środa, 21 marca 2018 r.

Kraśnik

Modlitwa nad urną w lokalu wyborczym. Odmówili różaniec, wznieśli toast za prezydenta elekta

Dodano: 27 maja 2015, 21:09

 – Modliliśmy się za mądrość prezydenta w sprawowaniu władzy. Tego, który wygra – dodaje Chudzicki. – Nie wiedziałem, czy będzie to Bronisław Komorowski czy Andrzej Duda
– Modliliśmy się za mądrość prezydenta w sprawowaniu władzy. Tego, który wygra – dodaje Chudzicki. – Nie wiedziałem, czy będzie to Bronisław Komorowski czy Andrzej Duda

Gdy głosy były już policzone, w lokalu wyborczym pojawiło się wino z Kany Galilejskiej i różaniec z Betlejem. Przewodniczący komisji zaczął się modlić za mądrość prezydenta elekta. – Czułam się zażenowana – komentuje jedna z członkiń komisji

Okręgowa Komisja Wyborcza nr 12 w Kraśniku mieściła się w Szkole Podstawowej nr 3. – Po zakończeniu pracy pan przewodniczący Jan Chudzicki powiedział, że ma dla nas dwie niespodzianki: wino z Kany Galilejskiej, dokąd pielgrzymował, i różaniec z Betlejem – mówi nam jedna z członkiń komisji, w której swoich reprezentantów miało 8 z 11 komitetów kandydatów startujących w wyborach prezydenckich – nie było ludzi od Janusza Palikota, Adama Jarubasa i Grzegorza Brauna.

Nie wszycy wypili

 – Nie wszyscy chcieli pić alkohol. Tłumaczyli, że przyjechali samochodami, ale przewodniczący zachęcał, aby spróbować. I kiedy tak w jednej ręce mieliśmy kieliszek z winem, w drugiej różaniec, pan przewodniczący zaproponował, żeby odmówić dziesiątkę różańca i zaczął się modlić. Byliśmy zaskoczeni, bo jak się w tej sytuacji zachować? Ktoś zaczął się nawet śmiać – opowiada kobieta.

Nie ukrywa, że czuła się zażenowana. – Jestem osobą wierzącą, ale modlę się wtedy, kiedy czuję taką potrzebę – dodaje.

– Nic na ten temat nie wiem – ucina Jerzy Dudek, kierownik Referatu Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Kraśniku, kiedy pytamy o toast i różaniec w lokalu wyborczym. – Nikt też mi tego problemu nie zgłaszał – zapewnia.

– Komisja wyborcza była już po pracy – zauważa Teresa Bichta, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie. Jej zdaniem jest to już sprawa administratora budynku, czyli miasta.

Chrześciajnin

Jan Chudzicki, przewodniczący OKW nr 12 w Kraśniku, wskazany do pracy w komisji przez komitet wyborczy Andrzeja Dudy, był radnym miejskim w latach 1990–1994. W poprzedniej kadencji był znany z tego, że przychodził na sesje Rady Miasta i filmował obrady. Mówił, że robi to dla siebie, a nagrania archiwizuje.

W akcji z winem i różańcem nie widzi w swoim zachowaniu nic niestosownego. – Jestem chrześcijaninem. Zaczynam dzień od modlitwy i modlitwą dzień kończę – zapewnia i dodaje: Byłem dwa razy na pielgrzymce w Ziemi Świętej, w Kanie Galilejskiej. Poza tym jest rok Jana Pawła II, a w kościołach było niedawno czytanie na temat cudu w Kanie Galilejskiej.

– Nikt nas o tej modlitwie nie uprzedzał – mówi kolejny z członków OKW nr 12. – Przewodniczący rozdał nam różańce i od razu zaintonował modlitwę. Chciałem szybko wyjść, ale głupio byłoby mu przerwać. Sądzę, że każdy z nas był tą sytuacją zaskoczony.

– Zakładam dobrą wolę przewodniczącego komisji, jak też, że wszystkie osoby wyraziły zgodę na modlitwę, że to była ich wspólna wola – mówi Dorota Wójcik, prezeska Fundacji Wolność od Religii. – O dyskryminacji moglibyśmy mówić wtedy, kiedy ktoś zgłosiłby sprzeciw. Jeśli nikt tego nie zrobił, to należy uznać to za normalne praktyki, w których każdy może uczestniczyć – tłumaczy.

– Modliliśmy się za mądrość prezydenta w sprawowaniu władzy. Tego, który wygra – dodaje Chudzicki. – Nie wiedziałem, czy będzie to Bronisław Komorowski czy Andrzej Duda. Sondaży nie znałem, zaś oficjalnych wyników jeszcze nie było. Wiedziałem jedynie, kto wygrał w mojej komisji.

A co z alkoholem w szkole?

– W lampkach było po jakieś 50 gramów wina. Poza tym nie każdy sobie życzył, żeby mu nalewać – twierdzi Chudzicki.

Michał Mulawa, rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku przekonuje, że Jan Chudzicki jest osobą bardzo religijną i zaangażowaną w sprawy społeczne. – Myślę, że chciał w ten sposób podziękować za wspólną pracę członkom komisji. Zwrócimy mu jednak uwagę, że nawet symboliczne ilości napojów alkoholowych nie mogą być spożywane w placówkach miejskich – zapewnia rzecznik.

Czytaj więcej o: Kościół Kraśnik
Gość
Gość
maczeta
(117) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 23:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

dlaczego te dzwony dzwonią ???

albo komu bije dzwon???

Rozwiń
Gość
Gość (20 czerwca 2015 o 17:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ALESTA POKOZALI <WOW>
Rozwiń
maczeta
maczeta (3 czerwca 2015 o 07:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Pisiory przeszły samego siebie . Gdzie rodzą się takie durnie?????

Kto tam znowu pyta ? miękka ,czerwona,komunistyczno-konfidencka pyta ?

Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2015 o 23:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pisiory przeszły samego siebie . Gdzie rodzą się takie durnie?????
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2015 o 13:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

judaszowatym pisiorom wspierającym sukienkową mafię

O jakich sukienkach piszesz ?  pier dolona,komunistyczna świnio !!!!

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (117)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!