wtorek, 20 marca 2018 r.

Kraśnik

Nowoczesna biblioteka powstanie w Kraśniku

  Edytuj ten wpis

Multimedialna biblioteka, ośrodek informacji turystycznej, warsztaty dla dzieci i młodzieży połączone z Muzeum Żydów Kraśnika i okolic. To wszystko powstanie w jednej z kraśnickich synagog.

Remontowane są dwie synagogi. Starsza i większa z połowy XVII wieku i mniejsza tzw. mała synagoga (XIX w.). Oba budynki są połączone podziemnym przejściem. – Zostało ono wykonane w latach 80. XX wieku, kiedy planowano zaadaptować te budynki na hotel i restaurację – wyjaśnia Weronika Litwin z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Jak zmienią się budynki po remoncie? W mniejszej synagodze będzie się mieścić multimedialna biblioteka. – Główny trzon będą stanowić zbiory w formie CD i DVD. Znajdą się tam, zarówno opracowania książek, jak też filmy dotyczące różnych dziedzin wiedzy – zapowiada Anna Zbytniewska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kraśniku. – Chętni, skorzystają też z darmowego Internetu. Chcemy, by powstał tu również ośrodek informacji turystycznej, uwzględniający tradycję żydowską.

Większa synagoga ma spełniać kilka funkcji. Znajdzie się w niej centrum lokalnych organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą. Swoją działalność będzie prowadzić m.in. Centrum Kultury i Promocji. Spotkania z mieszkańcami miasta zorganizują tu też wolontariusze.

– Odbywać się tu będą także dodatkowe warsztaty dla dzieci i młodzieży. Myśleliśmy też o organizowaniu w tym miejscu np. wystaw fotograficznych – mówi Aneta Sapuła z Centrum Wolontariatu w Kraśniku.

W większym budynku będzie też sala przeznaczona na koncerty, konferencje i wystawy. Nie zabraknie również miejsca do zajęć plastycznych.

Remont i modernizacja zespołu synagogalnego w Kraśniku rozpoczęła się w lipcu. Koszt pokrywa właściciel obiektów – Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Roboty przy obu obiektach trwają. – Prace ziemne są już zakończone. Mieliśmy problem z wodami gruntowymi. W podziemiach nawet w wakacyjne upały stała woda – wspomina Litwin.

Problem udało się już rozwiązać. Fundacja chciałaby jeszcze przed zimą przykryć budynki dachami z blachy miedzianej i skończyć prace na elewacjach.

Właściciel budynków stara się o środki finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Ich zdobycie umożliwi kompleksowy remont obu budynków i ich adaptację na cele kultury. – Trwa dopinanie projektu. Możemy go złożyć do 29 października – precyzuje przedstawicielka fundacji.

Działania fundacji wspiera miasto. Pod koniec września Urząd Miasta w Kraśniku podpisał z właścicielem obiektów porozumienie o współpracy.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Albert
Kraśniczanin
(9) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 października 2010 o 23:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pan Czerw napisal: "Kraśnik Rozwija Się, Bezapelacyjnie. Ciężko O Inne Miasto W Lubelskim W Którym Jest Tyle Inwestycji!!!".
Moze Panie Czerw w Krasniku sie inwestuje - ale raczej w "czyjes" prywatne kieszenie.A jezeli chodzi o rozwoj - to tak: wsteczny! Macie takze "bezapelacyjnie" najlepsze POmysly w regionie jak np. sadzenie palm nad zbiornikiem retencyjnym, wspieranie renowacji synagogi dla natychmiastowej POtrzeby resyjonizacji Krasnika, czy tak nieodzowne dla "rozwoju" mista montowanie koszy na psie odchody!!!
Zamiast wypisywac tutaj bajki niech Pan lepiej napisze ile powstalo dzieki PO nowych miejsc pracy? O ile wiem to raczej ubylo? Macie juz plany sprzedazy i odkupu nieruchomosci Fabryki?
Tak "ciezko o inne miasto w Lubelskim" w ktorym jest tyle hipokryzji, prywaty i zaklamania.
Rozwiń
Albert
Albert (28 października 2010 o 23:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Umieszczanie reklamy wyborczej jako komentarza jest godne pozalowania i swiadczy o bardzo niskim poziomie.
Panie Czerw - jest pan zalosny!
Rozwiń
Kraśniczanin
Kraśniczanin (26 października 2010 o 13:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[img]http://img249.imageshack.us/img249/5165/czerwjaroslaw.jpg[/img]
Człowiek godny zaufania.
Polecam!
www.czerw.pl
Rozwiń
Gość
Gość (20 października 2010 o 21:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy to firma z Lublina tak podpowiada co PISać na forach przed wyborami?
Lepiej gościu napisz i idiotycznym liście waszego kandydata, który nie wie, które drogi są na terenie miasta, a które nie. Miruś na Wyżniance jest nie Kraśnik, ale gmina rolnicza!

[quote name='Anna Jeggersson' date='19 październik 2010 - 22:35 ' timestamp='1287520517' post='364649']
dopóki się w kraśniku nie rozpanoszyła olka pawełczak, lub jak kto woli czubińska, mało kto wiedział że to miasto ma jakieś rzekomo głębokie tradycje zydowskie... owszem, wielu z nas wie że jest synagoga, kirkuty, żydowskie mogiły... tylko jakos do tej pory nikogo to nie obchodziło! ot, po prostu, było to było i tyle, jest muzeum strazaków czy pożarnictwa, czy innych ułanów, ale nad żydowskimi historiami (z całym szacunkiem dla dawnych mieszkanców Kraśnika i całego Narodu) nikt tu sie nie podniecał, po prostu było i tyle, a ta nagle ni stad, ni stamtąd wpada i rozgłasza jakieś swoje teorie, ze ona koncerty i widowiska w synagodze bedzie robć, ściąga jakies fundacje, cholera wie co....
A na cholere to komu? Idę o zakład, że lepszym posunięciem byłoby reaktywowanie kraśnik blues meetingu, imprezy o renomie na cały kraj i nie tylko.
Za prawdę powiadam wam! niezłą kasę Olka razem z mężulkiem na tym kręcą! A moze by sobie ruin do renowacji poszukała na śląsku, albo cholera ja wie skad ona się tu przywlekła...
[/quote]
Rozwiń
Solara
Solara (20 października 2010 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kraśnik Rozwija Się, Bezapelacyjnie. Ciężko O Inne Miasto W Lubelskim W Którym Jest Tyle Inwestycji!!!
=======================================================================================================
www.czerw.pl
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (9)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!