czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraśnik

Kto zapłaci więcej za gaz?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 lipca 2011, 10:53
Autor: Not. IZI

Wielu emerytów woli płacić rachunki za gaz co miesiąc, zamiast według prognoz, żeby wydawać jak najmniej. Wybierają więc bieżące odczyty.

Dotąd nie było z tym żadnego problemu. Ostatnio, płacąc rachunek przypadkiem dowiedziałam się, że teraz nie będzie już takiej możliwości. Rachunki będą wystawiane raz na rok, a gdybym chciała płacić co miesiąc, to będę musiała dopłacać 25 zł. Dlaczego nie mogę płacić tak, jak dotąd?

Mieszkanka Kraśnika

Odpowiedź

Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada Henryk Skałba, zastępca dyrektora Gazowni Lubelskiej Karpackiego Oddziału Obrotu Gazem PGNiG S.A.:

Wraz z wprowadzeniem 15 lipca 2011 r. nowej Taryfy dla paliw gazowych klienci otrzymali możliwość samodzielnego wyboru częstotliwości odczytów i rozliczeń, a zatem i wysokości opłat z tym związanych.

Po jej wprowadzeniu dla wszystkich klientów w kraju używających gazu do gotowania i podgrzewania wody automatycznie przewidziano jeden odczyt w roku oraz pięć rozliczeń na podstawie prognoz. W tym wariancie opłaty stałe dla klientów pozostają niezmienione. Zwiększenie, na życzenie klienta, liczby odczytów w rocznym cyklu rozliczeniowym wiąże się ze wzrostem opłat stałych. To odbiorca zdecyduje jak często chce być rozliczany (poprzez złożenie stosownej deklaracji).

Dla odbiorcy, który zażyczy sobie np. dwóch odczytów w roku (oraz czterech rozliczeń na podstawie prognoz) opłaty stałe będą wyższe niż dotychczas. Ich łączny przyrost w stosunku do poprzedniej Taryfy może wynieść ok. 25 zł rocznie. Najwyższe koszty związane z opłatami stałymi poniosą ci odbiorcy, którzy zażyczą sobie 12 odczytów i comiesięcznych rozliczeń.

Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń ma na celu zróżnicowanie oferty dla odbiorców oraz uelastycznienie sposobów dokonywania rozliczeń, a jednocześnie ujednolicenie opłat dla odbiorców korzystających z tego samego zakresu usług w różnych regionach kraju.

Dotychczas (przed zmianą Taryfy) część odbiorców podawała stan gazomierza (często w cyklu miesięcznym) i oczekiwała wystawienia dokumentów rozliczeniowych. Odbiorcy ci ponosili opłaty abonamentową i sieciową stałą, taką samą jak odbiorcy, których gazomierze odczytywane były raz do roku, a rozliczane w cyklu dwumiesięcznym w oparciu o rachunki prognozowane.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Ubogi
crx
Ali Baba
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Ubogi
Ubogi (8 sierpnia 2011 o 23:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
zdzierstwo!
Rozwiń
crx
crx (1 sierpnia 2011 o 12:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Typowa solidaruchowa ściema.Na sztandarach piszą"Bóg,Honor,Ojczyzna",a w rzeczywistości"Krętactwo,Cwaniactwo,Złodziejstwo"!!!Wiadomo,trochę emerytów wymrze i nadpłata pozostanie.W skali obszaru pomiędzy Bugiem i Odrą to się uzbiera!!!
Rozwiń
Ali Baba
Ali Baba (1 sierpnia 2011 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='obserwator' timestamp='1312172981' post='509396']
Taryfy gazowe są złodziejskie. Wyższa opłata stała za większą częstotliwość odczytu --- rozumiem. Ale dlaczego Zakład Gazowniczy nie może opierać się na wskazaniu przekazanym przez właściciela np. telefonicznie? Klient miałby niższe rachunki dzięki zapewne wyeliminowaniu przesadzonych prognoz zakładu gazowniczego, a nawet jeśli oszuka zaniżając wskazania rzeczywiste licznika, to i tak zakład rozliczy go przy odczycie raz do roku... i wtedy oszukujący klient musiałby sporo dopłacić, a tego raczej chciałby uniknąć. A tu mamy narzucanie prognoz. Czemu nie odczyty na podstawie informacji tel. dzwoniącego klienta? Opłata stała by nie była wyższa, a klient miałby rzeczywiste zużycie, a nie przesadzone prognozy....

Mam wrażenie, że to prognozowanie jest na rękę Zakładom Gazowniczym, które "obracają w celach zarobkowych" tą kasą z przesadzonych prognoz (taka lokata na kilka miesięcy), a potem zabierają uzyskane odsetki. Oczywiście klient z tego nic nie ma.
[/quote]
A wszystko dlatego że gazownia to spółka i monopolista a układy robią resztę więc zostanie tylko płacić i płakać z ludzi produktywnych zrobiono dziadów likwidując zakłady pracy i drenując im kieszenie czyli pozbawiając środków do życia albo dając tyle by mogli wegetować więc teraz czas na emerytów i rencistów by żyło się lepiej i dostatniej i mamy obiecywaną Japonię , Irlandię i co tam kto jeszcze obiecywał !. Tylko jak długo Polacy będą dawać się ogłupiać ?.
Rozwiń
franek
franek (1 sierpnia 2011 o 12:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ja proponuje szanownej PGNiG odczyty raz w życiu!!! To by była oszczędność - to jest paranoja, niedługo każą pokupować sobie jakieś termo-drukarki i zakupić u nich jakiś system operacyjny obsługujący rozliczenia gazomierzy i samemu drukować sobie rachunki. Paranoja - to np. niedługo spółdzielnie mieszkaniowe będą sobie dodatkowo naliczać 20zł za to że raz na kwartał ktoś przyjdzie i spisze wodomierz.
Rozwiń
Gość
Gość (1 sierpnia 2011 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='CyberVampir' timestamp='1312183606' post='509436']
No to trzeba się będzie z firmą gazowniczą troszkę poprocesować... Może to mało opłacalne, ale satysfakcja z dokopania tej firmie przed sądem, jak to mówią, "droższa pieniędzy"... :]
[/quote]
No to może pozew zbiorowy? Chętnie się przyłączę.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!