piątek, 23 marca 2018 r.

Kraśnik

Powiat kraśnicki: 11 milionów nadwyżki, ale brak inwestycji

Dodano: 22 czerwca 2017, 21:55

(fot. Agnieszka Antoń-Jucha)

Radni udzielili zarządowi powiatu kraśnickiego absolutorium. Nie byli jednak jednogłośni. Sami opozycyjni radni z Prawa i Sprawiedliwości byli podzieleni. Trzech z nich zagłosowało przeciw, zaś trzech wstrzymało się od głosu. Opozycja wytykała małą liczbę inwestycji.

– Ubiegły rok był wyjątkowy pod względem sytuacji finansowej powiatu, gdyż pieniądze praktycznie spadły nam jak w miniony piątek grad z nieba, natomiast pod względem inwestycji był tak naprawdę kiepski – mówił podczas sesji Rady Powiatu w Kraśniku radny Roman Bijak, szef opozycyjnego klubu radnych PiS. Bijak jest też przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, która jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium zarządowi powiatu. Nie przeszkodziło to jednak w krytyce.

– Zastrzyk ok. 10 mln zł spowodował, że ten budżet z niewielką liczbą wykonywanych inwestycji był bardzo łatwy do zrealizowania – podkreślał radny Bijak. – Można by powiedzieć, że był dziecinnie prosty do wykonania.

Dochody budżetu powiatu wykonano w 103 proc., zaś wydatki w 91 proc. Budżet powiatu zamknął się nadwyżką w wysokości 10,7 mln zł, przy planowanym deficycie 1,1 mln zł.

– Ta wysoka nadwyżka budżetowa, blisko jedenastomilionowa, jest dla nas bardzo ważna – mówił Andrzej Maj (PSL), starosta kraśnicki. Podkreślał też, że pieniądze te nie „spadły z nieba”. – Z nieba to spadła w Biblii manna, a w życiu nikt nikomu nic nie daje za darmo – zaznaczał starosta kraśnicki.

Nadwyżka w budżecie wzięła się m.in. stąd, że powiat otrzymał zwrot części kosztów poniesionych w związku z budową hali sportowej. – To, że dostaliśmy refundację, to nie tylko zasługa obecnego zarządu, ale też naszych poprzedników, którzy weszli w poważną inwestycję i doskonale ją przygotowali. A pamiętajmy też o tym, że nie wszystkie powiaty i miasta tę refundację dostały.

– Nie zmarnowaliśmy tych pieniędzy. One są w budżecie – podkreślał Stanisław Tompolski, członek zarządu powiatu.

Radni Bijak i Jerzy Miasiak (obaj PiS) wytykali też zarządowi to, że inwestycje były zrealizowane na poziomie 54 procent. Bowiem z 64 zaplanowanych zadań inwestycyjnych nie wykonano 14 pozycji. Zarząd tłumaczył to tym, że nie były uruchomione unijne środki, z których miały być współfinansowane planowane zadania.

– Ta mniejsza liczba inwestycji nie jest spowodowana tym, że my tych pieniędzy nie chcieliśmy wydać – zaznaczał starosta Maj. – Mogliśmy załatwić to jednym przetargiem, wybudować ileś kilometrów drogi i zamknąć temat. Tylko my mamy projekt inwestycyjny na 4 lata, który przedstawiliśmy ludziom. Będziemy go realizować wspólnie z gminami, przy udziale środków zewnętrznych.

Ostatecznie 14 radnych zagłosowało za udzieleniem absolutorium zarządowi, 3 było przeciw i 3 wstrzymało się od głosu. Wstrzymali się od głosi i byli „przeciw” radni opozycyjni.

Użytkownik niezarejestrowany
turysta
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 czerwca 2017 o 13:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na Nadstawnej w tamtym roku położono nowy asfalt a wszystkich dróg powiatowych jest 400 km, z tego połowa wymaga remontu, oświetlenia albo chodnika i ścieżki rowerowej. Jak znajdziesz jakieś fajne źródło finansowania turysto, z którego da się to wszystko załatwić naraz, to się pochwal w komentarzu.
Rozwiń
turysta
turysta (24 czerwca 2017 o 13:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Utrzymanie drogi powiatowej ,ul Nadstawnej do zalewu,brak chodnika,brak scieżki rowerowej,brak oświetlenia,obrośnieta chwastami.To wizytówka powiatu krasnickiego
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2017 o 21:55) 1
Zaloguj się, aby oddać głos
poprawcie drogi w Kraśniku !!! ul.Urzędowska, ul.Lubelska - główne ulice, jak wyglądają budynki na rynku w Starym Kraśniku? nawet nie są otynkowane!!!
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2017 o 21:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kim jest sekretarz miasta dla żony burmistrza Włodarczyka i gdzie jest zatrudniona żona sekretarza i ile zarabia? Ktoś mnie oświeci wyznawcy PiSu?
Rozwiń
Gość
Gość (23 czerwca 2017 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przynajmniej widać że starosta robi dużo inwestycji, w przeciwieństwie do burmistrza. Wyborcy podziękują PiSowi.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!