sobota, 17 marca 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Rynek przejdzie lifting. Zniknie pomnik?

Dodano: 14 lutego 2017, 14:25

Pomnik „Kraśnickiej Cegły”, określany także jako „pomnik nieznanego ceglarza” to budowla nawiązująca do przekroju pieca Hoffmana. Ustawienie pomnika w rynku było inicjatywą obywatelską. Już w 2011 roku urzędnicy chcieli pomnik usunąć, argumentując, że jest to samowola budowlana. Instalacja stanęła w rynku w 2003 r. W latach 2002-2007 Urząd Miasta Kraśnik wraz z kraśnickimi producentami cegły organizowali imprezę pod hasłem Kup Pan Cegłę. Jej celem było promowanie miasta i lokalnych producentów cegły
Pomnik „Kraśnickiej Cegły”, określany także jako „pomnik nieznanego ceglarza” to budowla nawiązująca do przekroju pieca Hoffmana. Ustawienie pomnika w rynku było inicjatywą obywatelską. Już w 2011 roku urzędnicy chcieli pomnik usunąć, argumentując, że jest to samowola budowlana. Instalacja stanęła w rynku w 2003 r. W latach 2002-2007 Urząd Miasta Kraśnik wraz z kraśnickimi producentami cegły organizowali imprezę pod hasłem Kup Pan Cegłę. Jej celem było promowanie miasta i lokalnych producentów cegły (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Nowe energooszczędne lampy, więcej zieleni i mniej samochodów - tak ma zmienić się kraśnicki rynek. Niewykluczone, że z placu Wolności zostanie usunięty pomnik Kraśnickiej Cegły.

Urząd Miasta w Kraśniku ogłosił właśnie przetarg na opracowanie koncepcji rewitalizacji tej części miasta. Zmiany czekają przede wszystkim pl. Wolności, ale też pobliskie ulice: Narutowicza, Krakowską, Tęczyńskich, Kościuszki i Ogrodową.

Urzędnicy nie zamierzają zmienić organizacji ruchu – przejazd drogą przecinającą pl. Wolności dalej będzie możliwy. Ograniczony może być za to ruch wokół rynku. Przyszli projektanci tej części miasta mają też przeanalizować sytuację pod kątem m.in. zmiany liczby miejsc parkingowych czy też wprowadzenia strefy płatnego parkowania.

– To tylko i wyłącznie nasze sugestie, niczego z góry nie zakładamy. Niektóre z nich, jak chociażby fontanna czy więcej zieleni, to są pomysły zgłoszone przez mieszkańców – mówi Dariusz Lisek, zastępca burmistrza Kraśnika. – Chcemy iść w kierunku zwiększenia przepustowości w tej części miasta. Obecnie parkingi są cały dzień zajęte przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w rynku i ich pracowników.

Wprowadzenie strefy płatnego parkowania to również jeden z pomysłów do rozważenia. – Ja jednak wolałbym tego uniknąć – przyznaje Lisek. – Raczej widziałbym rozwiązanie polegające na wyłączeniu z ruchu jednej pierzei np. od strony kościoła.

Władze miasta pracują obecnie nad nową organizacją ruchu w tej części miasta. – Chciałbym aby obwodnica była w pełni wykorzystywana. Tak, aby ruch ciężarówek w mieście, który jest zwłaszcza wieczorem i w nocy, został całkowicie zlikwidowany – mówi zastępca burmistrza Kraśnika.
Urzędnicy dopuszczają usunięcie pomnika „Kraśnickiej Cegły” i przesunięcie pomnika Józefa Piłsudskiego.

– Myślę, że zaproponujemy przeniesienie „Kraśnickiej Cegły” w jakieś inne miejsce – przyznaje Lisek. – Decyzja co do jego nowej lokalizacji jeszcze nie zapadła. Będziemy konsultować się w tej sprawie z osobami związanymi z produkcją cegły. W przypadku pomnika marszałka zobaczymy co zaproponuje nam projektant.

Rynek ma być też bardziej zielony. Urzędnicy chcą wymienić oświetlenie na ledowe. Być może pojawi się też fontanna.

Urzędnicy z Kraśnika czekają na oferty firm dotyczące opracowania koncepcji rewitalizacji rynku do 28 lutego. Dokumentacja ma być gotowa do 29 marca.

– Kiedy koncepcja będzie gotowa zorganizujemy spotkanie z mieszkańcami – zapowiada zastępca burmistrza Kraśnika.

Władze Kraśnika chciałyby przystąpić do prac już w przyszłym roku. Miasto będzie się starać o dofinansowanie ze środków zewnętrznych.

Czytaj więcej o: Kraśnik
kropka
ABC
Jam lasica
(29) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

kropka
kropka (24 lutego 2017 o 16:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Lifting rynku miałby jakis sens, gdyby stanowił on centrum miasta, nawet centrum starej dzielnicy, a jemu bliżej do peryferii miasta. I w tym całym liftingu chodzi chyba tylko o to, zeby kostkę 'czubinskiego' wymienić na kostkę 'włodarczyka'.
Rozwiń
ABC
ABC (22 lutego 2017 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A po jaką cholerę coś zmieniać? Chyba tylko po to, zeby pieniądze wydać. Tak jakby nie było innych wazniejszych wydatków. otoczenie rynku jakie jest takie jest i tego się nie zmieni. Ale jakby co tanim kosztem zawsze można dobudować kilka drewnianych bud żydowskich na około niego oraz dorzucić do tego figurki mniejszych i wiekszych żydków. Otrzymamy w ten sposób stary obraz Kraśnika. Plac zaorać polać wodą i będziemy mieć ślady po dawnych targach końskich. Kraśnicki skanen. Pomnik cegły trochę szpeci obecny rynek, gdyż nie pasuje zbytnio do całosci. Ale w pewnym sensie wszyscy juz się przyzwyczaili do niego. Ale jakby komuś bardzo przeszkadzał, to można go przenieść w miejsce gdzie sie kończy Kościuszki, a zaczyna cegielniana. Chyba przy skręcie na Młynarską i tam go wyeksponować. Zamkniecie rynku dla samochodów czy tez wprowadzenie opłat za parkowanie oznacza przyczynienie się władz do stworzenia miasta wymarłego. A bez tego ta częśc  z rynkiem, a widać to szczególnie wieczorem, kiedy jest juz ciemno sprawia wrażenie jakby w tych domach okalających rynek nikt już nie mieszkał. Jak się ludziom nie da dojechac pod drzwi sklepu, a najchetniej to jakby im pozwolic to do sklepów wjeżdżali by samochodami, to tym bardziej nikt tam nie zawita. Chociaz patrząc na to z drugiej strony to jest bardzo denerwujace , kiedy sie idzie, a samochód jeden po drugim jedzie człowiekowi po piętach. Na więcej zieleni można przystać. ale tylko drzewa i ewentualnie krzewy , ale nie zadne klomby z kwiatuszkami i innymi roślinkami liczonymi w setkach, jak ma to miejsce w dawnym parku jordanowskim.
Rozwiń
Jam lasica
Jam lasica (21 lutego 2017 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Uważam większość komentarzy za nadzwyczaj trafne i jednomyślne. Widać że wszyscy widzimy pogłębiające się wizerunkowe ubóstwo miasta, jest fatalnie. Warto zdać sobie sprawę,, że o ile wiem w Kraśniku mamy jedyny w Europie Pomnik Cegły. Jest to z pewnością jeden z elementów mogących promować miasto, choć sam pomnik należy wymienić i zbudować taki z prawdziwego zdarzenia, ten był robiony na szybko na potrzeby festynu. Kraśnik tow końcu największe zaglebie cegielnianej w Polsce i ostatnie w Europie gdzie cegłę formuje się recznie- fenomen! - kolejny świetny materiał marketingowy Panie Burmistrzu! Niestety nawet gdy postawimy tam fontannę wyrzeźbiona przez Michała Anioła to te wszystkie ruiny straszace na rynku nie znikną. W dodatku budynek handlowy społem straszy nie mniej, skarbówka również, ten mieszkaniowy tytanik z suporku nieotynkowany od 20-25 lat.... Kto wydał pozwolenie na to w ogóle?!! Na przeciw Małego Kościoła jest kilka kamienic szeregowych, moim zdaniem najpiękniejszych w mieście ,ale jak wszystko popadają w wielką ruinę... Smutek i żal, więc może ta fontanna niech będzie dopiero następnym krokiem.
Rozwiń
MR
MR (18 lutego 2017 o 21:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Należałoby wybużyć wszystkie budynki z ulicy Krakowskiej, a pozostałe odrestaurować (wprowadzić zdobienia architektoniczne). Zrobić zakaz przejazdu przez środek rynku, wybrukować część Narutowicza, a ruch puśćić Strażacką. Tylko, że z takim kraśnickim budżetem to można tylko kwiatów więcej nasadzić. 
Rozwiń
Gość
Gość (15 lutego 2017 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rynek w Mikołowie jest schludny warto zobaczyć
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (29)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!