niedziela, 18 marca 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Starsi uczniowie szkoły przeniosą się do innego budynku

Dodano: 12 stycznia 2018, 21:12

Szkoła Podstawowa nr 5 w Kraśniku
Szkoła Podstawowa nr 5 w Kraśniku (fot. Google Street View)

Starsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kraśniku mają się uczyć w budynku po wygaszanym gimnazjum przy ul. ks. Jerzego Popiełuszki. Zaplanowane przez władze miasta zmiany miałyby wejść w życie już od nowego roku szkolnego.

Przygotowany jest już projekt uchwały dotyczący zmiany siedziby Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Henryka Sienkiewicza w Kraśniku z al. Niepodległości 54 na ul. ks. J. Popiełuszki 1. W praktyce oznacza to, że od września bieżącego roku uczniowie klas I- III i dzieci z zerówki miałyby zajęcia w budynku szkoły podstawowej.

Natomiast uczniowie klas IV-VIII uczyliby się w budynku dotychczasowego Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Szarych Szeregów (przy ul. ks. J. Popiełuszki 1). Zaplanowane zmiany mają związek z reformą oświaty i stopniowym wygaszaniem gimnazjów. Dotychczasowe sześcioletnie szkoły podstawowe stały się szkołami ośmioletnimi. W podstawówkach przybyło więc uczniów.

– Zrobiło się rzeczywiście ciasno. Nawet w szatniach zostały zaadoptowane pomieszczenia na sale do zajęć lekcyjnych – przyznaje miejska radna Angelika Marcinkowska, której córka uczy się w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5.

Od września uczniów będzie jeszcze więcej, bo dojdą pierwszoklasiści, w szkole zostaną też – jako ośmioklasiści – uczniowie obecnych klas siódmych. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 5 w Kraśniku liczba uczniów z 495 ma wzrosnąć do 580. Zwiększy się liczba oddziałów z 22 do 26. A możliwości lokalowe są ograniczone.

„Piątka” dysponuje 22 salami lekcyjnymi, ponieważ dwa pomieszczenia znajdujące się w podpiwniczeniu – po decyzji sanepidu – zostały wyłączone z użytkowania. Kolejne dwie sale są małe i działają tam pracownie komputerowe. W szkole są też dwie sale gimnastyczne, które jednak – jak czytamy w projekcie uchwały – „nie są przystosowane do prowadzenia zajęć gier zespołowych”.

A im więcej dzieci, tym lekcje kończą się później. „Wzrost liczby oddziałów powoduje zwiększone obciążenie sal lekcyjnych i wydłużenie godzin pracy szkoły, co w konsekwencji niekorzystne wpływa na komfort nauki” – wskazują urzędnicy w uzasadnieniu projektu uchwały. „Obecnie zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się o godz. 8 a kończą o godz. 15.10. Biorąc pod uwagę liczebność oddziałów w szkole podstawowej na następny rok szkolny, zajęcia lekcyjne wydłużyłyby się do godz. 17.”

Z tych też powodów urzędnicy chcą wykorzystać budynek po wygaszanym gimnazjum i przenieść tam starszych uczniów. – Myślę, że to jest dobry pomysł i słuszna decyzja – przytakuje radna Marcinkowska. – Poprawią się warunki do nauki. Będzie też bezpieczniej. Budynek po gimnazjum jest nowoczesny i dobrze wyposażony, zaś budynek szkoły podstawowej przystosowany do potrzeb młodszych dzieci.

Atutem szkoły podstawowej jest m.in. przyszkolny plac zabaw, który został oddany do użytku w październiku ub. r. Do potrzeb małych dzieci dostosowane zostały łazienki i sanitariaty.

Jeśli na planowane zmiany zgodzą się radni, urzędnicy będą mogli zwrócić się o opinię do kuratora oświaty. Powiadomią też o planowanych zmianach rodziców i związki zawodowe.

zxc
Użytkownik niezarejestrowany
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zxc
zxc (27 stycznia 2018 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Reforma wg kraśnickiego PIS.
Rozwiń
Gość
Gość (13 stycznia 2018 o 12:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zlikwidowano gimnazjum,a teraż zostanie utworzone pseudo gimnazjum.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!