poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Kraśnik

Kraśnik: Żołnierze Wyklęci kontra partyzant z pepeszą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 listopada 2013, 19:36

 (Maciej Kaczanowski)
(Maciej Kaczanowski)

Z jednej strony rondo Żołnierzy Wyklętych. Z drugiej – pomnik partyzanta z pepeszą. Radni: Trzeba go zburzyć lub zamknąć w muzeum. Albo przebrać za akowca!

Rondo u zbiegu ulic Struga, Lubelskiej i Mostowej w Kraśniku będzie nosić imię Żołnierzy Wyklętych – zdecydowali radni. Problem w tym, że niedaleko stoi pomnik poświęcony partyzantom powiatu kraśnickiego z lat 1940–1944.

– Monument został odsłonięty w 1967 roku – mówi Ewa Wichrowska, zastępca kierownika Muzeum Regionalnego w Kraśniku. – Partyzant z tego pomnika jak dzierżył pepeszę, tak w dalszym ciągu ją trzyma – dodaje.

– Powinniśmy zastanowić się, czy nie zmienić rangi tego pomnika – zastanawia się radny Tomasz Saj (PiS).

– Pomnik nie koresponduje z nazwą Żołnierzy Wyklętych, więc należałoby coś z tym zrobić – sugeruje radny Zbigniew Bartysiak (PiS). – Może monument należałoby wyburzyć, albo przenieść do muzeum?

Nie wszyscy podzielają jednak tę opinię. – Powinien zostać w tym miejscu – przekonuje radny niezrzeszony Tadeusz Bartoś, który złożył wniosek, aby rondo sąsiadujące z kontrowersyjnym partyzantem miało za patrona Żołnierzy Wyklętych. – Czy ten pomnik komuś przeszkadza? – dopytuje.

Jeszcze inną propozycję ma lewicowy radny Tadeusz Członka: – Sądzę, że ten partyzant powinien reprezentować polskiego partyzanta. Może do obecnych napisów dodać tablicę AK i Narodowych Sił Zbrojnych? Oczywiście zamiast pepeszy żołnierz mógłby mieć inną broń, a na głowie rogatywkę.

Kozłówka, gdzie jest Galeria Sztuki Socrealizmu i gdzie ewentualnie pomnik partyzanta z pepeszą mógłby zostać przeniesiony, nie mówi nie. – Skoro mamy Włodzimierza Lenina z Poronina i Bolesława Bieruta z Lublina, to miejsce dla partyzanta z Kraśnika też by się znalazło – mówi Monika Januszek z Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.


  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Marek Obuchowicz
jon
jon
(177) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marek Obuchowicz
Marek Obuchowicz (3 marca 2014 o 21:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"widocznie zasłużyli !

 z moich dziadków nikt nie był zesłany na Sybir"

no doskonałe rozpoznanie kontekstu sytuacji geo-politycznej !

banderowcy - to Al i GL !

kto ci nahapał w tą mózgownice takiej prawdy ?

Oczywiście że się zasłużył. Był nauczycielem w gimnazjum i harcmistrzem.

Przeciętniaków nie brali. Bardzo mi przykro. Widzę ,że nie ma z kim dyskutować.

Odpisuje postronnym ,żeby wiedzieli jaka jest prawda.

Rozwiń
jon
jon (2 marca 2014 o 01:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czytając takie wypowiedzi jak ta dochodzi się do wniosku, że na pewno potrzebna historyczna reedukacja - już widać "kwiatki" okrojonych przez Tuska lekcji historii. Młodego boli, że żołnierze APZ strzelali do "polskiego żołnierza" (w domyśle: do UB, KBW, MO, rzadziej do LWP), a już nie boli go, że ci w/w strzelali do swoich rodaków (tzw. "moralność Kaliego"). Nazwać kogoś "ścierwem" za to, że walczył, byś mógł żyć w wolnej, niepodległej i demokratycznej Polsce jest prymitywne i chamskie, i świadczy o twoim naprawdę młodym wieku. Czy tając twój wpis tow. Bierut czy Moczar byliby z ciebie dumni ...

czy demokratyczna II RP była tym szczytowym osiągnięciem cywilizacji i spełnieniem wszystkich polaków ?

Rozwiń
jon
jon (2 marca 2014 o 00:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W obecnych czasach gloryfikowanie AL/GL przy jednoczesnym deprecjonowaniu AK/NSZ/BCh to tak jak by twierdzenie, że Ziemia jest płaska. Owszem - można, ale i tak się wyjdzie na idiotę :) Mimo prób zaklinania rzeczywistości faktów historycznych nie zmienimy: 2% bojówek komunistycznych w stosunku do 98% reszty partyzantów mówi samo za siebie: nieuzasadnione plucie i oczernianie tego nie zmieni. Pokazuje nam jednak niezbicie, iż bardzo potrzebna jest w społeczeństwie Obywatelska Edukacja Historyczny - tu 45 lat komuny wyrządziło w umysłach rodaków olbrzymie zniszczenia i zakłamało obraz rzeczywistości. Oczywiście - nie wszystko było kryształowe, i zdarzały się takie kontrowersyjne postaci jak "Bury" czy 'Ogień". Jednak po to jest rzeczowa i merytoryczna dyskusja, by rzeczy takie wyjaśniać. Powtarzam: MERYTORYCZNA, a nie "gdzieś tam kiedyś od kogoś słyszałem, że ktoś kradł". Rzeczą oczywistą jest, że Antykomunistyczne Podziemie Zbrojne zwalczało komunistyczną władzę, aparat terroru, osoby kolaborujące z nią - zapraszam do rzeczowej dyskusji.

co bierzesz ?

Rozwiń
leoncio
leoncio (2 marca 2014 o 00:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Do -jo- mój dziadek nie dostał ziemi z reformy rolnej, bo go we wrześniu 39r bolszewicy wywieźli do kopalni za Kaukaz, skąd nigdy nie wrócił, a babcie z 4 dzieci na Syberię. Nie mierz wszystkich swoja miarą . Pseudopartyzanci oczywiscie byli - bandyci w większości z GL i AL., robiący później kariery w PRL-u, jak wcześniej wymieniany Bolesław Cień Kaźmierak Kowalski i wielu innych. Może  wieczorami przeliczasz zrabowane pierścionki i otrzymane medale?

no doskonałe rozpoznanie kontekstu sytuacji geo-politycznej !

banderowcy - to Al i GL !

kto ci nahapał w tą mózgownice takiej prawdy ?

Rozwiń
jon
jon (2 marca 2014 o 00:43) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Sugerował bym Państwu zwrócić uwagę na ostatnie zdanie: to pisał albo skrajny idiota, albo zatwardziały komunista, który nachapał się za PRL-u, i teraz nie może się dostosować do reguł demokracji. Apele o pisanie konkretów (a nie zasłyszanych baśni z tysiąca i jednej nocy) trafiają w próżnię, ale czego się spodziewać po człowieku, tkwiącym mentalnie w PRL ?

głupku ! czego się nahapał w PRL -u - jak był tylko ocet  ?!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (177)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!