kraśnika.

Zgodnie z przedstawioną propozycją poręczenie udzielone przez powiat nie dotyczy odsetek. Natomiast spłata kapitału przez ZOZ zostałaby odroczona na trzy lata. Ma się rozpocząć dopiero w grudniu 2018 r.

– Takie rozwiązanie z poręczeniem nie zamyka powiatowi możliwości kredytowania w przyszłości własnych inwestycji czy zabezpieczenia wkładu do projektów unijnych – informują urzędnicy ze starostwa.

Gość
Marek z Miłosina
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 września 2015 o 13:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sytuacja w szpitalach w całej Polsce jest trudna, więc nie ma co się dziwić, że i w Kraśniku nie jest różowo. Ta placówka i tak w miarę przedzie na tle innych... W takiej sytuacji z kredytem lepszego rozwiązania nie było... Mam nadzieję, że takie pożyczki będą jednak w rozsądny sposób wydatkowane
Rozwiń
Marek z Miłosina
Marek z Miłosina (24 września 2015 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Brawo dla kraśnika decyzja ponad podziłami dla dobra ludzi. brawo PSL

Rozwiń
Gość
Gość (24 września 2015 o 11:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dobra decyzja szpitale trzeba ratować. bo gdzie będziemy się leczyć w Lublinie?
Rozwiń
Gość
Gość (24 września 2015 o 11:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jednogłośna decyzja - czyli słuszna decyzja. Remont oddziału dziecięcego jak najbardziej się przyda.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!