czwartek, 22 marca 2018 r.

Kraśnik

Piotr Cz. były burmistrz Kraśnika w więzieniu. Nie wylądował źle

Dodano: 18 lutego 2016, 18:29

Piotr Cz. rządził Kraśnikiem przez 14 lat, nigdy nie przyznał się do winy
Piotr Cz. rządził Kraśnikiem przez 14 lat, nigdy nie przyznał się do winy

Były burmistrz Kraśnika Piotr Cz. trafił już do więzienia. Ma do odsiedzenia trzy lata za łapówkarstwo, wyłudzenia i przekroczenie uprawnień.

To finał wielu spraw, które Dziennik Wschodni opisywał od około 10 lat. Konsekwentnie dowodziliśmy, że w Kraśniku dochodzi do wielu nieprawidłowości,  nie „odpuszczaliśmy” tematu. Nawet wtedy, gdy burmistrz Piotr Cz. przysłał autorowi tekstów, Rafałowi Panasowi schabowego, co miało sugerować, że
odgrzewamy stare kotlety. „Odgrzewaliśmy” je dalej.

Z opisywanych przez nas spraw byłego burmistrza zapamiętaliśmy także to, że przez dłuższy czas nie reagowały na nie władze Platformy Obywatelskiej, której Piotr Cz. był prominentnym członkiem. Partia nie chciała uznać, że przysłowiowa żona cezara powinna być bez skazy, zasłaniała się „domniemaniem niewinności”.

Ale to już koniec. – 12 lutego Piotr Cz. rozpoczął odbywanie kary pozbawienia wolności – powiedział nam wczoraj sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie i dodał: Skazany przebywa w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim.

Można powiedzieć, że były burmistrz nie wylądował źle. Więzienie w Opolu Lubelskim należy do najnowocześniejszych w Polsce, a nawet Europie.

Zbudowano je jako zakład typu zamkniętego dla mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy. W sumie może przebywać w nim ponad 600 więźniów.

Rządził miastem. Trafił do celi

Wyrok w tej sprawie zapadł pod koniec ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym w Lublinie.  Pierwsze rozstrzygniecie w sprawie Piotra Cz. zapadło w styczniu w Sądzie Rejonowym w Kraśniku. Były burmistrz miasta został wówczas uznany winnym korupcji. Sąd wymierzył mu karę 3 lat bezwzględnego więzienia oraz 7500 zł grzywny. Zobowiązał również byłego burmistrza do naprawienia szkód.

Piotr Cz. odwołał się do Sądu Okręgowego w Lublinie. Bez skutku. W listopadzie sąd utrzymał w mocy zaskarżony wyrok i prawomocnie zakończył postępowanie. Piotrowi Cz. pozostało już tylko czekać na wezwanie do zakładu karnego. Nawet ewentualny wniosek o kasację wyroku nie wstrzymuje bowiem
jego wykonania.

Były samorządowiec został skazany m.in. za przyjęcie 19,5 tys. zł łapówki. Jak wykazano w procesie, Piotr Cz. wziął pieniądze w zamian za pozostawienie na stanowiskach członków rady nadzorczej Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Burmistrz został również uznany winnym przekroczenia uprawnień i wyłudzenia pieniędzy z kraśnickich szkół. Chodzi o ponad 20 tys.
zł.

Z akt sprawy wynika, że 2008 r. Piotr Cz. wydał dyrektorom placówek polecenie wyjazdu do Austrii i zapłacenia za niego ze szkolnych funduszy na szkolenia. Formalnie, wyjazd miał być właśnie szkoleniem dotyczącym austriackiego systemu oświaty. Faktycznie, jak dowiedli śledczy, Piotr Cz. zorganizował turystyczny wyjazd na narty. Nie miał on nic wspólnego z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych nauczycieli.

Sławny wyjazd Piotra Cz. w Alpy
Sławny wyjazd Piotra Cz. w Alpy

Niezależnie od wyłudzenia na szkodę miasta, Piotr Cz. zarobił na wyjeździe ponad 2900 zł. Była to refundacja kosztów wyjazdu jego i małżonki. Do tego można doliczyć 140 zł nienależnie pobranej diety.

Piotrowi Cz. groziło do 10 lat pozbawienia wolności. Były samorządowiec, który rządził Kraśnikiem przez 14 lat nigdy nie przyznał się do winy.

Piotr Cz. ma do odsiedzenia trzy lata za łapówkarstwo, wyłudzenia i przekroczenie uprawnień

Więzienie w Opolu Lubelskim

Budowa zakładu karnego terenie o powierzchni 6 ha rozpoczęła się wiosną 2006 roku. Na tamten czas było to najnowo-cześniejsze więzienie w kraju i jedno z najnowocześniejszych w Europie. Usytuowano je na przedmieściach miasta, przy ul. Owocowej.

Jednostka jest zakładem typu zamkniętego dla mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, jak też młodocianych, z dwoma wydzielonymi oddziałami dla tymczasowo aresztowanych.

W sumie w zakładzie może przebywać ponad 600 więźniów. Zakład Karny w Opolu Lubelskim został oficjalnie otwarty w październiku 2012 r. Koszt inwestycji to 80 mln zł.

Gość
Gość
Gość
(53) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 marca 2016 o 17:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Pewnie tłumy wielbicieli i dzieci nie dawały mu spokoju...
Rozwiń
Gość
Gość (4 marca 2016 o 00:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
w Opolu już go tam nie ma przenieśli go na jakieś lepsze miejsce ciekawe z jakiego powodu....
Rozwiń
Gość
Gość (2 marca 2016 o 14:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Czy uczciwy czlowiek powinien się czegokolwiek obawiać? Tak, wtedy gdy jego losami kierują złodzieje i krętacze... 

Rozwiń
Pis
Pis (1 marca 2016 o 08:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Widzę że Pisiaki się cieszą zobaczymy jak wasi panowie zasiądą za to co robią tylko wy nie zdajecie sobie z tego sprawy.

Rozwiń
Gość
Gość (29 lutego 2016 o 19:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Minia

A co byś powiedziała, gdyby ktoś skontrolował twoje zwolnienia lekarskie? Idź na dyżur i nie zajmuj się tym na czym nie powinnaś, bo Twoje sumienie nie jest śnieżnobiałe.

O, o, o! To właśnie nauczyciele z Kraśnika: po pachy ubabrani w polityce, członkowie związków zawodowych i partii liberalnej jednocześnie, donosiciele i intryganci, zawistni i małostkowi, niby wykształceni, a jednak nie używający rozumu, biedne, małe ludziki...

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (53)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!