wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraśnik

"Pomnik nieznanego ceglarza" w Kraśniku to samowola budowlana

  Edytuj ten wpis
Dodano: 4 sierpnia 2011, 16:07

Kilkumetrowy ceglany murek ma formę przekroju używanego przez ceglarzy pieca Hoffmana. (URZĄD MIASTA
Kilkumetrowy ceglany murek ma formę przekroju używanego przez ceglarzy pieca Hoffmana. (URZĄD MIASTA

Dopiero ośmiu latach wyszło na jaw, że stojący na rynku w Kraśniku "pomnik nieznanego ceglarza”, to samowola budowlana. Decyzja o jego dalszych losach jest teraz w rękach miejskich radnych.

– W zasadzie to nie wiem, kto to postawił – mówi Andrzej Rej, prezes Krajowego Zrzeszenia Producentów Materiałów Budowlanych "Cerbud”. – To była inicjatywa obywatelska, monument stanął za zgodą burmistrza Piotra Czubińskiego. Mówimy o nim "pomnik nieznanego ceglarza”, bo niedługo nie będzie już w Kraśniku cegielni.

Kraśnicki Urząd Miasta twierdzi, że nie występował o zgodę na budowę wysokiego na ok. 3 m i szerokiego na ok. 6 metrów muru.

– Jest to wątpliwe nie tylko z powodów formalnych, ale też estetycznych – podkreśla Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika – Osobiście jestem przeciwko budowaniu takich oszpecających obiektów w centrum miasta. Ten murek budzi wiele kontrowersji. Bo skoro w rynku nie można już nic nowego budować, to dlaczego pojawiło się to? Samo stwierdzenie "Kup pan cegłę” nie kojarzy się dobrze. Tak mówiła łobuzeria warszawska, która wyłudzała pieniądze.

– Murek powstał w 2003 roku – mówi Jerzy Podgórski, sekretarz Starostwa Powiatowego w Kraśniku, które wydaje pozwolenia na budowę. – Koncepcja zagospodarowania rynku nie przewidywała tego elementu, więc prawdopodobnie jest to samowola budowlana – przypuszcza.

Potwierdza to konserwator zabytków. – Przygotowany przez poprzednie władze projekt rewaloryzacji rynku w Kraśniku, został zrealizowany, ale tego murku tam nie było – mówi Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie. – Nie znalazłem też żadnych dokumentów, aby ktokolwiek później starał się o zgodę na budowę tego elementu. Jeśli obecne władze miasta zechcą murek rozebrać, to będą miały rację.

Niektórzy ceglarze bronią jednak swojego pomnika. – Kraśnik jest centrum ceglanym i taki element powinien tu być – przekonuje Stanisław Zdyb, właściciel cegielni w Wilkołazie. – Zwłaszcza, że stoi z boku i nikomu nie przeszkadza.

Decyzję o tym, co z ceglanym monumentem, burmistrz pozostania radnym. – Jeśli ich wolą będzie rozebranie muru to ja się do tego pomysłu przychylę – zapewnia Włodarczyk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Przygłup
Antypis
Wolny obywatel
(36) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Przygłup
Przygłup (19 sierpnia 2011 o 19:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Precz z Włodarzykiem!!! Włodarzyk musi odejść!!!
Rozwiń
Antypis
Antypis (19 sierpnia 2011 o 09:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Precz z Włodarzykiem!!! Włodarzyk musi odejść!!!
Rozwiń
Wolny obywatel
Wolny obywatel (17 sierpnia 2011 o 06:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Burmistrz to ma takie pojęcie o budowaniu jak przeciętny człowiek o fizyce kwantowej. Nie rozsiewaj więc plotek,że coś buduje choćby to było w Urzędowie. On może wybudować babkę z piasku pod warunkiem, że ktoś za niego dobierze wilgotność piasku i odpowiednio go ubije w formie.
Rozwiń
Marcin Szkatulski
Marcin Szkatulski (16 sierpnia 2011 o 18:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ludziska wiadomo że najpierw trzeba zniszczyć wszystko, by coś na nowo zrobić - a wcześniej zwolnić fachowców, zatrudnić kolesi i jazda :-) a wybory już niedługo i jakoś to zleci, poza tym na Ukrainę się pojeździ, na Węgry, trochę posnuje się po Urzędzie i jakoś to zleci Burmistrzowi. a i bym zapomniał: w Urzędowie Burmistrz coś buduje - ktoś wie co to? i za co to buduje :-)???
Rozwiń
Wolny obywatel
Wolny obywatel (10 sierpnia 2011 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Piotr' timestamp='1312891829' post='512522']
Najpierw zastanów się nim coś napiszesz. Za takie pomówienia możesz mieć kłopoty.
[/quote]
Czy naprawdę nikt nie widział? Pomówienia to zazwyczaj przypisywanie komuś nieprawdziwych cech lub zdarzeń. Strachy na Lachy a wódeczka była z flachy.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (36)

Pozostałe informacje

komentarze (0)0
polubienia (0)0
19-02-2018

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!