środa, 24 stycznia 2018 r.

Kraśnik

Rzeźba prezydenta, krzyż i tablica. Pomnik smoleński stanie przy skrzyżowaniu

Dodano: 14 listopada 2017, 21:03

We wtorek na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego w Kraśniku pojawiły się zdjęcia skrzyżowania ul. Słowackiego i Balladyny i informacja o zmianie lokalizacji smoleńskiego pomnika
We wtorek na oficjalnym profilu Starostwa Powiatowego w Kraśniku pojawiły się zdjęcia skrzyżowania ul. Słowackiego i Balladyny i informacja o zmianie lokalizacji smoleńskiego pomnika (fot. Starostwo Powiatowe w Kraśniku)

Nie przy ul. Urzędowskiej, a w okolicy skrzyżowania ulic Słowackiego i Balladyny w Kraśniku ma stanąć pomnik smoleński. Inną ma mieć również formę. Zdecydowanie będzie się różnić od projektu prezentowanego wcześniej przez inicjatorów budowy monumentu

– Mamy już zgodę miasta na nową lokalizację pomnika – mówi Jan Albiniak, przewodniczący Społecznego Komitetu na Rzecz Budowy Pomnika Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, a jednocześnie przewodniczący Rady Miasta Kraśnik.

Członkowie społecznego komitetu już wiosną br. potwierdzili, że mają już zebrane pieniądze na budowę pomnika upamiętniającego 96 ofiar katastrofy prezydenckiego TU-154. Zaś już dwa lata temu otrzymali również zgodę radnych na ustawienie monumentu przy ul. Urzędowskiej. Lokalizacja pomnika będzie jednak inna, ze względu na to, że budowana droga wojewódzka nr 833 w Kraśniku w większości będzie przebiegać nowym śladem.

Dlatego też nowe miejsce na pomnik to okolice skrzyżowania ulic Słowackiego i Balladyny, naprzeciwko kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej.

– My nic z budową pomnika nie mamy wspólnego, zagospodarowujemy jedynie skwer – dementuje informacje krążące w mieście Piotr Iwan, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Metalowiec”.

Przed inicjatorami budowy pomnika smoleńskiego w Kraśniku jeszcze cała procedura związana z jego budową. – Do starostwa nie wpłynął jeszcze wniosek o wydanie pozwolenia na budowę pomnika – mówi Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego. – Kilka dni temu ze starostą kraśnickim rozmawiał na ten temat Jan Albiniak, reprezentujący społeczny komitetu budowy i jednocześnie przewodniczący Rady Miasta. Ta inicjatywa budzi duże emocje społeczne, ale dla nas to decyzja administracyjna, a nie politycznai będziemy ją podejmować wyłącznie w kontekście zgodności złożonego wniosku z przepisami.

Niektórzy już teraz mają bowiem wątpliwości, czy planowany monument nie będzie ograniczać widoczności kierowcom przejeżdżającym przez to skrzyżowanie.

Tymczasem przewodniczący społecznego komitetu potwierdza, że planowany monument będzie mieć inną formę niż ta planowana. – Nie zmieni się zaś autor pomnika – zaznacza przewodniczący Albiniak.
Będzie nim Andrzej Krawczak, artysta pochodzący z Kraśnika. – Projekt będzie inny, bo i inne jest miejsce pomnika. Musi współgrać z otoczeniem – podkreśla Albiniak.

Pierwszy projekt przewidywał, że na pomniku znajdzie się orzeł, krzyż i napisy Smoleńsk oraz Katyń. Obecnie mówi się o rzeźbie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. – Prawdopodobnie będzie wyeksponowana osoba pana prezydenta. Będzie też krzyż i duża tablica, na której zostaną umieszczone nazwiska ofiar – opisuje przewodniczący komitetu, choć od razu zaznacza. – Projekt nie jest jeszcze gotowy, może powstanie jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej o: pomnik Smoleńsk Lech Kaczyński
Użytkownik niezarejestrowany
Gość
Użytkownik niezarejestrowany
(81) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 18:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ojjjj, kiepściutko, jak na inteligenta....
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 18:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najlepszym przykładem merytorycznej dyskusji  ze swoimi żelaznymi argumentami, w postasci koderastów i jakiegos pawki, to ty jestes. I tym wyznaczasz swój poziom. Także to obrzydliwe 'tfu 'skieruj do siebie.
Rozwiń
Gość
Gość (2 grudnia 2017 o 15:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Oto przykład "merytorycznej" dyskusji. Totalny obciach potrafi tylko przezywać i obrażać. Tfu!
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 15:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie wiem. Nie trzymam z kodem. a jak dla ciebie każdy , kto się z tobą nie zgadza jest z kodem, to znaczy żeś cymbał nad cymbały.
Rozwiń
Gość
Gość (1 grudnia 2017 o 15:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jak koderaści mierzą poziom inteligencji? I ile trzeba mieć w ichniej skali, żeby się zapisać do KOD?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (81)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!