sobota, 20 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Mimo sprzeciwu w Kraśniku powstanie czwarte liceum?

Dodano: 4 kwietnia 2017, 17:13

Ankiety, które urzędnicy mają już przygotowane trafią do gimnazjalistów i ich rodziców
Ankiety, które urzędnicy mają już przygotowane trafią do gimnazjalistów i ich rodziców

Mimo sprzeciwu Rady Powiatu burmistrz Kraśnika z pomysłu utworzenia czwartego w mieście liceum ogólnokształcącego się nie wycofuje. Zapowiada badanie rynku. Ankiety adresowane do gimnazjalistów i ich rodziców są już gotowe. Tymczasem o samej szkole wciąż niewiele wiadomo

– Przedstawiliśmy tyle ile mogliśmy, jeśli chodzi o naszą ofertę. Do końca przecież jeszcze nie wiemy jakie ma to być liceum. Mówimy o trzech klasach, a starostwo w swoich szkołach na ich 30. To jest jedynie 10 procent rynku. To dla higieny, dla normalności dobrze by było, gdyby powstała nowa szkoła – zaznaczał podczas ostatniej sesji Rady Miasta Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. I zapewniał: My nie będzie konkurować w tych profilach, które prowadzi w swoich szkołach powiat.

Temat powołania i prowadzenia przez miasto czwartego z rządu liceum ogólnokształcącego w Kraśniku pojawił się w związku z reformą oświaty. Od tego roku gimnazja będą wygaszane, zaś podstawówki z sześcioletnich staną się ośmioletnimi szkołami. Władze Kraśnika planowały, by od 1 września 2018 r. w miejsce wygaszanego Publicznego Gimnazjum nr 1 powstało właśnie liceum ogólnokształcące. Tyle, że aby miasto mogło powołać i prowadzić szkołę średnią, potrzebna jest zgoda powiatu, gdyż to w jego kompetencjach jest prowadzenie tego typu szkół. W przypadku kraśnickiego pomysłu, większość radnych powiatowych powiedziała jednak „nie”.

– Mówienie o tym, że czwartego liceum ogólnokształcącego w Kraśniku nie potrzeba, to moglibyśmy stwierdzić dopiero po przeprowadzeniu ankiety – przekonywał Włodarczyk. – Wtedy byśmy wiedzieli, czy jest taka potrzeba czy jej nie ma. Nie teraz.

Burmistrz Kraśnika podkreślał, że część uczniów wyjeżdża z Kraśnika, by uczyć się w szkołach poza miastem. – Dzisiaj świadomość wyboru szkoły przez dzieci i ich rodziców jest bardzo duża – zwracał uwagę burmistrz. – Jeszcze za moich czasów, to były wczesne lata osiemdziesiąte, wybór szkoły była naturalny. Jak ktoś mieszkał w dzielnicy fabrycznej to szedł do „Reja”. Za fanaberię uznawało się kiedy ktoś dojeżdżał do starego Kraśnika i odwrotnie. Dzisiaj szkołę każdy wybiera świadomie.

Mimo sprzeciwu powiatu władze Kraśnika przeprowadzą diagnozę szkolnego rynku. – Dziś sytuacja wygląda tak, że starostwo nie wyraziło zgody na utworzenie nowej szkoły. My nie możemy tego dalej procedować. Natomiast nie zrezygnujemy z tego, żeby się dowiedzieć, jakiej szkoły potrzebują nasze kraśnickie dzieci – zaznaczał burmistrz Kraśnika.

Ankiety, które urzędnicy mają już przygotowane trafią do gimnazjalistów i ich rodziców. – Najpierw będziemy pytać czy dziecko, które chce uczyć się poza Kraśnikiem, jest w stanie tutaj zostać, jak będzie nowa szkoła – wyjaśnia burmistrz. – Później zapytamy jakiej szkoły oczekuje.

Radni dopytywali też, co się stanie z nauczycielami z Publicznego Gimnazjum nr 1. – Czy mamy rozumieć, że to gimnazjum jest placówką wygaszaną, zostanie zlikwidowane? – dopytywała radna Dorota Posyniak.

– Jeśli państwo oczekują ode mnie abym dzisiaj powiedziała w stu procentach wiernie i dokładnie co będzie 1 września 2018 roku, to ja tego nie zrobię. Jesteśmy dopiero na początku drogi – mówiła Marzena Pomykalska, zastępca burmistrza Kraśnika, odpowiedzialna m.in. za sprawy oświatowe.

I wskazywała, że obecnie priorytetem dla miasta jest „sprawne rozpoczęcie nowego roku szkolnego.”
W piątek radni z Kraśnika dyskutowali nie tylko o nowej szkole. Podjęli też uchwałę ws. dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

Czytaj więcej o: Kraśnik
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(49) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (17 kwietnia 2017 o 17:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Od stukania w łeb prawda nie ulegnie zmianie.
Rozwiń
Gość
Gość (17 kwietnia 2017 o 17:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Puknij się w łeb, kodziarzu!
Rozwiń
Gość
Gość (17 kwietnia 2017 o 13:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czyli burmistrzunio tworzy stanowiska pracy hahahahah jak zwykle !!!!!
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2017 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeśli nasze kraśnickie grono pedagogiczne nie ma pracy - to powinno się przekwalifikować, a nie na siłę tworzyć LO. Człowiek po LO nic nie ma. Po technikum przynajmniej ma zawód!!! NIKT GO NIE ZATRUDNI, BO NIC NIE UMIE ROBIĆ.
Rozwiń
Gość
Gość (8 kwietnia 2017 o 14:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ale pier**lisz głupoty gościu. A ten drugi po tobie tez nie lepszy. Na waszym przykładzie widac, ze służalstwo i pacholstwo bywa odrażające. ale to chyba mózgi juz wam zaczadziały z nadmiaru lizania wyzej postawionych d*p.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (49)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!