poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Kraśnik

Mieszkańcy Kraśnika zapłacą więcej za śmieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 kwietnia 2015, 17:00

Było 6 i 9 złotych. Będzie 9, 10 i 15 złotych. W środę radni z Kraśnika podnieśli stawki dla mieszkańców za gospodarowanie odpadami. Mimo podwyżki miasto i tak do śmieci dopłaci. Miesięcznie ponad 50 tysięcy złotych.

- 3 mln 823 tysiące 200 złotych - tyle trzeba zapłacić firmie, która wygrała przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadami - wyliczał Zbigniew Dżugaj, zastępca burmistrza Kraśnika. - Funkcjonowanie systemu kosztuje miasto miesięcznie ponad 318 tys. zł. Wniesione opłaty przez mieszkańców dają kwotę 170 tys. 127 zł. Miasto dopłaca więc ponad 148 tys. zł.

Urzędnicy wskazują, że podwyżka jest konieczna. - Niemożliwe jest dopłacanie do odpadów komunalnych. Miasta na to nie stać - mówił burmistrz Mirosław Włodarczyk.

Podczas środowej sesji nadzwyczajnej radni z Kraśnika poddali pod dyskusję kilka propozycji nowych stawek. Niektórzy z nich przekonywali, że cena za odbiór i zagospodarowanie śmieci powinna być zróżnicowana. Wskazywali, że wyższa stawka powinna być dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Radny Tadeusz Członka zaproponował stawki: 9 zł dla mieszkańców bloków, 11,50 zł - dla osób z domków jednorodzinnych i 18 złotych - dla tych, którzy śmieci nie segregują.

- Jestem zwolennikiem tego, aby opłaty zróżnicować, jak to zrobił chociażby Lublin - przyznał radny Piotr Iwan. - Poza tym mieszkańcy domów dostają też worki na śmieci. Ja np. zużywam cztery worki, więc licząc, że jeden kosztuje 80 groszy, to ktoś "dodaje” mi 3,20 zł. Dlatego moim zdaniem różnica między opłatą w domach jednorodzinnych a blokach powinna być 20-procentowa.

- Jako mieszkaniec domu zdecydowałbym się więcej zapłacić, ale różnica ta nie może być duża - wskazywał z kolei radny Ryszard Iracki. - Nie byłbym za tym, aby karać mieszkańców domów różnicą w opłacie 2,5 zł od osoby.

Ostatecznie radni przegłosowali wniosek radnej Anny Bień, która zaproponowała, aby za śmieci posegregowane mieszkańcy budynków wielorodzinnych płacili 9 zł od osoby za miesiąc. Z kolei dla mieszkańców domów jednorodzinnych miesięczna opłata za śmierci posegregowane wyniesie 10 zł od osoby. Mieszkańcy Kraśnika, który nie segregują opadów, zapłacą od osoby 15 zł za miesiąc.

Od lipca 2013 roku po wejściu w życie tzw. ustawy śmieciowej w Kraśniku obowiązywały dwie stawki za odbiór, wywóz i zagospodarowanie odpadów komunalnych. 6 zł za osobę miesięcznie płacili ci mieszkańcy, którzy śmieci segregowali, natomiast 9 zł ci, którzy tego nie robili.

Mimo podwyżki miasto i tak do "śmieci” będzie dopłacać. - W skali miesiąca to kwota 53 tys. 169 złotych - wylicza Agnieszka Szymula, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Kraśniku.
  Edytuj ten wpis
Gość
polk
ja
(57) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 czerwca 2015 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Iwan sam mieszka w domku i jeśli chce to niech płaci i 100zl od osoby miesięcznie. Ja mam tyle śmieci że byłby tego kosz na kwartał. Ale płacić taniej ani zmniejszyć ilości odbioru śmieci się nieda przynajmniej w Kraśniku mieście , bo już w gminie można. Jaki pan taki kram. Pod płaszczykiem ustwwy można grabić mieszkańców dowoli. Zrobili z nas niewolników w świetle niby prawa.
Rozwiń
polk
polk (8 czerwca 2015 o 11:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Śmieci
Rozwiń
ja
ja (4 czerwca 2015 o 12:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Iwan kiedys powiedział, ze na domkach mieszkaja bogaci ludzie to moga wiecej placic czas aby poszedł na bezrobocie i co powie wtedy?

nie obchodzą mnie koszty workow na smieci. ekologicznie byłoby gdyby byly segregowane odpady odbierane jak inne. 2 czy 4 kosze a nie folie i folie. widocznie firmie się to oplaci a Iwan niech sie o biznes innych nie martwi chyba, że mu za to placą?

Rozwiń
Gość
Gość (17 kwietnia 2015 o 19:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Moja rada, odpocznij człowieku. Bo jadem piszesz

Jadem? Jakim jadem? Toż to sama słodycz płynąca z ust Niesioła, Bredzisława i całej reszty przy korycie w Warszawce.

Rozwiń
Opanowany
Opanowany (17 kwietnia 2015 o 12:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A co ma Trzydnik do Kraśnika?

Różni się żyrandol w Pałacu Prezydenckim od żyrandola w twoim domu?

Moja rada, odpocznij człowieku. Bo jadem piszesz

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (57)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!