czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraśnik

Mieszkańcy od lat czekają na tę inwestycję. Wszystko było już przygotowane

Dodano: 8 listopada 2017, 14:28

Mieszkańcy od lat nie mają gdzie parkować swoich samochodów. – Po drugiej stronie ulicy jest parking, ale jest też kilkanaście bloków spółdzielni mieszkaniowej – mówi Kazimierz Ogonowski (z lewej). – Ostatnio znalazłem miejsce na al. Niepodległości. To ok. 800 metrów od mojego bloku
Mieszkańcy od lat nie mają gdzie parkować swoich samochodów. – Po drugiej stronie ulicy jest parking, ale jest też kilkanaście bloków spółdzielni mieszkaniowej – mówi Kazimierz Ogonowski (z lewej). – Ostatnio znalazłem miejsce na al. Niepodległości. To ok. 800 metrów od mojego bloku (fot. Maciej Kaczanowski)

Urzędnicy zaplanowali na ten rok budowę parkingu przy ul. Krasińskiego 14 mimo że nie pozwalają na to zapisy w miejscowym planie. Mieszkańcy, którzy od 10 lat walczą o miejsca parkingowe, nie kryją rozgoryczenia

Starania o miejsca parkingowe rozpoczęliśmy w czerwcu 2007 r. – opowiada Kazimierz Ogonowski z zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Krasińskiego 14 w Kraśniku.

– I ciągle słyszeliśmy tłumaczenie, że nie ma pieniędzy. Teraz, jak już było wszystko gotowe, to jakby piorun w to wszystko strzelił – denerwuje się Jan Niewielski, kolejny z mieszkańców zainteresowanych budową miejsc parkingowych.

W tym roku, po latach starań, wszystko wskazywało na to, że parking przy ul. Krasińskiego 14 w końcu uda się wybudować.

– Nie spodziewaliśmy się, że stanie się coś, co całkowicie uniemożliwi tę inwestycję – przyznaje radna miejska Angelika Marcinkowska, która wspólnie z mieszkańcami zabiegała o tę inwestycję.

Inwestycja została zapisana do budżecie miasta. Zarezerwowano na ten cel 150 tys. zł. Urząd Miasta wystąpił też o pozwolenie na budowę.

– Starostwo Powiatowe w Kraśniku było zmuszone odmówić wydania pozwolenia na budowę miejsc postojowych przy budynku na ul. Krasińskiego 14 – przyznaje Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy starostwa. I tłumaczy: – Wcześniej zobowiązaliśmy miasto do usunięcia nieprawidłowości w przedłożonym projekcie budowlanym, nadmieniając jednocześnie, że na dalszym etapie rozpatrywania wniosku konieczne będzie uzyskanie opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. Układ urbanistyczny centrum dzielnicy fabrycznej Kraśnika ujęty jest bowiem w ewidencji zabytków. Nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi ze strony wnioskodawcy, nieprawidłowości nie zostały usunięte więc pozwolenie nie mogło być miastu wydane.

Miasto o opinię do konserwatora występować nie zamierza. – Wojewódzki konserwator zabytków przedstawił wytyczne, zgodnie z którymi na tym terenie byliśmy zobowiązani wprowadzić zakaz dogęszczania zabudowy i przekształcania zieleni – wyjaśnia Emilia Łukasik z Urzędu Miasta w Kraśniku. – Wytyczne te miały być wprowadzone przy najbliższych zmianach planu zagospodarowania przestrzennego. Tak się też stało w 2014 r.

W międzyczasie, czyli jeszcze przez zmianami w planie, został przygotowany projekt parkingu przy ul. Krasińskiego 14.

– Na tym etapie projekt był zgodny z miejscowym planem zagospodarowania – dodaje Łukasik. – Dopiero, kiedy projekt wszedł do budżetu i rozpoczęto uzyskiwanie pozwolenia na budowę, wykryto, że zmieniony plan zagospodarowania zawiera zapisy, które uniemożliwiają inwestycję. Jest to pierwsza tego rodzaju sytuacja w mieście – przyznaje.

– Wygląda na to, że znowu mamy pod górę – stwierdzają mieszkańcy osiedla.

Urząd zaś obiecuje. – Zamierzamy wystąpić do wojewódzkiego konserwatora zabytków z wnioskiem o umożliwienie nam zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – zapowiada Łukasik.

Czytaj więcej o: Kraśnik
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (19 listopada 2017 o 22:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Zamierzamy wystąpić do wojewódzkiego konserwatora zabytków z wnioskiem o umożliwienie nam zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego – zapowiada Łukasik." A kto Plan zagospodarowania przedłozył Radzie Miasta - Burmistrz? Gdzie my mieszkamy ?
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2017 o 19:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Znowu Marycha na haju?
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2017 o 14:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Według podnóżków kaczora wszystko jest plotką. Jakie to wygodne.
Rozwiń
Gość
Gość (19 listopada 2017 o 08:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To ta słynna plotka?! Buhahaha!
Rozwiń
Gość
Gość (18 listopada 2017 o 19:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
przecież pomnik smoleński będzie za tą kasę - dalej nie pasuje ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!