środa, 21 marca 2018 r.

Kraśnik

Protest w pierwszy dzień szkoły, w ławkach kukły zamiast dzieci

  Edytuj ten wpis
Dodano: 31 sierpnia 2011, 20:13

Już wczoraj protestujący mieszkańcy pojawili się w budynku szkoły. Na ogrodzeniu powiesili transpare
Już wczoraj protestujący mieszkańcy pojawili się w budynku szkoły. Na ogrodzeniu powiesili transpare

Dla blisko pięćdziesięciu uczniów spod Kraśnika rozpoczęcie nowego roku szkolnego będzie zupełnie inne. Przed budynkiem szkoły wiszą flagi, gotowe są już transparenty. A w ławkach, zamiast dzieci, zasiądą dziś kukły.

– Dzieci ubiorą się odświętnie, jak co roku. Ale początku roku szkolnego mieć nie będą. To przykre – żali się Marzena Płecha z Brzozówki, która wspólnie z innymi rodzicami protestuje przeciwko decyzji władz gminy Szastarka. – Po porannej mszy pójdziemy pikietować pod budynek szkoły w Brzozówce.
Powód? Wójt gminy nie zgadza się, aby likwidowaną szkolę w Brzozówce prowadziło założone przez rodziców stowarzyszenie. W efekcie dzieci z Brzozówki i Brzozówki Koloni będą dojeżdżać do szkół w innej miejscowości.

– O godz. 9 spotykamy się w kościele na mszy, później idziemy do szkoły – zapowiada Bogusław Wcisło, prezes Stowarzyszenia "Nadzieja”, która chce prowadzić szkołę. – Będziemy chcieli postawić przed szkołą ławki i posadzić w nich kukły i lalki. Mamy też przygotowane transparenty. Na granicach naszej wioski wywiesiliśmy już flagi.

Pod szkolą rodzice będą czekać na wójta. Ten jednak do protestujących nie przyjedzie. – Będę na rozpoczęciu roku gdzie indziej – mówi Tomasz Mularczyk, wójt Szastarki. I dodaje: – Żyjemy w demokratycznym kraju. Ludzie niezadowoleni mają prawo protestować.

Według wójta protest rodziców nic już nie zmieni. – Szkoła jest już zamknięta, a życie toczy się dalej. Sprzęt zostanie przeniesiony do innych placówek – mówi wójt. I przyznaje, że zadłużenie gminy to nie jedyny powód, dla którego nie zgodził się na funkcjonowanie szkoły. – Stowarzyszenie planuje założyć gimnazjum. Boimy się, że zabiorą nam uczniów i zrujnują nasz system oświaty – dodaje Mularczyk.
Zdesperowani rodzice od kilku miesięcy szukają pomocy. Byli już m.in. w Kancelarii Prezydenta RP i kuratorium w Lublinie. Spotkali się też wicewojewodą, która zadeklarowała pomoc finansową. – Nie było jednak mowy o konkretach, bo wójt nie zgadza się on oddać szkoły rodzicom – relacjonuje Henryka Strojnowska, wicewojewoda lubelski.

Rodzice, którzy biorą udział w proteście zapisali swoje dzieci do szkoły w Hucie Józefów, którą prowadzi inne stowarzyszenie. Około 50 dzieci ma rozpocząć tam lekcje w poniedziałek.

Co zmienia się od 1 września 2011

• obowiązkowe przedszkole dla 5-latków

• egzamin gimnazjalny na nowych zasadach

• nowa formuła kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

• w szkołach uczniowie muszą mieć dostęp do ciepłej wody i mydła

• jedyna w tym roku podwyżka dla nauczycieli (7 proc.)

Sieć szkół w Lubelskiem

Do lubelskiego kuratora oświaty wpłynęły 73 wnioski o likwidację szkół. Zlikwidowano:

24 fili szkół (25 wniosków)
19 szkół podstawowych (22)
2 gimnazja (3)
1 liceum ogólnokształcące (3)
6 liceów profilowanych (8)
1 technikum uzupełniające (2)
3 policealne szkoły zawodowe (5)
1 LO uzupełniające (1)

Nie zlikwidowano żadnego technikum (2 wnioski), ani szkoły zawodowej (3). 12 ze zlikwidowanych szkół podstawowych będą prowadzić stowarzyszenia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Falubaz
janek
Gość
(171) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Falubaz
Falubaz (25 października 2011 o 19:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Witam !
Proszę was o pomoc. Biorę udział w konkursie w którym liczą się wyświetlenia mojego filmiku, więc proszę was oglądajcie mój filmik dużo razy wysyłajcie go znajomym. Byłbym bardzo wdzięczny. Proszę was o pomoc, to nic was nie kosztuje tylko klikanie. Z góry dziękuję.
|
|
|
\/

[url="http://www.youtube.com/watch?v=UGrene4HmsA"](KLIKNIJ !)[/url]
Rozwiń
janek
janek (25 października 2011 o 12:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1319535100' post='551151']
GMINA SZASTARKA MA JEDNEGO NORMALNEGO RADNEGO PANA KOWALIKA TO JEST RADNY Z JAJAMI A RESZTA TO SĄ TANCERZE I MARIONETKI JAK IM MULARCZYK ZAGRA TAK TAŃCZĄ
[/quote]
Radny zataił wyrok, by ocalić mandat
Dodano: 7 stycznia 2010, 20:15 Autor: FABIAN PLAPIS

Tu Mirosław Kowalik brał udział w sesjach rady, choć nie powinien (fot. Fabian Plapis,)
Mirosław Kowalik nie przyznał się, że będąc radnym został skazany za kradzież prądu. I dalej, wbrew prawu, sprawował swoją funkcję. Po naszym sygnale sprawą zajmie się wojewoda.
Podziel sięPrzeczytaj więcejWięckowski traci mandat, głosowania nieważne?

Antoni Zieliński wykluczony z klubu radnych PiS. Bo był krnąbrny
Zobacz także
Jedynka Dziennika Wschodniego z 25 października 2011 r.

Mirosław Kowalik (fot. Urząd Gminy w Szastarce)
– Nic o tym nie wiedzie-liśmy– mówi Ryszard Dudek, wójt Gminy Szastarka. – Szkoda, bo to dobry radny, przewodniczący Komisji Kultury i Edukacji oraz członek Prezydium Gminnego OSP i prezes straży w Szastarce Stacji. Dużo i chętnie działa w gminie.

We wrześniu 2006 r. Sąd Rejonowy w Kraśniku skazał Mirosława Kowalika na pół roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata oraz 600 zł grzywny za kradzież energii elektrycznej. Według wyliczeń Zakładu Energetycznego, ukradł prąd na prawie 10 tys. zł. Oskarżony się nie przyznał i złożył apelację. W 2007 r. Sąd Okręgowy w Lublinie podtrzymał wyrok.

Mirosław Kowalik był już wtedy radnym. W takim przypadku – zgodnie z prawem – powinien stracić mandat. Szkopuł w tym, że o swoim skazaniu nie poinformował ani wójta, ani Rady Gminy.

Radny nie chciał się do tego przyznać również w rozmowie z naszym dziennikarzem. Początkowo mówił nawet, że chodzi o inną osobę o tym samym nazwisku.

• Dlaczego zataił pan informację o skazaniu?

– A komu się miałem przyznawać. A że sprawa nie wyszła, to wszystko jest w porządku – mówił podczas rozmowy telefonicznej Mirosław Kowalik.

• I diety radnego pan pobierał?

– Zrobiliśmy dużo dobrego, o działalność rady proszę się nie czepiać – szybko uciął. I więcej nie chciał już rozmawiać.

Dziś – po prawie trzech latach od wyroku – znowu jest osobą bez skazy. Wyrok uległ bowiem zatarciu z mocy prawa w lipcu ub. roku.

– Dziwię się, że kradł prąd. Przecież dobrze mu się powodzi, tutaj uchodzi wręcz za krezusa – mówi pani Wiesława z Szastarki. Woli zachować anonimowość, bo to bardzo mała wieś.
Wiceprzewodniczący faktycznie do biednych nie należy. W Szastarce prowadzi działalność handlową. W 2008 r. osiągnął z tego tytułu ponad 62 tys. zł dochodu. Ma też dwa samochody i ponad 5 ha pola, z którego deklaruje kolejne 13 tys. dochodu.

Sprawą zajmie się teraz wojewoda. – Wcześniej nie mieliśmy żadnej informacji w tej sprawie. Skierujemy pisma do Urzędu Gminy i sądu w Kraśniku – mówi Rafał Przech z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

reklama
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2011 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
GMINA SZASTARKA MA JEDNEGO NORMALNEGO RADNEGO PANA KOWALIKA TO JEST RADNY Z JAJAMI A RESZTA TO SĄ TANCERZE I MARIONETKI JAK IM MULARCZYK ZAGRA TAK TAŃCZĄ
Rozwiń
Gość
Gość (25 października 2011 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Pawel85' timestamp='1319525801' post='551099']
[center]Szanowni Mieszkańcy Naszej Gminy !!![/center]

Jako Radni Gminy Szastarka jesteśmy oburzeni licznymi kłamstwami, jakie ostatnio kierowane są pod adresem NASZEGO Wójta - Pana Tomasza Mularczyka.
Dlatego pragniemy głośno zaprotestować przeciwko takiej praktyce i zdementować liczne kłamstwa.
1. Informujemy, że Filia Szkoły w Majdanie Obleszcze i Szkoła Podstawowa w Brzozówce zostały zamknięte za zgodą Kuratorium w Lublinie. Decyzja o zamknięciu została podjęta większością głosów na forum Rady Gminy w Szastarce. Powodem zamknięcia obydwu szkół była bardzo mała liczba dzieci: Majdan Obleszcze - 11 dzieci, Brzozówka - 34 dzieci. Likwidacja szkół miała na celu ratowanie tragicznej sytuacji finansowej, zadłużonej Gminy. Wszelkie zarzuty dotyczące niegospodarności pod adresem Władz Gminy należy uznać za celowe wprowadzanie w błąd opinii publicznej.
2. Pragniemy podkreślić, że ani Wójt ani Rada Gminy Szastarka nigdy nie zamierzali doprowadzić do takiej sytuacji, żeby w naszej gminie było tylko jedno gimnazjum i jedna podstawówka.
3. Protestujemy przeciwko posądzaniu NASZEGO Wójta o to, że odrzuca zasady moralne i religijne. Jest to obrzydliwe pomówienie człowieka, którego znamy jako osobę wierząca i praktykującą.
4. Chcemy zdementować nieprawdziwą informację, jaka pojawiła się w miejscowości Szastarka o tym, że Gmina zamierza sprzedać Ośrodek Zdrowia w tej miejscowości. Jest to zwyczajne kłamstwo!.
5. W związku z tym, że rozpowszechniane informacje są nieprawdziwe

[center]PROTESTUJEMY PRZECIWKO
GŁUPIEMU POMYSŁOWI JAKIM JEST
REFERENDUM W NASZEJ GMINIE !!!!!!!!!!![/center]


Za ewentualne referendum zapłaci gmina z podatków Naszych Mieszkańców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podpisy Radnych Gminy Szastarka:
1) Chuda Ewa
2) Mróz Jarosław
3) Kolasa Sylwester
4) Turek Stefan
5) Rudnicki Wojciech
6) Zieliński Kazimierz
7) Pasztaleniec Zbigniew
8) Budkowski Mirosław
9) Mazurek Elżbieta
10) Jaskowski Artur
11) Tylus Mariusz
12) Jakubaszek Mariusz
13) Kosikowski Michał
14) Winiarczyk Zygmunt
[/quote]
ZNOWU WÓJT RADNYMI PODTARŁ SOBIE D..E
Rozwiń
Pawel85
Pawel85 (25 października 2011 o 08:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[center]Szanowni Mieszkańcy Naszej Gminy !!![/center]

Jako Radni Gminy Szastarka jesteśmy oburzeni licznymi kłamstwami, jakie ostatnio kierowane są pod adresem NASZEGO Wójta - Pana Tomasza Mularczyka.
Dlatego pragniemy głośno zaprotestować przeciwko takiej praktyce i zdementować liczne kłamstwa.
1. Informujemy, że Filia Szkoły w Majdanie Obleszcze i Szkoła Podstawowa w Brzozówce zostały zamknięte za zgodą Kuratorium w Lublinie. Decyzja o zamknięciu została podjęta większością głosów na forum Rady Gminy w Szastarce. Powodem zamknięcia obydwu szkół była bardzo mała liczba dzieci: Majdan Obleszcze - 11 dzieci, Brzozówka - 34 dzieci. Likwidacja szkół miała na celu ratowanie tragicznej sytuacji finansowej, zadłużonej Gminy. Wszelkie zarzuty dotyczące niegospodarności pod adresem Władz Gminy należy uznać za celowe wprowadzanie w błąd opinii publicznej.
2. Pragniemy podkreślić, że ani Wójt ani Rada Gminy Szastarka nigdy nie zamierzali doprowadzić do takiej sytuacji, żeby w naszej gminie było tylko jedno gimnazjum i jedna podstawówka.
3. Protestujemy przeciwko posądzaniu NASZEGO Wójta o to, że odrzuca zasady moralne i religijne. Jest to obrzydliwe pomówienie człowieka, którego znamy jako osobę wierząca i praktykującą.
4. Chcemy zdementować nieprawdziwą informację, jaka pojawiła się w miejscowości Szastarka o tym, że Gmina zamierza sprzedać Ośrodek Zdrowia w tej miejscowości. Jest to zwyczajne kłamstwo!.
5. W związku z tym, że rozpowszechniane informacje są nieprawdziwe

[center]PROTESTUJEMY PRZECIWKO
GŁUPIEMU POMYSŁOWI JAKIM JEST
REFERENDUM W NASZEJ GMINIE !!!!!!!!!!![/center]


Za ewentualne referendum zapłaci gmina z podatków Naszych Mieszkańców !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podpisy Radnych Gminy Szastarka:
1) Chuda Ewa
2) Mróz Jarosław
3) Kolasa Sylwester
4) Turek Stefan
5) Rudnicki Wojciech
6) Zieliński Kazimierz
7) Pasztaleniec Zbigniew
8) Budkowski Mirosław
9) Mazurek Elżbieta
10) Jaskowski Artur
11) Tylus Mariusz
12) Jakubaszek Mariusz
13) Kosikowski Michał
14) Winiarczyk Zygmunt
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (171)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!