Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

23 listopada 2015 r.
8:38

Morderca 11-letniej Magdy od 28 lat pozostaje bezkarny. Matka: "Błagam, pomóżcie"

0 15 A A
Henryka Florek ze zdjęciem ukochanej córki Magdy (Fot. Maciej Kaczanowski)
Henryka Florek ze zdjęciem ukochanej córki Magdy (Fot. Maciej Kaczanowski)

11-letnia Magda została zamordowana, bo choroba zatrzymała ją w domu. Bo prawdopodobnie znała osobę lub osoby, które odebrały jej życie. Od zabójstwa minęło już 28 lat, czasu na schwytanie mordercy jest coraz mniej.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tego się nigdy nie zapomni. Nigdy – mówi ze łzami w oczach Henryka Florek z Kraśnika, matka zamordowanej 18 lutego 1987 roku Magdy. – Mam starszą córkę, ale w każdej wolnej chwili straszne wspomnienia wracają...

Magda była wcześniakiem. Chorowała na astmę. – Dbaliśmy o nią, bardzo ją kochaliśmy – mówi mama dziewczynki. – Była spokojna, grzeczna. Dobrze się uczyła. Chciała zostać lekarką.

Dzień przed tragedią dziewczynka zachorowała. – Zdecydowałam, że nie pójdzie do szkoły – opowiada pani Henryka. – I moje dziecko do tej szkoły nie poszło.

Do szkoły poszła starsza siostra Magdy, Agnieszka. Pani Henryka udała się do pracy. 11-latka została sama.

– Nigdy nikomu obcemu nie otwierała. Musiała znać te osoby. Nie weszły przecież oknem ani przez balkon, weszły przez drzwi – opowiada kobieta.

Biegli, którzy zajmowali się zabójstwem Magdy stwierdzili, że dziewczynkę uderzono trzy razy w głowę. Uraz był tak rozległy, że mogła stracić przytomność. Potem została uduszona. Po zamordowaniu 11-latki sprawca lub sprawcy splądrowali mieszkanie. Zginęło nie tylko 13 tys. zł, ale też dwa złote pierścionki i ubrania – w tym skórzany płaszcz.

– Przepadła też ulubiona czapka Magdy. Kupiłam ją dla niej w Lublinie. Ktoś zabrał również jej sukienkę. Ani razu jej na sobie nie miała – opisuje pani Henryka.

W mieszkaniu podłożono ogień. – W pracy ktoś mi powiedział, że moje mieszkanie się pali. Że dziecko nie żyje... Pobiegłam do domu, ale milicja nie wpuściła mnie do środka. Magdusia leżała u sąsiadów.

Później kobiecie grożono śmiercią. Dostała anonim. – Na kartce było napisane: „Zabiłam ci dziecko. Nie byłam nawet przesłuchiwana. Teraz kolej na ciebie” – cytuje pani Henryka.

Choć w mieszkaniu zabezpieczono ślady, w tym odciski palców, to ich analiza nie dała odpowiedzi na pytanie, kto zabił. Postępowanie było kilka razy umarzane z powodu niewykrycia sprawców i podejmowane na nowo po odwołaniu matki. Ostatnie umorzenie było w 1990 roku.

– Akta sprawy znajdują się w tzw. Archiwum X – informuje Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Tam zabezpieczone ślady poddawano badaniom. W sensie prokuratorskim bez nowych dowodów nic nie jesteśmy w stanie zrobić.

Teraz walka toczy się z czasem. Do przedawnienia sprawy zostało 15 miesięcy. Potem morderca będzie bezkarny.

– Jeśli w ciągu tego czasu znalazłyby się nowe dowody na sprawcę, istniałaby możliwość postawienia zarzutów i osądzenia tej osoby – zaznacza prokurator Syk-Jankowska.

– Proszę ludzi, którzy mogą mieć jakieś informacje, aby pomogły w tej sprawie. Może ktoś coś słyszał, coś wie. Błagam, pomóżcie – płacze pani Henryka. (ask)

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 06:04
Jak Ktoś rzucił butem w sepleniącego Januśka koło miejskiego kibla gdy Ta sirota sabotowała spotkanie Lublinian z Kaczorem to nasi Prokurator z Lublina natychmiast rozpoczął dochodzenie o czym informowały lubelskie gadzinówki. Czy złapano złoczyńcę od rzuconego chodaka nie wiem.
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 23:48
Pamiętam to. Byla w moim wieku. Bardzo sie balam zostawac w domu po tym wszystkim. Rodzice tez bali sie o swoje dzoeci...... w szkole plotkowano ze "ciotka ją zabila" pamietam to mimo ze mialam 10 lat....... nie bylo internetu itp. Ale ja nie wiedzialam ze morderca jest nadal nie ukarany.
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 13:32
Bardzo Pani współczuję Pani Henryko, Bardzo !
Avatar
pusia / 24 listopada 2015 o 06:45

a co, boisz sie, ze bedziesz mial wieksza konkurencje i nie poruchasz juz malych dzieci??? :)


No madry to Ty raczej nie jestes.... glodny zawsze o chlebie, żal.
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 22:43
bardzo proszę Redakcję o kasowanie postów, które zawierają wulgaryzmy. ludzie, czy Wy się nie zastanawiacie nad treścią tego artukułu? kogoś nadal boli serce po stracie najbliższej osoby, a tu takie komentarze..
Avatar
666 / 23 listopada 2015 o 19:05

I Polska ma brac chordy islamistow? Z wlasnymi przestepcami sobie nie radzimy..

a co, boisz sie, ze bedziesz mial wieksza konkurencje i nie poruchasz juz malych dzieci??? :)

Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 18:15
Osobą , ktora zamordowala dziewczynkę jest ktos bardzo bliski . Niech chce osadzac , ale ta osoba moze mieszkac tuz obok :/. Niewiadomo co z ojcem dziewczynki , czy mieszkal z rodzina jakie mieli relacje ze soba , czy mial moze kogos . Duzo bardzo jest niewiadomych informacji. Myslę jesli by bylo wiecej informacji na ten temat szybciej mozna by bylo dojsc do prawdy.To wcale nie musi byc kobieta , to moze byc mezczyzna ale dla zmylenia faktow podaje sie za kobiete. Mysle , ze warto skupic sie na rodzinie na najblizszych , potem krok po kroku wchodzic glebiej w srodowisko. Bo to nie byl nikt obcy. Szczere wspolczucie dla Pani Henryki po stracie corki . Wierzę , ze ta sprawa sie wyjasni a sprawca stanie w koncu przed Sądem. Mam nadzieje, ze otrzyma odpowiedni wyrok.
Osobą , ktora zamordowala dziewczynkę jest ktos bardzo bliski . Niech chce osadzac , ale ta osoba moze mieszkac tuz obok :/. Niewiadomo co z ojcem dziewczynki , czy mieszkal z rodzina jakie mieli relacje ze soba , czy mial moze kogos . Duzo bardzo jest niewiadomych informacji. Myslę jesli by bylo wiecej informacji na ten temat szybciej mozna by bylo dojsc do prawdy.To wcale nie musi byc kobieta , to moze byc mezczyzna ale dla zmylenia faktow podaje sie za kobiete. Mysle , ze warto skupic sie na rodzinie na najblizszych , potem krok po kroku... rozwiń
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 14:22
I Polska ma brac chordy islamistow? Z wlasnymi przestepcami sobie nie radzimy..
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 13:04
Wygląda na kogoś bliskiego, znajomego rodziny, kogoś komu matka tej dziewczynki "zalazła za skórę", tak wnioskuję po anonimie "Zabiłam ci dziecko..., teraz kolej na ciebie" i po zabraniu rzeczy dziecka. Ktoś tu napisał że przenieśli się do Kraśnika z innego miasta, może stamtąd i zabójczyni "nie byłam przesłuchiwana", ponadto zabójca - On, sukienki by chyba nie zabierał. Albo para, On uderzył w głowę, i zabrał skórzany płaszcz (męski czy damski ?), a Ona udusiła. Takie dywagacje. Oby się znalazł?
Avatar
12345 / 23 listopada 2015 o 11:30

Czytając ten artykuł, przypomniały mi się tamte czasy. O ile mnie pamięć nie myli, to Magda przeniosła się do Kraśnika z innego miasta i dołączyła do naszej klasy we wrześniu roku 1986. Mimo tak krótkiego okresu czasu, który nam dano razem przebywać, dała się poznać jako świetna koleżanka. Doskonale pamiętam, że ryczeliśmy jak bobry po tym, co się wydarzyło. Imię umknęło mi z pamięci, ale nazwiska "Florek" nie zapomnę nigdy. Świeć Panie nad Jej duszą.

Avatar
Gość / 26 listopada 2015 o 06:04
Jak Ktoś rzucił butem w sepleniącego Januśka koło miejskiego kibla gdy Ta sirota sabotowała spotkanie Lublinian z Kaczorem to nasi Prokurator z Lublina natychmiast rozpoczął dochodzenie o czym informowały lubelskie gadzinówki. Czy złapano złoczyńcę od rzuconego chodaka nie wiem.
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 23:48
Pamiętam to. Byla w moim wieku. Bardzo sie balam zostawac w domu po tym wszystkim. Rodzice tez bali sie o swoje dzoeci...... w szkole plotkowano ze "ciotka ją zabila" pamietam to mimo ze mialam 10 lat....... nie bylo internetu itp. Ale ja nie wiedzialam ze morderca jest nadal nie ukarany.
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 13:32
Bardzo Pani współczuję Pani Henryko, Bardzo !
Avatar
pusia / 24 listopada 2015 o 06:45

a co, boisz sie, ze bedziesz mial wieksza konkurencje i nie poruchasz juz malych dzieci??? :)


No madry to Ty raczej nie jestes.... glodny zawsze o chlebie, żal.
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 22:43
bardzo proszę Redakcję o kasowanie postów, które zawierają wulgaryzmy. ludzie, czy Wy się nie zastanawiacie nad treścią tego artukułu? kogoś nadal boli serce po stracie najbliższej osoby, a tu takie komentarze..
Avatar
666 / 23 listopada 2015 o 19:05

I Polska ma brac chordy islamistow? Z wlasnymi przestepcami sobie nie radzimy..

a co, boisz sie, ze bedziesz mial wieksza konkurencje i nie poruchasz juz malych dzieci??? :)

Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 18:15
Osobą , ktora zamordowala dziewczynkę jest ktos bardzo bliski . Niech chce osadzac , ale ta osoba moze mieszkac tuz obok :/. Niewiadomo co z ojcem dziewczynki , czy mieszkal z rodzina jakie mieli relacje ze soba , czy mial moze kogos . Duzo bardzo jest niewiadomych informacji. Myslę jesli by bylo wiecej informacji na ten temat szybciej mozna by bylo dojsc do prawdy.To wcale nie musi byc kobieta , to moze byc mezczyzna ale dla zmylenia faktow podaje sie za kobiete. Mysle , ze warto skupic sie na rodzinie na najblizszych , potem krok po kroku wchodzic glebiej w srodowisko. Bo to nie byl nikt obcy. Szczere wspolczucie dla Pani Henryki po stracie corki . Wierzę , ze ta sprawa sie wyjasni a sprawca stanie w koncu przed Sądem. Mam nadzieje, ze otrzyma odpowiedni wyrok.
Osobą , ktora zamordowala dziewczynkę jest ktos bardzo bliski . Niech chce osadzac , ale ta osoba moze mieszkac tuz obok :/. Niewiadomo co z ojcem dziewczynki , czy mieszkal z rodzina jakie mieli relacje ze soba , czy mial moze kogos . Duzo bardzo jest niewiadomych informacji. Myslę jesli by bylo wiecej informacji na ten temat szybciej mozna by bylo dojsc do prawdy.To wcale nie musi byc kobieta , to moze byc mezczyzna ale dla zmylenia faktow podaje sie za kobiete. Mysle , ze warto skupic sie na rodzinie na najblizszych , potem krok po kroku... rozwiń
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 14:22
I Polska ma brac chordy islamistow? Z wlasnymi przestepcami sobie nie radzimy..
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 13:04
Wygląda na kogoś bliskiego, znajomego rodziny, kogoś komu matka tej dziewczynki "zalazła za skórę", tak wnioskuję po anonimie "Zabiłam ci dziecko..., teraz kolej na ciebie" i po zabraniu rzeczy dziecka. Ktoś tu napisał że przenieśli się do Kraśnika z innego miasta, może stamtąd i zabójczyni "nie byłam przesłuchiwana", ponadto zabójca - On, sukienki by chyba nie zabierał. Albo para, On uderzył w głowę, i zabrał skórzany płaszcz (męski czy damski ?), a Ona udusiła. Takie dywagacje. Oby się znalazł?
Avatar
12345 / 23 listopada 2015 o 11:30

Czytając ten artykuł, przypomniały mi się tamte czasy. O ile mnie pamięć nie myli, to Magda przeniosła się do Kraśnika z innego miasta i dołączyła do naszej klasy we wrześniu roku 1986. Mimo tak krótkiego okresu czasu, który nam dano razem przebywać, dała się poznać jako świetna koleżanka. Doskonale pamiętam, że ryczeliśmy jak bobry po tym, co się wydarzyło. Imię umknęło mi z pamięci, ale nazwiska "Florek" nie zapomnę nigdy. Świeć Panie nad Jej duszą.

Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy?

Lublin: Urząd wyda więcej pieniędzy na park Ludowy. Czy teraz wystarczy? 0 0

Wczoraj ogłoszony został nowy przetarg na odnowę parku Ludowego. To już drugie podejście, bo za pierwszym razem Urząd Miasta zderzył się z wysokimi cenami zaproponowanymi przez wykonawców. W parku mają się pojawić nowe drzewa, ścieżki biegowe, rowerowe, pionowy ogród, place zabaw i wiele innych atrakcji.

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany?
galeria

Plaza Lublin się rozbudowuje. Jakie będą zmiany? 0 1

Połączenie pracy z jedzeniem, więcej miejsca i nowe odsłony znanych już sklepów – to zmiany, jakie przechodzi właśnie lubelska Plaza

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia

Wyprzedzał na skrzyżowaniu, pójdzie do więzienia 0 1

37-latek wpadł gdy wyprzedzał na skrzyżowaniu. Okazało się, że jest poszukiwany. Trafi do więzienia na 8 miesięcy.

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem"
galeria
film

Jej zdjęcie w strefie kibica w Lublinie zrobiło furorę. "Nigdy nie spotkałam się tu z rasizmem" 0 3

Rozmowa z Zendaya Sithole z Zimbabwe, studentką Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przewodniczącą Foreign Students Union UMCS.

Ruszyła letnia LNBA

Ruszyła letnia LNBA 1 0

Liga Letnia LNBA W niedzielę rozegrano pierwszą kolejkę. W najbardziej interesującym spotkaniu Kaddi pokonało No To Shoot

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony
Alarm 24
galeria

"Pod moim dzieckiem urwała się huśtawka". Chłopiec upadł na plecy, był zamroczony 1 10

Plac zabaw przy ul. Koszarowej w Kraśniku zostanie objęty stałym nadzorem – zapowiada komendant Straży Miejskiej w Kraśniku. To reakcja na e-mail od naszej Czytelniczki.

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok
galeria

Pobili kolegę i zostawili przed domem, 40-latek zmarł. Jest wyrok 0 0

Dwa lata więzienia i grzywna. To wyroki dla mężczyzn, którzy pobili swojego kolegę i pozostawili rannego przed domem. 40-latek zmarł po kilkunastu godzinach.

Zlot Foodtrucków w Puławach
22 czerwca 2018, 0:00

Zlot Foodtrucków w Puławach 2 2

Przez cały weekend, od piątku 22 czerwca do niedzieli, 24 czerwca przed Galerią Zieloną w Puławach (ul. Lubelska 2) odbędzie się Zlot Foodtrucków.

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów?

Pielęgniarki z kolejnych szpitali w Lublinie na zwolnieniach. Ograniczą przyjęcia pacjentów? 19 7

W szpitalu klinicznym przy ul. Staszica w Lublinie około stu pielęgniarek poszło na zwolnienia lekarskie. Chcą zarabiać więcej. W ich ślady idą koleżanki ze szpitala klinicznego przy ul. Jaczewskiego.

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie

Kilkudziesięciu policjantów szukało 2,5-latka. Znalazł się w lesie 3 1

Kilkudziesięciu policjantów, funkcjonariusze SG, strażacy i okoliczni mieszkańcy poszukiwali w środę 2,5 letniego chłopczyka.

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski

Kamil Strąk ze szkółki Speed Car Motor Lublin powołany do kadry Polski 5 0

Kamil Strąk powalczy o indywidualne mistrzostwo świata juniorów klasy 250 cc. Zawodnik szkółki Speed Car Motor Lublin dostał powołanie do kadry Polski i 4 lipca wystąpi w półfinale w Gdańsku. W drodze po tytuł lubelskiego zawodnika wspiera Fundacja Rozwoju Sportu w Lublinie.

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia]
galeria
film

Piękniejsze oblicze kibicowania. Fanki piłki nożnej w strefie przy Arenie Lublin [zdjęcia] 7

Zobacz jak panie kibicowały biało-czerwonym w strefie kibica przy Arenie Lublin.

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa

Będzie zmiana w zarządzie LSM-u. Szukają wiceprezesa 1 1

Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie mieć nowego wiceprezesa ds. ekonomiczno-finansowych. Dotychczasowy, Andrzej Mazurek, odszedł na emeryturę.

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze

Na promocję pierogów i boisko do siatkówki. 19 projektów z woj. lubelskiego zdobyło pieniądze 2 1

Prawie 840 tys. zł dostały lokalne stowarzyszenia i instytucje w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty
film

Kozidrak, Cugowski, Łazuka, Urszula. Znane twarze w teledysku lubelskiego artysty 0 2

Plejadę związanych z Lublinem gwiazd zobaczymy w wideoklipie do utworu „Home” lubelskiego muzyka występującego pod pseudonimem Yankee. Premiera teledysku już dzisiaj

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?