wtorek, 20 lutego 2018 r.

Kraśnik

Propozycje do budżetu

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2014, 00:01

Dach na nowym kościele, wyjazd do Watykanu, wycieczka do Disneylandu - to propozycje projektów do budżetu obywatelskiego, które miejscy radni poddali pod głosowanie mieszkańców. Problem w tym, że takich rzeczy nie można finansować z pieniędzy samorządu

- Kilkakrotnie prosiłem i uprzedzałem radnych, żeby podeszli do tych projektów merytorycznie - mówi Krzysztof Ślusarz, przewodniczący Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego Rady Miasta Kraśnik. - Radni gremialnie zagłosowali za projektami. A przecież niektóre z nich nie mieszczą się w kompetencjach gminy. Wśród 109 projektów znalazły się m.in. takie "kwiatki” jak pokrycie dachowe na budowanym kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej przy ul. Słowackiego. Jest też wyjazd mieszkańców na kanonizację papieża Jana Pawła II czy wycieczka dzieci do Disneylandu. Od wczoraj mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16. rok życia, mogą oddawać głosy na te projekty w jednym z siedmiu punktów w mieście (w godz. 8-16). - Jest to celowe wprowadzanie mieszkańców w błąd. Tak, by przed wyborami przypodobać się elektoratowi związanemu z kościołem - komentuje poseł Michał Kabaciński z Twojego Ruchu. - Jeśli rezerwa budżetowa została stworzona na zadania inwestycyjne, to projekty typu wyjazd do Disneylandu czy na kanonizację papieża już na wstępie odpadają - wskazuje Dorota Cichoń z Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie. - Gmina nie może też finansować budowy dachu kościoła. Co innego gdyby kościół był wpisany do rejestru zabytków. Póki co, to dopiero propozycje mieszkańców, które nie mają żadnych konsekwencji prawnych. Maksymalnie można oddać głosy na 3 projekty. Głosowanie zakończy się w piątek. Wczoraj rano (od godz. 8 do 11) najwięcej głosów zostało oddanych w przedszkolu przy ul. Balladyny - 150. - Najmniej, bo tylko jeden głos, został oddany w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Piaskowej - podaje Michał Mulawa, rzecznik kraśnickiego Ratusza.

Propozycje mieszkańców (przykłady)

Miasto zostało podzielone na cztery rejony. Każdy z nich ma swoje projekty, na które glosują mieszkańcy danego rejonu. * remont pomieszczeń po kinie Pola (rejon IV) * wyposażenie sal lekcyjnych w zestaw komputerowy z tablicą multimedialną/ SP nr 3 (rejon III) * remont ul. Konopnickiej (rejon II) * oświetlenie terenu wzdłuż odcinka drogi Mickiewicza-Popiełuszki-Węgierska (rejon I) * rewitalizacja placu zabaw dla dzieci przy ul. Dworaka (rejon III) * Oświetlenie ul. Modrzewiowej (rejon IV) * lodowisko (rejon II) * budowa oświetlenia boiska przy SP nr 4 (rejon IV)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!