czwartek, 22 lutego 2018 r.

Kraśnik

Nauczyciel wyłudził miliony, pieniądze trafiały na Cypr. Chce dla siebie 3 lat więzienia

Dodano: 17 lutego 2016, 13:31
Autor: jsz

Jarosław M. wystawił 2 212 faktur VAT na łączną kwotę ponad 102 mln zł
Jarosław M. wystawił 2 212 faktur VAT na łączną kwotę ponad 102 mln zł

Nauczyciel z Kraśnika odpowie za podrabianie faktur VAT. Jarosław M. sfałszował ponad 2200 dokumentów. Wyłudzone w ten sposób pieniądze trafiały na Cypr

Wniosek o skazanie 49-latka trafił właśnie do Sądu Okręgowego w Lublinie. Jarosław M. przyznał się bowiem do wszystkich zarzutów i ze szczegółami opowiedział śledczym o swojej działalności.

Mężczyzna jest z zawodu nauczycielem. Na trop nielegalnego procederu, którym się zajmował, wpadli kontrolerzy z kraśnickiej skarbówki. Z akt sprawy wynika, że od stycznia 2010 roku do listopada 2013 r. Jarosław M. kupował „na papierze” m.in. śrutę sojową, rzepakową i słonecznikową. Używał przy tym faktur VAT, w których wpisywał dane rzekomo swojego gospodarstwa rolnego.

– Jednocześnie składał dostawcy fałszywe oświadczenia, że zakupioną śrutę wykorzysta jako składnik pasz we własnym gospodarstwie – mówi Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Dzięki temu sprzedawca mógł stosować preferencyjną stawkę podatku VAT w wysokości 7 i 8 procent.

Z ustaleń śledczych wynika, że Jarosław M. kupował śrutę tylko „dokumentacyjnie”. Tym samym ułatwił innym firmom uzyskanie od Skarbu Państwa nienależnej korzyści majątkowej. Chodzi o równowartość 14 i 15 proc. zwrotu naliczonego podatku, czyli o ponad 13 mln zł.

– Jarosław M. wystawił 2 212 faktur VAT na łączną kwotę ponad 102 mln zł – wylicza prokurator Syk-Jankowska. – Jako sprzedawcę towarów wskazywał nieistniejący podmiot. Określone w dokumentach transakcje sprzedaży w rzeczywistości nie miały miejsca. Towar był bezpośrednio odbierany przez ustalonych nabywców.

Wyłudzone pieniądze były przekazywane na konta bankowe na Słowacji oraz na rachunek założonej w tym celu spółki w Wielkiej Brytanii. Później fundusze transferowano m.in. na Cypr.

Jarosław M. usłyszał dwa zarzuty dotyczące pomocy w wyłudzeniach i prania brudnych pieniędzy. We wniosku o ukaranie, mężczyzna chce dla siebie 3 lat więzienia oraz 2,5 tys. zł grzywny. Do tego należy doliczyć przepadek wyłudzonych pieniędzy, czyli blisko 3,4 mln zł. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do sądu. 

Czytaj więcej o: policja sąd prawo nauczyciel Kraśnik
gość
Gość
GOŚĆ
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (21 lutego 2016 o 22:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Medal się należy miał łeb na karku !!!!!! Oni nas okradają to i prosty obywatel ich zrobił w kakao !!!!!!! Brawo

Tylko, że on nie zrobił krzywdy ani urzędasom ani naszej władzy!

tylko ludziom, którzy mieli z nim kontakt handlowy. Bo mieli!!! te transakcje się odbywały.

A pan M. ma wszystkich wiadomo gdzie. On co chciał osiągnął.

Rozwiń
Gość
Gość (21 lutego 2016 o 22:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy aby na pewno prawdą jest, że proceder wykryła kraśnicka skarbówka?:-) Jak tu wierzyć w sprawiedliwość? Kolejny przykład, że w naszym kraju korzystniej być złodziejem i oszustem, a nie zwykłym podatnikiem. DLACZEGO?????
Rozwiń
GOŚĆ
GOŚĆ (20 lutego 2016 o 21:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Kochani! a ci co od złodzieja i oszusta nieświadomi kupowali? Oni to przechodzą dopiero gehennę w naszym kraju.Przecież dla urzędasów tylko oni są uchwytni, więc co tam... zniszczyć! i pokazać , że jedną "dziureczkę" Skarbu Państwa załatają. WSPÓŁCZUJĘ!

Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I że niby jeden nauczyciel pozakładał te firmy na Cyprze, w Anglii, Słowacji?! Tralallallaaaaa. Coś mi to gnojem z zslu zalatuje. pamiętacie elewarr
Rozwiń
gość
gość (18 lutego 2016 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Są w Kraśniku słynni Jarosławowie ale żaden z nich nie siedzi więc to nikt z nich. Choć jednego bym nie posądzał bo zbyt strachliwy na podobne numery.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!