Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

4 czerwca 2009 r.
17:30
Edytuj ten wpis

Kręcą film o wydarzeniach sprzed 50 lat

Autor: Zdjęcie autora FABIAN PLAPIS
0 7 A A

Aresztowania, ciężkie przesłuchania, pokazowe procesy i wyroki do kilku lat więzienia. Wstrząsającą historię mieszkańców Kraśnika sprzed 50 lat już wkrótce obejrzymy w lubelskiej telewizji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest późny czerwcowy wieczór, budynek komisariatu milicji i Rady Narodowej, otoczony przez kilkudziesięciu mieszkańców Kraśnika. Wzburzony tłum krzyczy, śpiewa pieśni religijne i skanduje hasła "oddajcie co wzięliście”.

To scena z filmu, realizowanego przez Telewizję Lublin. Film będzie fabularyzowanym dokumentem. Oprócz wspomnień bohaterów tamtych dni, kręcone są inscenizacje ówczesnych wydarzeń.

- Około północy, w pewnej chwili ktoś krzyknął "hura” i poleciały kamienie na komisariat i Radę Narodową. Z drugiej strony rozległy się strzały, w ciągu kilku minut okolica zaroiła się od dodatkowych oddziałów milicji i ORMO - wspomina przed kamerami Marian Przylepa, uczestnik walki o kościół w Kraśniku Fabrycznym.

W czerwcu 1959 roku Kraśnik Fabryczny rozbudowuje się wokół Fabryki Łożysk Tocznych. Komunistyczne władze nie zezwalają na budowę świątyni. Wierni na niedzielne msze chodzą kilka kilometrów do Urzędowa.

Na miejscu stoi tylko prowizoryczny krzyż na nabożeństwa majowe. Rodzice dzieci mających przystąpić do pierwszej komunii chcieliby, aby uroczystość odbyła się na miejscu. Niezbędne jest jednak zadaszenie nad ołtarzem.

- Ludzie zorganizowali materiały i chcieli zrobić prowizoryczne zadaszenie. Jednak ówczesna władze uznały to za podwaliny kościoła i wszystko zarekwirowały - opowiada dalej pan Marian.

Rozmowy z uczestnikami wydarzeń sprzed 50 lat nagrywane są w podziemiach kościoła WNMP.

- Ówczesne władze postąpiły z nami strasznie. Nie popełniliśmy żadnego przestępstwa. Zatrzymali mnie po dwóch tygodniach. Przesłuchania i proces były tendencyjną pokazówką dla publiczności. Nie dano mi nawet dojść do słowa. Dostałem 2,5 roku więzienia - wspomina Lucjan Kuśnierczyk.

Marian Przylepa usłyszał wyrok 15 miesięcy pozbawiania wolności. - Miałem wtedy 21 lat, byłem tuż po wojsku. To zniszczyło moje życie - mówi z perspektywy czasu.

Reżyser Grażyna Stankiewicz od 10 lat starała się o zrealizowanie tego filmu. - To jest bardzo ciekawa historia. Usłyszałam o niej po raz pierwszy od synów uczestników tamtejszych wydarzeń - podkreśla.

Film będzie można zobaczyć 29 czerwca na antenie Telewizji Lublin. Przygotowana jest również krótsza wersja filmu dla TVP Info.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Sebastian / 9 czerwca 2009 o 07:53
Autorowi artykułu polecam dokładniejsze notowanie nazwisk swoich rozmówców. To dość żenujący błąd, a wyeliminowanie go nie wymaga wielkiego wysiłku...
Avatar
ciekawa / 8 czerwca 2009 o 18:01
Ja, mimo że mam dopiero 16 lat również nie mogę się już doczekać tego filmu. O tych wydarzeniach opowiadało mi kilkoro starszych ludzi, którzy wtedy byli dziećmi, wiec z chęcią dowiem się czegoś więcej
Avatar
jj / 5 czerwca 2009 o 15:16
bedzie jak zwykle w krasniku - kicha i zenada
Avatar
3 / 5 czerwca 2009 o 09:40
A ten miś na zdjęciu to tak dla podkreślenia powagi kreconego filmu? Z pewnością będzie to dzieł na miare naszych potrzeb i możliwości. Jak ten artykuł...
Avatar
Star20 / 5 czerwca 2009 o 09:36
Miałem 17 lat. Z tego wydarzenia pamiętam tylko, że w stronę Kraśnika od Lublina jechała sobie kolumna samochodów ciężarowych, jakby wojskowych. Plandeki z boków podwieszone były nad burty, wewnątrz, tyłem do burt siedzieli jednak nie żołnierze, lecz milicjanci. Nie wiedziałem wówczas, że jechali do Kraśnika Fabrycznego. Później – z szeptem podawanych informacji, dowiedziałem się, że uczestnicy spotkania z milicją byli oblewani wodą. Ci oblani, którzy schronili się w mieszkaniach, do których prowadziły mokre ślady byli wyciągani z domów i ładowani do więźniarek. Uczestnicy z pewnością - w tym miejscu - napisaliby więcej.
Miałem 17 lat. Z tego wydarzenia pamiętam tylko, że w stronę Kraśnika od Lublina jechała sobie kolumna samochodów ciężarowych, jakby wojskowych. Plandeki z boków podwieszone były nad burty, wewnątrz, tyłem do burt siedzieli jednak nie żołnierze, lecz milicjanci. Nie wiedziałem wówczas, że jechali do Kraśnika Fabrycznego. Później – z szeptem podawanych informacji, dowiedziałem się, że uczestnicy spotkania z milicją byli oblewani wodą. Ci oblani, którzy schronili się w mieszkaniach, do których prowadziły mokre ślady byli wyciągani z domó... rozwiń
Avatar
nikto / 5 czerwca 2009 o 07:56
A ja tam nie jestem ciekaw tych libertasowo-bogobojnych produkcji lubelskiej TV kierowanej przez Dariusza Sienkiewicza działacza byłej Samoobrony i człowika bez honoru i ambicji.
Avatar
wojtas / 4 czerwca 2009 o 23:22
byłem na planie filmowym i powiem że bardzo realistycznie wyglądają te sceny nagrywane..... niemogę doczekać się emisji filmu
Avatar
Sebastian / 9 czerwca 2009 o 07:53
Autorowi artykułu polecam dokładniejsze notowanie nazwisk swoich rozmówców. To dość żenujący błąd, a wyeliminowanie go nie wymaga wielkiego wysiłku...
Avatar
ciekawa / 8 czerwca 2009 o 18:01
Ja, mimo że mam dopiero 16 lat również nie mogę się już doczekać tego filmu. O tych wydarzeniach opowiadało mi kilkoro starszych ludzi, którzy wtedy byli dziećmi, wiec z chęcią dowiem się czegoś więcej
Avatar
jj / 5 czerwca 2009 o 15:16
bedzie jak zwykle w krasniku - kicha i zenada
Avatar
3 / 5 czerwca 2009 o 09:40
A ten miś na zdjęciu to tak dla podkreślenia powagi kreconego filmu? Z pewnością będzie to dzieł na miare naszych potrzeb i możliwości. Jak ten artykuł...
Avatar
Star20 / 5 czerwca 2009 o 09:36
Miałem 17 lat. Z tego wydarzenia pamiętam tylko, że w stronę Kraśnika od Lublina jechała sobie kolumna samochodów ciężarowych, jakby wojskowych. Plandeki z boków podwieszone były nad burty, wewnątrz, tyłem do burt siedzieli jednak nie żołnierze, lecz milicjanci. Nie wiedziałem wówczas, że jechali do Kraśnika Fabrycznego. Później – z szeptem podawanych informacji, dowiedziałem się, że uczestnicy spotkania z milicją byli oblewani wodą. Ci oblani, którzy schronili się w mieszkaniach, do których prowadziły mokre ślady byli wyciągani z domów i ładowani do więźniarek. Uczestnicy z pewnością - w tym miejscu - napisaliby więcej.
Miałem 17 lat. Z tego wydarzenia pamiętam tylko, że w stronę Kraśnika od Lublina jechała sobie kolumna samochodów ciężarowych, jakby wojskowych. Plandeki z boków podwieszone były nad burty, wewnątrz, tyłem do burt siedzieli jednak nie żołnierze, lecz milicjanci. Nie wiedziałem wówczas, że jechali do Kraśnika Fabrycznego. Później – z szeptem podawanych informacji, dowiedziałem się, że uczestnicy spotkania z milicją byli oblewani wodą. Ci oblani, którzy schronili się w mieszkaniach, do których prowadziły mokre ślady byli wyciągani z domó... rozwiń
Avatar
nikto / 5 czerwca 2009 o 07:56
A ja tam nie jestem ciekaw tych libertasowo-bogobojnych produkcji lubelskiej TV kierowanej przez Dariusza Sienkiewicza działacza byłej Samoobrony i człowika bez honoru i ambicji.
Avatar
wojtas / 4 czerwca 2009 o 23:22
byłem na planie filmowym i powiem że bardzo realistycznie wyglądają te sceny nagrywane..... niemogę doczekać się emisji filmu
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu

Sam stracił nogę, chce pomagać innym. Rowerem pojedzie do Rzymu 2 0

Cztery kraje, 17 miast, 19 dni i 2800 km na rowerze. Po raz kolejny Kamil Misztal pokazuje, że chce i może pomagać osobom niepełnosprawnym. Choć sam stracił nogę

Zlot food trucków w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Zlot food trucków w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Po raz kolejny do Lublina zawitają food trucki z całej Polski. To gratka dla wszystkich miłośników fast foodów. Na uczestników czekają wyjątkowe smaki z całego świata i zabawy dla najmłodszych.

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie
26 maja 2018, 12:00

Wege Festiwal po raz pierwszy w Lublinie 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 26 maja o godz. 12 w klubie Radość (ul. Bernardyńska 15) rozpocznie się pierwsza lubelska edycja Wege Festiwalu. Impreza zrzeszy wegańskie i wegetariańskie restauracje z całej Polski.