sobota, 17 lutego 2018 r.

Kraśnik

Oszczędzą na energii, dofinansują edukację

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 maja 2013, 20:36

 (sxc.hu)
(sxc.hu)

Trzy gminy połączyły siły i wspólnie zorganizowały przetarg na zakup energii elektrycznej. Dla każdej z nich oznacza to ponad 20-procentowe oszczędności

– W skali całej naszej grupy oszczędności wyniosą w sumie 405 tys. zł – wylicza Grzegorz Lemiecha, wójt gminy Zakrzówek, która wspólnie z gminą Szastarka i Dzierzkowice, po raz pierwszy zorganizowały przetarg na zakup energii elektrycznej. Odbył się on w trybie tzw. licytacji elektronicznej

. – W przypadku naszej gminy, w skali dwóch lat oszczędności sięgną blisko 200 tys. zł, co oznacza mniejsze wydatki bieżące. Część pieniędzy będzie mogło zostać przeznaczonych na oświatę, bo tam środków finansowych brakuje.

Liderem grupowych zakupów była gmina Szastarka, która podjęła inicjatywę wspólnego zorganizowania przetargu. Do walki stanęło pięciu wykonawców. Wygrała PGE Obrót S.A.

Dzięki wspólnym zakupom gminy z powiatu kraśnickiego uzyskały niższą cenę za energię – 20,5 gr netto za kWh. Przed procesem optymalizacji gminy płaciły średnio 36 gr netto za kWh energii.

– Tendencja, którą zaobserwowaliśmy na rynku energii w ostatnim czasie, jest niezwykle korzystna dla jednostek, które decydują się na zorganizowanie przetargu właśnie teraz – wskazuje Sebastian Turczyn, prezes zarządu firmy New Power Sp. z o.o., która zorganizowała postępowanie dla grupy zakupowej. – Ceny spadają, a gminy oszczędzają dużo więcej, niż zakładano w szacunkowych analizach przedprzetargowych.

W gminie Zakrzówek do tej pory oszczędzano na rachunkach za energię elektryczną m.in. skracając czas ulicznego oświetlenia. – Jednak samo wyłączenie latarni o godzinę lub dwie nie daje dużych oszczędności – wskazuje wójt Zakrzówka. – Mieliśmy też skargi od mieszkańców. Chodziło o względy bezpieczeństwa. I dodaje: Wspólne zakupy dają lepsze efekty.

Nowe stawki będą obowiązywać do grudnia 2014 r.

Szacowane oszczędności brutto (w złotówkach i procentowo) w poszczególnych gminach

Szastarka – 138 228,77 zł – 29,47 proc.
Zakrzówek – 198 695,00 zł – 27,19 proc.
Dzierzkowice – 65 789,02 zł – 21 proc.

Licytacja elektroniczna

To samodzielny tryb postępowania przetargowego, który stosuje się do dostaw, usług i robót budowlanych poniżej progu unijnego. New Power, jako pierwsza firma w kraju przeprowadziła z powodzeniem licytację na zakup energii elektrycznej na platformie Zamówień Publicznych. Od tamtego momentu wykonawcy coraz chętniej biorą udział w tym trybie postępowania.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Tomasz Budasz
Wiola
ja
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Tomasz Budasz
Tomasz Budasz (17 maja 2013 o 22:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dzień dobry,
proszę o wypłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o dzieło nr 2/2013z dnia 02-04-2013 r. i rachunku z dn. 25-04-2013 r.na kwotę 899,00 zł netto (1050,00 zł brutto).
W przypadku nie ustosunkowania się do mojej prośby od dnia 8 maja 2013 r.
podejmuję wszystkie możliwe sposoby uzyskania należnych mi środków finansowych.

Z poważaniem
Tomasz Budasz

ps: proszę uważać na firmę New Power i osobę reprezentującą Sebastiana T.
Rozwiń
Wiola
Wiola (9 maja 2013 o 12:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dofinansują edukację, po to żeby pan słoneczko wiecej miał w kieszeni. Dzieci się nie rodzą. Ludzie wyjeżdżają zagranicę, nie ma życia, to po co finansowac edukację?
Rozwiń
ja
ja (9 maja 2013 o 08:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo piękna inicjatywa! Gratulacje i powodzenia na przyszłość. Oby więcej jednostek samorządu terytorialnego poszło w Państwa ślady. To budzi nadzieje na naprawdę efektywne gospodarowanie publicznymi pieniędzmi. Brawo dla Pionierów!
Rozwiń
niewierzący kraśniczanin
niewierzący kraśniczanin (9 maja 2013 o 08:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby dołączyło do nich miasto Kraśnik to zaoszczędzone pieniądze mogłyby być przeznaczone na kolejne dokapitalizowanie kościoła. Tu nie dba się o dobro ogółu mieszkańców, bo drogi dziurawe i brud na ulicach, ale ogromne kwoty przekazuje się kościołowi na remont. Tak rządzi PiSowski burmistrz, ale miejmy nadzieję że już niedługo.
Rozwiń
sumak
sumak (9 maja 2013 o 06:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
będzie na premie :-)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!