czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraśnik

Miasto znacznie przytyje

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 listopada 2007, 18:09
Autor: FABIAN PLAPIS

Władze Kraśnika chcą przejąć od sąsiednich samorządów prawie 80 hektarów bardzo atrakcyjnych gruntów. Ale decyzja należy do premiera.

Obecnie Kraśnik ma 25,28 km2 powierzchni, ale urzędnicy i władze miasta pracują nad tym, żeby powiększyć granice miasta. Na najbliższą sesję Rady Miasta został przygotowany projekt uchwały przewidujący rozpoczęcie procedury przesunięcia granic administracyjnych. Przewiduje on przejęcie od gminy wiejskiej Kraśnik ponad 77 hektarów, a od gminy Dzierzkowice kolejnych 2 hektarów gruntów.
- Chcemy włączyć te tereny, które od dawna są już naszą własnością, ale leżą poza granicami miasta i bezpośrednio do nich przylegają - podkreśla Jacek Dul, zastępca burmistrza Kraśnika.
Pierwszy obszar to ponad 50 hektarów gruntów zbiornika retencyjnego w Suchyni i wokół niego. Miasto wykupiło te działki od prywatnych właścicieli i od ponad dwóch lat prowadzi najważniejszą obecnie dla Kraśnika inwestycję. Budowany jest tam zbiornik retencyjny wraz z ośrodkiem rekreacyjnym.
Drugi teren to 24 hektary gruntów, które kiedyś wykupiło miasto od gminy wiejskiej Kraśnik. W latach 70. planowano tam budowę przetwórni owoców. Inwestycje wówczas miał prowadzić Hortex. Na planach się skończyło. Wielokrotnie jeszcze później próbowano sprowadzić na ten teren inwestora, ale bezskutecznie.
Ostatnim, trzecim, terenem są 2 hektary należące do gminy Dzierzkowice. Znajduje się na nich cmentarz komunalny, obok dzielnicy fabrycznej Kraśnika.
- Kiedyś słyszałem o tym, że miasto chciałoby starać się o te grunty. Ale o tym, że rozpoczyna się procedura ich przejęcia dowiedziałem się z mediów - mówi Mirosław Chapski, wójt gminy wiejskiej Kraśnik.
- Zobaczymy, co będzie w skierowanym do nas wniosku i ostatecznie których gruntów będzie to dotyczyć. Dlatego w tym momencie nie chcę w ciemno zajmować stanowiska. Kiedy wniosek do nas trafi, będzie się tym zajmować rada - dodaje wójt Chapski.
Procedura rozpoczyna się od uchwały Rady Miasta. Następnie informacje te przesyłane są do sąsiednich gmin, które przeprowadzają konsultacje i wyrażają swoją opinię.
- Równocześnie przygotowujemy wniosek do prezesa Rady Ministrów. To do niego należy bowiem ostateczna decyzja - bez względu na to, jakie będą stanowiska poszczególnych samorządów - dodaje Dul.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(Anonimowy)
Kazimierz
sam nie wiem
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

(Anonimowy)
(Anonimowy) (24 listopada 2007 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bo to są specjaliści od pozyskiwania środków (i to niemałych) dla siebie, a nie dla miasta. I wcale nie muszą o te środki zabiegać w Unii, co jest znacznie łatwiejsze, pewniejsze i przyjemniejsze A poza tym nie trzeba się tłumaczyć z żadnej wydanej złotówki.
Rozwiń
Kazimierz
Kazimierz (23 listopada 2007 o 22:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale niestety nie zapozanli się jeszcze zinformacja ,że taki wnisek nie składa się telepatycznie.
Rozwiń
sam nie wiem
sam nie wiem (23 listopada 2007 o 18:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To bardzo ciekawa strategia gospodarcza: wziąć co nie swoje i sprzedać, by zarobić Jakoś mi się to ze złodziejstwem i paserstwem kojarzy Ale ja może niepotrzebnie uczciwy jestem i dlatego mam takie skojarzenia?
Rozwiń
obywatel
obywatel (21 listopada 2007 o 08:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ale gdyby chciano budowac zalew z kasy unijnej, to przy przetargach itd. musialoby być wszysko zgodnie z prawem, a z czego Panujący w Kraśniku by czerpali kasę dla siebie?
Rozwiń
(Anonimowy)
(Anonimowy) (21 listopada 2007 o 04:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wreszcie, od tego należało rozpocząć całe to zamieszanie z zalewem, a może wówczas miasto dostałoby kasę z UE na tę inwestycję.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!