wtorek, 20 marca 2018 r.

Kraśnik

Miejska ciepłownia już sprzedana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2008, 18:19
Autor: Fabian Plapis

Po roku starań władze miasta podpisały w sobotę umowę o sprzedaży Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

Za 85 procent udziałów w firmie Praterm zapłacił miastu 18 mln złotych. Resztę akcji otrzymają pracownicy.


Sprawa prywatyzacji Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej od samego początku budziła kontrowersje. Podzieliła radnych i mieszkańców. Na pomysł sprzedania zakładu wpadło miasto. Zaakceptowała to rada nadzorcza i zarząd KPEC. Większością głosów radni PO i klubu Lubię Kraśnik przyjęli uchwałę i harmonogram prywatyzacji.

Przeciwko decyzji miasta i całej procedurze były związki zawodowe. Miejscy radni PiS przeforsowali pomysł zorganizowania w sprawie pozbycia się ciepłowni - referendum lokalnego. Referendum odbyło się w listopadzie 2007 roku. Jednak z powodu niskiej frekwencji nie było więżące dla władz miasta.

Tymczasem już w listopadzie rozpoczęły się negocjacje z potencjalnymi nabywcami. Ostatecznie wyłoniono Praterm. Miasto porozumiało się co do ceny, która o kilka milionów przewyższała inne oferty. Po długich i burzliwych negocjacjach 21 lutego załoga podpisała pakiet socjalny.

- Porozumienie w sprawie pakietu socjalnego i podpisanie umowy kończy trudny okres przygotowań do prywatyzacji spółki. Nie poddaliśmy się presji przeciwników prywatyzacji i jestem przekonany, że zmiany własnościowe okażą się w perspektywie nadchodzących lat korzystne dla spółki, jej pracowników i przede wszystkim mieszkańców - uważa Piotr Czubiński burmistrz Kraśnika.

Inwestor dodatkowo zobowiązuje się w ciągu kilku najbliższych lat zainwestować w zakład 8 mln złotych. Jednocześnie przedstawiciele Pratermu zapewniają, że nie będzie podwyżki cen ciepła w stosunku do obecnie obowiązujących - zanim w życie nie wejdzie nowa taryfa zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Teraz miasto zastanawia się na co wydać zarobione na ciepłowni pieniądze. Część z nich ma zasilić Miejski Fundusz Ochrony Środowiska a stamtąd trafi do spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot. Z tych pieniędzy będą finansowane prace przy termomodernizacji budynków. Tak aby na prywatyzacji KPEC skorzystało jak najwięcej mieszkańców.

Czysta formalność

Umowa sprzedaży Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wejdzie w życie wraz z uprawomocnieniem się decyzji prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o udzieleniu zgody na koncentrację.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
ciepły
maaa
M.Sz.
(7) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ciepły
ciepły (26 lutego 2008 o 08:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bez obaw: podniosą ceny za ciepłą wodę i CO i znowu wyjdą na swoje. A w dodatku nie przemęczą sie....
Rozwiń
maaa
maaa (25 lutego 2008 o 15:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Teraz praterm powinien założyć Burmistrzowi sprawę za działanie na szkodę ciepłowni, bo przecież po termomodernizacji spadnie sprzedaż ciepłej wody.
Rozwiń
M.Sz.
M.Sz. (25 lutego 2008 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spokojnie, spokojnie urzędasy, wszystko pod kontrolą...

Kasa pójdzie na ocieplenia budynków komunalnych... a później, przed wyborami mieszkańcy tych budynków dostaną list następującej treści:
"Załatwiłem pieniądze na ocieplenie waszych budynków... podpis pod nim wiadomy" i... dwa tysiące głosów z tego tytułu załatwione...
Rozwiń
maaa
maaa (25 lutego 2008 o 10:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Burmistrz zapewniał że większość pieniędzy będzie przeznaczona na termomodernizację budynków, a teraz się zastanawiają co z pieniędzmi zrobić, a na ocieplenie jest już tylko część. Chyba nasz Burmistrz lody kręci. Niech Urząd Miasta sprzedadzą pratermowi to połowę pracowników zwolnią.
Rozwiń
sąsiad
sąsiad (25 lutego 2008 o 08:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bywalcu, to że przespałeś się z Halinką, to pewnie powód do zadowolenia, ale czy jej mąż też się z tego ucieszy? Oj, wątpię...
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (7)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!